7.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/nadisja).
Silikón je najčastejšie používaný materiál na utesnenie sprchových kútov. Časom sa však na jeho povrchu môžu objaviť mimoriadne škodlivé plesne. Platí to najmä vtedy, ak sú sprchovací kút a vaňa neustále vystavené vlhkosti, takže nedostatočné pravidelné čistenie môže vyústiť do skutočne nepríjemného problému. Ako si poradiť, keď sa situácia naozaj zhorší? Našťastie existujú účinné domáce prostriedky na boj proti plesniam.
Vláknité huby sú zodpovedné za rast plesní, a to nielen plesní v kúpeľni. Vlhké prostredie je pre ne skutočným rajom! Preto bude pravdepodobnosť ich výskytu v kúpeľni oveľa väčšia – vo väčšine bytov v panelákoch sú bez okien a v dôsledku vysokej teploty, vlhkosti a tiež malej veľkosti miestnosti je v nich zvláštna mikroklíma.
Ak vetranie v našom byte funguje dobre, zvyčajne sa nemusíme obávať – vlhkosť sa potom rýchlo znižuje. Ak má však budova nedostatočnú izoláciu stien alebo základov alebo sú problémy s ventilačným systémom – potom treba byť ostražitý a rýchlo reagovať, ak začnú plesnivieť časti sprchového kúta, vane alebo iných sanitárnych zariadení. Najmä preto, že rast plesní nezriedka sprevádza nepríjemný zápach.
Ako sa zbaviť plesní v sprchovom kúte? Pravdepodobne máte doma všetky prípravky
Samozrejme, na trhu existuje množstvo špecializovaných čistiacich prostriedkov, ktoré si s plesňou poradia. Ich značnou nevýhodou je však cena a skutočnosť, že ide o chemikálie. Z tohto dôvodu bude chcieť mnoho ľudí nepochybne najprv vyskúšať osvedčené, domáce, ekologickejšie a predovšetkým nízkorozpočtové spôsoby.
Obyčajný ocot pomôže v boji proti plesniam v kúpeľni. Ocot je dostatočne jemná látka, ktorá nepoškodí štruktúru sanitárneho silikónu. Zmiešajte vodu a ocot v pomere 1:2. Ak sa pleseň práve začala objavovať, malo by stačiť jemné vydrhnutie touto zmesou.
Ak je situácia horšia a pleseň už značne znečistila škárovaciu hmotu, použite jedlú sódu, presnejšie zmes vody, octu a jedlej sódy. Zmes nechajte pôsobiť na znečistenom mieste približne 10 minút. Ďalším krokom je vydrhnutie a opláchnutie vodou.
Hurááá! Váš sprchový kút bude žiariť ako nový. Je však dôležité pamätať na to, že základom je pravidelné čistenie. Iba systematické odstraňovanie nečistôt a pôsobenie proti vlhkosti je účinnou ochranou proti vzniku plesní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.