7.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram/@tesorosdewiracocha).
Archeologické práce v Chavin de Huántar v Peru, kde vedci neustále skúmajú komplex starovekých chrámov, ich priviedli k novým a prekvapujúcim objavom. Najprv boli objavené podzemné chodby, ktoré môžu byť staré viac ako 2 000 rokov, a teraz sa práve v týchto tuneloch našla unikátna socha, ktorá nie je bezvýznamná pre miestnu históriu.
Jedinečné miesto v peruánskych Andách. Archeológovia tam pracujú už roky
Archeológovia objavili starobylé podzemné galérie v Chavin de Huántar v peruánskych Andách.
Podľa denníka „El Dominical de Panamericana“ výskumníci urobili nález v blízkosti lagúny, ktorá sa nachádza vo výške viac ako 3 500 metrov nad morom. Vodná nádrž sa nachádza niekoľko kilometrov severovýchodne od mesta Huari v peruánskom regióne Ancash.
Predpokladá sa, že podzemné galérie vybudované z kamenných blokov môžu byť staré ako predhispánska kultúra „Chavín“. Jej vývoj prebiehal medzi rokmi 900 a 200 pred n. l.
Mimoriadne dôležité pre vývoj kultúry Chavín je archeologické nálezisko Chavin de Huántar v Peru, ktoré obsahuje ruiny a artefakty postavené už v roku 1200 pred n. l. a obývané približne do roku 400 – 500 pred n. l. ľuďmi práve tejto kultúry.
Archeológovia vykonávajú vykopávky už mnoho rokov a samotný chrámový komplex sa v roku 1985 stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Nové objavy v Chavin de Huántar
Na lokalite Chavín de Huántar bola objavená chrámová pyramída s plochým vrcholom obklopená plochými plošinami, námestie v tvare písmena U so zapusteným kruhovým nádvorím uprostred, chrámové budovy, veštiareň a obradné centrum.
Nedávno však archeológovia narazili na novú, doteraz neobjavenú uzavretú podzemnú chodbu spred 3 000 rokov, ktorú vedci nazvali „chodba kondora„.
Názov súvisí s tým, čo sa v podzemnej chodbe objavilo. Vedci totiž narazili na fragment keramickej sochy, ktorá zobrazuje hlavu a krídla kondora.
Samotný fragment sochy váži 16 kilogramov. Profesor John Rick, vedúci archeologického pracoviska na Stanfordskej univerzite, v rozhovore pre agentúru Reuters prezradil, že odborníci majú na nálezisku ešte veľa čo objavovať a svet prekvapia mnohými ďalšími správami z Peru.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žiadny vedec sa nechce pustiť do otvárania hrobky. Dôvod? Istá smrť
Existuje Tutanchamonova kliatba? Tento príbeh je desivý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.