13.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/patjo).
Ak budete dodržiavať základné pravidlá starostlivosti, zelený ker sa vám odvďačí krásnym vzhľadom počas celej zimy. Rastlina na fotografii je hebe, ktorá sa dobre uplatní v záhrade aj v domácnosti. My sa zameriame na tú, ktorá sa pestuje v črepníku. Ako sa staráte o hebe?
Pomaly sa lúčime s letom a obzeráme sa po rastlinách, ktoré budú skvelou dekoráciou našich bytov a domov. Ak sme sa ešte pre nič nerozhodli, prečo na zoznam nezaradiť aj ker hebe?
Hebe: zelená kráska z Nového Zélandu
Ide o vždyzelenú rastlinu, ktorú si možno spájate s dekoráciou vresovísk. Patrí do čeľade skorocelovitých a prirodzene sa vyskytuje na Novom Zélande, v Tasmánii alebo na Novej Guinei. Dobre sa uplatní v záhrade aj v domácnosti. My sa zameriame na hebe pestované v črepníku.
Vždyzelená rastlina bude vyzerať krásne len vtedy, ak sa o ňu bude dobre starať. V slovenských podmienkach nie je ker príliš vysoký – v priaznivých podmienkach však môže dosiahnuť výšku až 1 meter. Má nie veľmi veľké oválne, tuhé listy, ktoré môžu nadobúdať rôzne odtiene zelenej farby. Na Slovensku sú dostupné aj odrody s ružovo sfarbenými listami alebo s bielymi okrajmi.
Hebe: odrody
Tu sú odrody hebe:
- Hebe imbricata green globe – má malé, tesne usporiadané listy na stonke a dosahuje výšku 20 až 40 cm. Rastlina nadobúda guľovitý tvar a nepotrebuje tvarovanie. Dobre sa jej bude dariť v záhrade aj v črepníku,
- Hebe albicans pink elephant – okrasná a náročná odroda, ktorá je vhodná do kvetináča. Listy na koncoch sú zašpicatené – spočiatku majú vínovú farbu a až neskôr sa menia na žiarivo ružové. Staršie listy majú červený okraj a vnútri sú žltkasté. „Dospelé“ listy nadobúdajú sivú farbu. Krík má fialovomodré kvety,
- Hebe buxifolia, boxwood hebe – má malé, tmavozelené listy pripomínajúce boxwood. Pestuje sa v záhradách a dosahuje výšku okolo jedného metra,
- Hebe ochracea – Hebe okrová má malé šupinaté listy a husté rozvetvené stonky. Je to okrasná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína mach.
Hebe: tajomstvá starostlivosti. Robte to pravidelne a bude ozdobou po celú zimu
Hebe mala vždy povesť náročnej rastliny na starostlivosť. Ak jej však poskytnete správne podmienky a starostlivosť, odmení sa vám krásnym vzhľadom. Na pestovanie v domácnosti sú vhodné najmä trpasličie odrody tejto rastliny, ktoré nie sú odolné voči nízkym teplotám.
Hebe miluje svetlé miesta a jej substrát by mal byť neustále vlhký. Ako zalievať hebe? Hoci má rada vlhkosť, voda by sa v kvetináči nemala zdržiavať. Najlepšie je zalievať ju na tanierik vodou izbovej teploty. Prípadný prebytok by sa mal okamžite odstrániť. V zime by sa mala zálievka obmedziť – musíme však dbať na to, aby substrát úplne nevyschol.
Hebe je potrebné hnojiť na jar a v lete, keď rastie. Dobre tu poslúži hnojivo pre kvitnúce rastliny a kyslomilné rastliny, ako sú azalky.
Hebe chradne. Čo robiť?
Hoci je rastlina vždyzelená, môže sa stať, že jej listy zožltnú a opadajú. V takom prípade by sa malo zmeniť stanovište, pretože tak si hebe „vyžiada“ viac slnka. Krík tiež neznáša prievan, preto sa odporúča umiestniť ho tak, aby sa s ním nemusel vyrovnávať. Uprednostňuje tiež úrodnú, humusovitú pôdu s kyslým pH.
Ďalšou príčinou môže byť príliš malý objem pôdy v kvetináči. Ak sa zistí, že je prerastená koreňmi, je potrebné ich jemne vytrhnúť a rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Ďalšou príčinou môže byť napadnutie hubami. Skôr ako začnete konať a použijete chemikálie, sledujte rastlinu – ak sa nepresunie na iné výhonky, ale zostane na jednom, odrežte konár.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy vysádzať okrasné trávy? Dávajte pozor na dátum a pampy vyrastú až do výšky 3 metrov
Pridajte niekoľko kvapiek do orchidey. To stimuluje nepoddajnú rastlinu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.