9.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/G-Stock Studio).
Akým frázam sa inteligentní ľudia vyhýbajú? Na ich zozname je pomerne veľa zakázaných slov. Ukazuje sa, že kontrola viet, ktoré hovoríte, a starostlivý výber slov vám môže pomôcť vytvoriť si o sebe dobrú mienku v práci aj v každodennom živote. To sú slová, ktorým sa inteligentní ľudia vyhýbajú ako moru.
Ako hovoria inteligentní ľudia?
Spôsob, akým každodenne hovoríme, ovplyvňuje to, čo si o nás myslia iní ľudia. Schopnosť voliť správne slová má veľký význam najmä v pracovnom prostredí. Ak chcete byť vnímaní ako kompetentný a sebavedomý človek, oplatí sa vedieť, akým frázam sa vyhnúť, aby ste nevyzerali horšie v porovnaní s kolegami.
O tom, ako byť pri rozhovoroch profesionál a pôsobiť dojmom inteligentného človeka, písali už mnohí psychológovia a rečníci. Uviedli konkrétne frázy, ktorým sa treba vyhnúť, aby nevyzerali ako bezmocný človek s nízkym sebavedomím. Najinteligentnejší ľudia sa týmto slovám vyhýbajú.
Chcete urobiť dobrý dojem? Vyhnite sa týmto frázam ako moru!
- „Je to nefér“
Povedať nahlas „je to nefér“ môže spôsobiť, že nás okolie nebude vnímať veľmi vážne, alebo sa k nám bude správať ako k nezrelému človeku. Každý veľmi dobre vie, že v mnohých životných situáciách pojem „spravodlivosť“ nemá žiadny význam. Oveľa lepšie bude v rozhovore uvádzať logické, konkrétne argumenty. Môžete porovnať svoje výsledky s inými ľuďmi a dokázať, že ste na túto výzvu. - „Žiadny problém“
V práci alebo v každodenných situáciách, keď chcete pôsobiť profesionálne, sa neoplatí odpovedať na požiadavky „bez problémov“. Niektorí ľudia môžu pochopiť, že to, o čo žiadali, vám bolo skutočne na obtiaž, a preto majú pocit, že vám to vnucujú. Určite je lepšie odpovedať „je mi potešením“. - „A teraz sa spýtam hlúpu otázku…“
Naznačenie, že sa pýtate „hlúpu otázku“, môže spochybniť vašu dôveryhodnosť a vykresliť vás v negatívnom svetle. O ľuďoch, ktorí používajú tento typ fráz počas rozhovorov – najmä tých obchodných – sa hovorí, že majú nízke sebavedomie. Ak sa chcete niečo opýtať, urobte to bez toho, aby ste naznačovali, že to môže byť hlúpe. Namiesto toho môžete pridať „Momentálne nemám dostatok vedomostí o tejto téme, ale čoskoro ich získam.“ - „Bude to trvať len minútu“
V práci je dobré dodržať sľuby a nehádzať slová do vetra. Ak niekoho uisťujete, že príkaz dokončíte za minútu, radšej si buďte istý, že to bude skutočne trvať 60 sekúnd. Je pre vás zverená úloha len otázkou času? Potom povedzte: „Rýchlo to vyriešim.“ - „Pokúsim sa to urobiť“
Ak chcete, aby sa k vám ostatní správali ako k profesionálovi vo vašom odbore, v reakcii na zadanú úlohu neodpovedajte „pokúsim sa to urobiť“, ale skôr „urobím to“. Už týmto prvým slovným spojením dávate najavo, že hrozí, že si zverenú povinnosť nesplníte. - „Je neschopný“
Hovoriť o inej osobe negatívne nie je nikdy vítané – najmä v pracovnom prostredí. Opísať svojich spolupracovníkov ako hlúpejších alebo menej kompetentných môže spôsobiť, že budete vyzerať zle. Svoje názory iných si nechajte pre seba. - „Nie je to moja zodpovednosť“
Dáva vám váš nadriadený niečo, čo nepatrí medzi vaše povinnosti? Namiesto toho, aby ste na rovinu povedali, že „táto požiadavka v popise mojej práce neexistuje“, dokončite zadanú úlohu a potom sa o nej porozprávajte so svojím šéfom. Navrhnite, že by mohlo byť vhodné aktualizovať popis práce alebo požiadať o primeranú odmenu z dôvodu väčšej angažovanosti. - „Nemôžem“
V práci a v každodenných situáciách je vynaliezavosť vysoko cenenou vlastnosťou. Ak stojíte pred výzvou, s ktorou si neviete celkom rady, hľadajte všetky možné riešenia, precvičte si rozum a nebojte sa hľadať pomoc u iných. Určite urobíte lepšie, ak sa budete veľmi snažiť a urobíte niečo menej dokonalé, ako keď sa vzdáte bez boja.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.