16.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photo Contributor).
S príchodom jesene začíname premýšľať o tom, ako chrániť rastliny v zime. Hľadáme špeciálne hnojivá a možnosti starostlivosti, aby kvety čo najmenej pocítili negatívne teploty. Vtedy prichádza na pomoc facélia.
Modrá facélia je inak známa ako zvonček. Má drsnú, chlpatú stonku a pernaté listy. Kvety pripomínajú zvončeky a sú zbierané do zvitkov. Rastlina má fialovomodrú farbu. Jej nespornou výhodou je, že sa dá vysievať v rôznych obdobiach. Má aj niekoľko ďalších užitočných vlastností, napríklad sa dá použiť ako zelené hnojivo.
Pestovanie Facélia. Zvládne ju aj začínajúci záhradník
Facélia má rada mierne úrodnú a mierne vlhkú pôdu. Najlepšie rastie na silnom slnečnom mieste a dobre znáša mráz. Má rozsiahly koreňový systém, ktorý zlepšuje štruktúru pôdy, zabraňuje jej vysychaniu a brzdí rast burín. Možno ju vysievať počas celého vegetačného obdobia, najlepšie hneď po rozmrznutí pôdy. Rastlina je jednou z najlepších kvetín produkujúcich med. Priťahuje včely, čmeliaky a osy. Z jedného hektára facélie možno získať až 300 až 700 kg medu.
Facélia ako medziplodina. Chráni vaše rastliny
Rastlina sa môže používať ako zelené hnojivo, inak známe ako medziplodina. Na tento účel by sa mala vysievať na záhony určené na pestovanie zeleniny. Najlepšie je to urobiť od polovice júla do polovice augusta. Keď sa facélia rozrastie, možno do nej vysadiť paradajky, uhorky a cukety. Chráni sadenice pred nepriaznivým počasím a škodcami. Po 7 dňoch ju treba pokosiť a rozprestrieť ako mulč. Potom obohatí pôdu o biomasu a začne vylučovať zlúčeniny, ktoré potláčajú rast húb zodpovedných za nebezpečné choroby rastlín, ako je napríklad múčnatka. Znižuje aj výskyt háďatka zemiakového.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Raz týždenne ju zalievajte výživným odvarom. Listy piley budú svieže ako nikdy predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.