20.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Dids).
Burina si obľúbila medzery medzi dlažobnými kockami a často úplne zničí aj to najprecíznejšie upravené okolie domu. Boj proti nim nie je najľahší. Mechanické odstraňovanie je niekedy náročné a následné špecifiká nerobia svoju prácu. Ako sa teda navždy zbaviť buriny? Tu je revolučný domáci prostriedok. Vďaka nemu sa burina spáli až ku koreňom.
Ako sa navždy zbaviť buriny? Ťažký boj sa môže skončiť úspechom
Kto nikdy nevyhlásil vojnu burine rastúcej v medzerách medzi dlažobnými kockami, nevie, čo je to skutočný „boj s veternými mlynmi„. S podobným problémom sa stretáva takmer každý majiteľ dvora alebo príjazdovej cesty, ktorý sa odsudzuje na hodiny a hodiny prácneho pletia. Mechanické odstraňovanie buriny je síce účinné, ale často veľmi problematické. Vtedy sa rozhoduje o postreku. Ktorý je však najlepší?
Silné herbicídy používané v poľnohospodárstve sú herbicídy. Hoci ničia burinu, sú nebezpečné pre životné prostredie vrátane iných rastlín a hmyzu. Skôr ako sa uchýlite ku krajnému riešeniu, ktorým je postrek herbicídmi, oplatí sa vyskúšať domáce prostriedky. Na spálenie buriny až ku koreňom stačia dva prípravky.
Ako si vyrobiť domáci liek proti burine? Stačia dve zložky
Jedným zo spôsobov boja proti burine je použitie jedlej sódy. Tá má v záhradníctve mimoriadne široké uplatnenie, najčastejšie sa používa ako prostriedok proti chorobám a škodcom rastlín.
Jedlá sóda je skvelá na boj s burinou na príjazdových cestách a chodníkoch, ale mala by sa používať už vtedy, keď zo škár medzi dlažobnými kockami nevyrastajú žiadni nezvaní hostia. Prvýkrát je dobré posypať ňou problematické miesto skoro na jar a potom znova po každom ručnom odstraňovaní buriny.
V prípade rozvinutejšej buriny a machu sa oplatí vytiahnuť silnejšie zbrane. Skutočným ničiteľom buriny je ocot. A keď ho skombinujete s obľúbeným orechom, burina zmizne v okamihu.
Čo použiť na vyúdenie buriny? Pridajte do octu a postriekajte
Najobľúbenejším domácim roztokom používaným na boj s burinou je zmes vody a octu (v pomere 1:2). Uistite sa však, že ju používate len na tú burinu, ktorá rastie na príjazdových cestách a chodníkoch. Ocot totiž nemá selektívny účinok a ničí aj kultúrne rastliny. Dôležité je, že postrek octom zničí burinu bez poškodenia dlažby. Aby ste si však boli istí, odporúča sa vykonať skúšku na nenápadnom mieste.
Ak sa chcete uistiť, že burina zostane preč oveľa dlhší čas, odporúča sa pridať do octu nálev na báze listov vlašských orechov. Juglon, toxická látka nachádzajúca sa v orechových listoch, ktorá brzdí rast a vývoj rastlín, sa postará o to, aby ste sa s nepozvanou burinou v okamihu vysporiadali.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Náklady 50 centov. Umývanie dlažobných kociek je radosť
Ako vyčistiť balkón po zime? Použite domácu zmes a dlažba i škáry budú ako nové
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.