13.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergieiev).
Keratóza pilaris nie je zriedkavá. U niektorých ľudí s vekom spontánne zmizne, u iných nie. Proti takzvanej kuracej koži možno bojovať aj domácimi prostriedkami, ktorých používanie je triviálne.
Keratóza pilaris (známa tiež ako keratosis follicularis a folikulárna keratóza) je neinfekčné kožné ochorenie. Je spôsobená abnormálnou keratinizáciou epidermy. Pozostáva z nadbytku keratínu, bielkoviny, ktorá pomáha tvoriť vlasy, nechty a vonkajšiu vrstvu kože, epidermis. Zrohovatené čapíky sa zvyčajne objavujú na ochlpených častiach stehien, paží, tváre, obočia, predlaktia alebo zadku. Môžu byť červené, hnedé alebo biele, prípadne môžu mať rovnakú farbu ako koža.
Čo spôsobuje folikulárnu keratózu? Je to veľmi častý problém
Uzlíky, ktoré vidíte pri folikulárnej keratóze, sú vlastne zhluky keratínových bielkovín. Vznikajú, keď keratín upcháva póry namiesto toho, aby sa odlupoval. Póry sú otvory v koži, cez ktoré prechádzajú vlasy (folikuly). Lekári a vedci nevedia, prečo folikulárna keratóza postihuje niektorých ľudí a iných nie. Na riziko vzniku tohto ochorenia však môže mať vplyv aj genetický faktor. Folikulárna keratóza môže súvisieť aj s nedostatkom vitamínu A. Užívanie doplnkov vitamínu A alebo používanie hydratačných krémov alebo krémov s malým množstvom vitamínu A môže pomôcť pri liečbe folikulárnej keratózy.
Ako sa zbaviť folikulárnej keratózy? Domáce prostriedky na nevzhľadnú „kuraciu kožu
Folikulárna keratóza je nebolestivý uzlík na koži v okolí vlasového folikulu. Bežne sa označuje aj ako „kuracia koža“. Nie je škodlivá, takže ju zvyčajne nie je potrebné liečiť. U niektorých ľudí uzlíky zmiznú samé alebo sa stanú menej nápadnými okolo 30. roku života. Ak vás hrčky obťažujú, liečba pomocou zvlhčujúcich krémov, jemnej starostlivosti o pokožku a domácich prostriedkov môže pomôcť zmierniť príznaky. Hoci sú domáce prostriedky pre väčšinu ľudí bezpečné, pred ich použitím sa oplatí poradiť s lekárom alebo vykonať náplasťový test na koži. Jedným z nich je použitie jedlej sódy ako peelingu. Tento výrobok je prírodný exfoliačný prostriedok.
- Zmiešajte dve čajové lyžičky jedlej sódy s malým množstvom teplej vody
- Premiešajte, aby ste vytvorili pastu
- Pastu naneste na postihnuté miesta a jemne ju vmasírujte do pokožky malými krúživými pohybmi až na päť minút. Vyhnite sa príliš silnému treniu, ktoré môže viesť k podráždeniu
- Po dokončení pasty ju z pokožky opláchnite
Ak chcete vidieť skutočné zlepšenie, pravidelne vykonávajte domácu liečbu s jedlou sódou. Aby ste predišli zjazveniu alebo infekcii, neberte, neškriabte ani sa nepokúšajte prepichnúť folikulárnu keratózu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Používate hubku na líčenie? Skrýva viac baktérií ako záchodové sedadlo. Desivé video
Ako rozpoznať cukrovú tvár? Charakteristické znaky na pleti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.