8.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: twitter/@UCDavisEntomolo).
Neuveriteľný objav sa podaril na pláži v americkom Marylande. Žena našla lebku zahrabanú v piesku. Pravdepodobne patrí k neobjavenému druhu.
Neuveriteľný nález na pláži v Spojených štátoch
Emily Bzdyk je lovkyňa fosílií zo Spojených štátov, ktorá spolu so svojou priateľkou urobila prekvapivý objav pri prečesávaní pláže v zálive Chesapeake Bay.
Už roky pátrajú po pozostatkoch živých organizmov zachovaných v skalách. Začiatkom augusta sa ženy vybrali na nočný lov fosílií na pláži v Marylande. V tú noc bol príliv veľmi nízky, takže podmienky na vyhľadávanie boli ideálne. Takto Emily narazila na lebku zahrabanú v piesku. Na prvý pohľad bola dlhá asi 75 cm.
„Bola som veľmi vzrušená, keď som si pomyslela, čo by to mohlo byť,“
– priznala Bzdyková v rozhovore pre The Washington Post.
UC Davis alumna, entomologist Emily Bzdyk, is making national news, but this time it's not about insects. She discovered a 15-million-year-old dolphin skull at Chesapeake Bay, Calvert County, Md. Eagle eye! https://t.co/6nd4ZeFUfh pic.twitter.com/nKU2Mzedep
— UC Davis Entomology and Nematology (@UCDavisEntomolo) August 15, 2023
Ukázalo sa, že fosília je lebkou tvora delfínskeho typu
Žena priznala, že najčastejšie naráža na úlomky kostí alebo žraločie zuby a nikdy predtým nič podobné nenašla.
Emily Bzdyková urobila fotografiu a rýchlo ju poslala Stephenovi Groffovi, asistentovi riaditeľa paleontologickej zbierky v námornom múzeu Calvert na Šalamúnovom ostrove, kde pôsobí ako dobrovoľníčka.
Ukázalo sa, že fosília je pozoruhodne neporušená lebka vyhynutého tvora podobného delfínovi, ktorý kedysi plával v plytkom mori, ktoré pokrývalo väčšinu Marylandu.
„Zasiahla fosílny jackpot“
– povedal o jej objave.
Lebky zachované v takom dobrom stave sú pomerne zriedkavé. Bzdyková mala veľké šťastie, pretože keď ju našla, lebku čiastočne odkryli vlny mora.
Existuje šanca, že lebka patrí neobjavenému druhu
Podľa Groffa sa v Calvert Cliffs doteraz našlo menej ako 100 lebiek tohto typu. Ako píše Washington Post:
„Lebky majú veľký vedecký význam, pretože poskytujú množstvo informácií, ktoré umožňujú vedcom určiť presný druh, ku ktorému patrili, čo pri niektorých iných kostiach nie je také jednoduché.“
-píše sa vo Washington post
Pravdepodobne bola lebka zakopaná hneď po smrti zvieraťa, a preto prežila milióny rokov v takom dobrom stave. Momentálne sa pracuje na odkrytí kompletnej lebky. Až po tomto procese bude možné určiť, či ide o nový alebo už známy druh.
V tomto bode majú vedci podozrenie, že lebka patrí do skupiny nazývanej odontocéty, ktorá zahŕňa delfíny, sviňuchy a zubaté veľryby. Podľa Groffa boli známe štyri druhy odontocétov, ktoré plávali v starovekých moriach neďaleko Calvert County, takže fosília s najväčšou pravdepodobnosťou patrí jednému z nich.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Istý lekár roky skúmal, či existuje život po smrti. “Získal som istotu”
Zlatá rada multimilionára. Tvrdí, že zvýšenie dostanete, aj keď na to nie je rozpočet
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.