20.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Gene Samit).
Pravé balkónové veterány, ktoré pútajú pozornosť okoloidúcich od skorej jari až do príchodu mrazov. Pelargónie dokážu skutočne potešiť aj tých najnáročnejších znalcov rastlín. Ako účinne predĺžiť ich kvitnutie bez toho, aby ste ich museli rýchlo schovať do interiéru? Odpoveď sa skrýva v lacnom, univerzálnom a mimoriadne účinnom prípravku z drogérie.
Základy úspešného pestovania muškátov
Pelargónie patria medzi obľúbené balkónové rastliny, ktoré čoskoro ozdobia balkón sviežimi kvetmi. Milujú slnko, ale ich zdravému rastu neprekáža ani jemný polotieň. Uprednostňujú substrát bohatý na živiny a neutrálnu pôdu. Keďže vyžadujú veľa minerálnych látok, treba ich od prvých dní kvitnutia pravidelne prihnojovať špeciálnymi hnojivami.
Najlepšou voľbou sú tekuté prípravky, ktoré sa aplikujú približne každých 14 dní. Rastliny sa dokážu vyrovnať s krátkymi obdobiami sucha, ale rozhodne milujú vlhkosť. S príchodom suchých a horúcich dní ich nezabudnite zalievať dvakrát denne – ráno a večer. Dôležité je, že muškátom škodí aj nadmerné zalievanie a náhodné zaplavenie listov. Aby ste predišli tomuto nebezpečenstvu, dbajte na to, aby bol v kvetináčoch správny odtok vody a drenážna vrstva, ktorá chráni korene pred hnilobou.
Liek z babičkinej lekárničky
Hoci muškáty zvyčajne nespôsobujú žiadne veľké problémy a potešia bohatým kvitnutím, príchod prvých mrazov môže ich stav rýchlo zhoršiť. Aby sme im pomohli prežiť prvé nízke teploty, použime babičkovskú metódu, ktorá si nevyžaduje zber mnohých zložitých ingrediencií. Stačí, ak sa pozriete do svojej lekárničky a nájdete fľaštičku jódu. Práve z tohto prípravku môžeme pripraviť účinný kondicionér na posilnenie muškátov a predĺženie ich kvitnutia. Ako si ingrediencie skombinujete sami, aby ste dosiahli čo najlepší účinok?
Domáci jódový prípravok
Lacný, jednoducho vyrobiteľný a ekologický jódový prípravok je veľmi obľúbený u skúsených záhradkárov. Je vhodný najmä pre zeleninové plodiny, ale obnovuje aj trochu prechladnuté muškáty. Stačí pridať jednu kvapku jódu do jedného litra filtrovanej a odstátej vody izbovej teploty.
V žiadnom prípade nezvyšujte dávkovanie prípravku, aby ste nepoškodili jemné korienky. Po zmiešaní zložiek pristúpte k zalievaniu. Roztok nikdy nevylievajte na listy alebo stonky muškátov. Lepšie je naliať roztok na vnútorné steny kvetináča alebo truhlíka na balkóne. Roztok vody a jódu používajte na zalievanie muškátov počas celého mesiaca.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Georgíny v zime. Musia sa georgíny na zimu vykopať? Niekoľko osvedčených tipov
Pelargónie v zime. Je mýtus, že muškáty by sa mali skladovať v tmavej pivnici
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.