6.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Simone Morris/Kovalchuk Oleksandr).
Červené chrobáky možno nájsť v lesoch, parkoch a na chodníkoch, ale aj v domácich záhradách, na balkónoch a dokonca aj v domácnostiach. Zisťujeme, čo sú tieto tvory zač a či ich prítomnosť nejakým spôsobom ohrozuje človeka.
Červené chrobáky na balkóne a izbových rastlinách
Červené chrobáky, ktoré môžeme vidieť na balkónových aj izbových rastlinách, sú určite roztočce, a to konkrétne roztočec chmeľový.
Roztoče sú malé pavúkovce, zvyčajne s dĺžkou tela do 0,6 mm. Príznakom, že napadli rastlinu, je prítomnosť charakteristickej jemnej pavučiny, výskyt drobných svetlých škvŕn na rastlinách, žltnutie a opadávanie listov. Roztoč sa totiž živí tak, že ústnymi orgánmi prepichne kutikulu listu a vysaje šťavy, čím spôsobí trvalé poškodenie rastliny. Výskyt roztočov podporujú vysoké teploty a suchý vzduch. Hoci sú pre človeka neškodné, je najlepšie zabrániť ich napadnutiu izbových rastlín. Ak je rastlina napadnutá roztočmi, odporúča sa opláchnuť ju vodou s trochou prostriedku na umývanie riadu. Aby ste zabránili prenikaniu pavúkov do domu, odporúča sa zvýšiť vlhkosť vzduchu v dome.
Červené chrobáky v domácnosti
Červené chrobáky v domácnosti nie sú veľmi častými návštevníkmi. Červený chrobák, ktorého pretiahnuté telo dosahuje dĺžku až 12 mm, je červotoč fialový. Jeho prirodzeným biotopom sú duby a v domácnostiach sa môže objaviť náhodne v zime. Ľudia s krbom zvyčajne potrebujú palivové drevo. Ak sú v ňom ukryté larvy červotoča, jeho umiestnenie v blízkosti krbu, a tým vystavenie vyšším teplotám, urýchli ich vývoj. V dôsledku toho dospelé formy chrobáka opustia drevo a stanú sa viditeľnými pre majiteľov domu. Je dôležité si uvedomiť, že chrobák je škodca dreva, a ak napadne drevený dom, bude potrebná odborná kontrola.
Ďalším škodcom dreva, ktorý sa môže objaviť v dome, je červotoč. Tento chrobák nepresahuje dĺžku 20 mm, a ak sa v dome objaví a začne sa v dreve živiť, je to znak toho, že dom nebol postavený podľa zásad stavebnej prevencie. Aby sa zabezpečilo, že chrobák blanokrídlovec drevo nenapadne, malo by byť silno impregnované. Účinným spôsobom, ako sa tohto chrobáka zbaviť, je vysušiť drevo.
Červený chrobák v posteli
Malý červený chrobák, ktorý sa objaví v posteli, je dôvodom na obavy. Je to preto, lebo ide o dospelého jedinca štíhlej ploštice, známej aj ako ploštica posteľná. Chrobák sa živí ľudskou a zvieracou krvou a živí sa predovšetkým v noci, keď majú ľudia najspokojnejší spánok. Hoci uhryznutie plošticou nie je bolestivé, približne po 24 hodinách sa v mieste uhryznutia objaví svrbenie a červená škvrna. Chrobáky možno vyhubiť pomocou vysokých (nad 50 stupňov Celzia) alebo nízkych (pod 5 stupňov Celzia) teplôt. V prípade týchto červených chrobákov sa oplatí požiadať o pomoc profesionálnu spoločnosť na ničenie hmyzu.
Cifruša bezkrídla
Jedným z najznámejších červených chrobákov je cifruška bezkrídla. Tento chrobák z čeľade cifrušovité je na Slovensku veľmi rozšírený. Zvyčajne dosahuje dĺžku približne jeden a pol centimetra a na brušku má výrazný červeno-čierny vzor. Kvôli tomuto vzoru je známy aj pod názvom sanitka a bežne sa nazýva „električka“, pretože keď cifruška spojí svoje bruško počas kopulácie, vyzerá ako dva spojené električkové vagóny. Na rozdiel od svojho mena má tento hmyz krídla, hoci sú skutočne nedostatočne vyvinuté a neumožňujú mu lietať.
Kováč: neškodný a dokonca užitočný červ
Aký nebezpečný je chrobák kováč? Tento chrobák nielenže nie je pre človeka nijako nebezpečný, ale navyše sa môže ukázať ako veľmi užitočný. Živí sa predovšetkým šťavou z plodov lipy a agátu robinia, pričom stromy nepoškodzuje, pretože svoju potravu nasáva zo semien, ktoré spadli na zem. Niekedy sa živí aj spadnutými plodmi iných stromov a svoju stravu dopĺňa mŕtvym hmyzom. Nielenže je neškodný pre rastliny, ale prispieva k čisteniu prostredia od odumretých zvyškov. Keďže vo svojom prirodzenom prostredí pomáha odstraňovať odumreté zvyšky rastlín zo záhrad a parkov, nie je potrebné ho likvidovať.
Kovačik: prevažne parkový hmyz
Kde sa vyskytujú kováčiky? Tento hmyz sa často vyskytuje v mestách, najmä v parkoch. Nie je to prekvapujúce, keďže jeho hlavnou potravou sú opadané semená a šťava z plodov lipy a agátu robinia. Obzvlášť častý je v parkoch, kde ako potravu využíva aj uhynutý hmyz, choré húsenice, dážďovky alebo slimáky. Žihadlom vysáva šťavy z hmyzu, plodov a semien. Muškáty sú len zriedkavo potravou pre iné živočíchy. Ak sa dostane do nášho domu, určite sa tam dostal náhodou. Oplatí sa ho pustiť von.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa zbaviť larvy zo záhrady a trávnika? Táto spoľahlivá metóda ich odoženie nadobro
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.