7.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tomasz Klejdysz).
Voš papierová, Pavoš alebo Pisivka, sa u nás môžu objaviť najmä vtedy, keď sú priaznivé podmienky pre možnosť uhryznutia. Kontrolujeme, čo jedia, odkiaľ pochádzajú, či sú škodlivé a ako sa ich zbaviť.
Pisivka domáca: čo to je?
Voš papierová, nazývaná aj šibalka, pavoš alebo booklice, sú tzv prachové červy , čo je bežný hmyz , ktorý obýva mnoho domácností. Sú maličké, voľným okom ťažko viditeľné a zvyčajne merajú od 0,5 mm do 5 mm. Majú dobre vyvinuté oči a charakteristické dlhé tykadlá. Niektoré druhy sú bezkrídlové, ale väčšina z nich má dva páry drobných, priehľadných krídel. Môžu byť biele, béžové, žlté alebo hnedé. Čeľaď kanicovitých má až 4 400 druhov, z toho vyše 70 sa vyskytuje na Slovensku.
Pisivka domáca: kde býva?
Plisivka je skutočne prachový červ , no hniezdi nielen v prachu. Žije všade, kde nájde potravu: organické zvyšky, plesne, lišajníky, riasy, ale aj vajíčka hmyzu, peľ a odumreté organické látky. Pre svoju preferenciu organických zvyškov a plesní ochotne obýva pivnice, špajze a vlhké podkrovia, ale aj kuchyne a kúpeľne, knižnice s horšími hygienickými podmienkami, dokonca aj sklady potravín a obchody s potravinami. V prírode žije najmä v lesoch, na kôre stromov a kríkov, na lúkach, v senníku. Do ľudských obydlí ho láka ľahko dostupná potrava. Poloha domu v blízkosti stromov alebo vlhkých priestorov podporuje hniezdenie v byte, najmä ak je interiér vlhký.
Pisivka domáca: odkiaľ pochádzajú v dome?
Čo spôsobuje výskyt prachových červov v našich domácnostiach? Výskyt plisivky úzko súvisí s vlhkosťou. Keď presiahne 60 percent, prachové červy sú schopné absorbovať vodu zo vzduchu. Ich vzhľad doma môže byť signálom, že vlhkosť vzduchu v byte je príliš vysoká. Miestnosť sa oplatí dôkladne prezrieť, pretože môže niekde zatekať voda alebo sa tvoria plesne. Pavoše sa do ľudských obydlí dostávajú cez otvorené okná, vetracie potrubie alebo netesnosti v stenách. Úspešne si ich však môžete priniesť spolu s knihami z knižnice (nie nadarmo sa im hovorí aj knižné vši). Objavujú sa aj v potravinových skladoch a predajniach potravín a obzvlášť ľahko dokážu preniknúť do sypkých produktov balených v papierových vrecúškach, ako sú múka, krúpy, ryža, sušené mlieko alebo cereálie. Nie je teda ťažké priniesť si ich domov s jedlom. V bytoch sa radi uhniezdia najmä v kúpeľniach a vlhkých kútoch a pivniciach, ochotne však kolonizujú aj kuchyne či dokonca šatníky.
Rohový červ: je škodlivý?
Čierny chrobák je jedným z druhov prachových červov , ktoré žijú v domoch, obchodoch s potravinami, knižniciach, skladoch potravín a múzeách s herbármi a entomologickými zbierkami. Má hryzavé náustky, takže dokáže hrýzť papierové tapety, knihy, oblečenie z prírodných materiálov a potravinárske výrobky. Aby však spôsobili vážne škody, je potrebná obrovská kolónia. Stojí za to mať to na pamäti, aby sme zabránili systematickému zvyšovaniu populácie chrobákov, pretože nás môže vystaviť veľkým materiálnym stratám. Samotní nezbedníci nie sú nebezpeční pre ľudí ani domáce zvieratá. Nehryzú ľudí a neprenášajú choroby. Avšak u malého počtu ľudí môžu vyvolať alergickú reakciu. Túto alergiu spôsobujú alergény nachádzajúce sa na hryzátkach, najčastejšie roztoče. Prítomnosť prachových červov môže tiež viesť k zhoršeniu príznakov ochorenia u alergikov a ľudí, ktorí bojujú s bronchiálnou astmou.
Pisivka domáca: ako sa ich zbaviť?
Najlepšie je zabrániť tomu, aby sa u nás doma vyskytovali. Preto sa oplatí udržiavať byt v čistote, pravidelne vetrať miestnosti a vysávať všetky povrchy, aj tie, ktoré sú ťažko dostupné. Ak sa však u nás doma objavia zákutia, miestnosti treba dôkladne prezrieť, či sa v nich nenachádzajú huby či plesne. Oplatí sa dbať aj na zníženie vlhkosti vzduchu v miestnosti. Domáce prostriedky na zbavenie sa prachových červov sa zvyčajne ukážu ako neúčinné. V boji s neželanými nájomníkmi určite pomôže zlepšenie vetrania v kúpeľni či utesnenie okien a dverí, oplatí sa však použiť insekticíd s primeranou silou a schopnosťou aplikovať ho na ťažko dostupné miesta. Na trhu sú dostupné:
- insekticídne spreje – používajú sa lokálne pri slabom napadnutí hmyzom
- kvapaliny na postrek – roztok sa nastrieka na miesta, kde žije hmyz
- zahmlievacie bomby – najúčinnejšie, ale vyžadujúce špeciálne prípravky (dobré utesnenie miestnosti) a čas (po aplikácii je potrebné dlhé a dôkladné vetranie).
Najlepšie je použiť profesionálnu kontrolu škodcov. Najčastejšie používanou metódou je ULV fogging metóda, pri ktorej generátor vrhá insekticíd vo forme hmly, ktorá sa dostane na všetky ťažko dostupné miesta. Táto metóda neničí domáce spotrebiče a elektroniku, nezmáča povrchy a nepoškodzuje tapety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.