21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SUPUTTRA SANPLEE).
Žerucha obyčajná je veľmi obľúbená záhradná rastlina, ktorá si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a navyše upúta pozornosť svojimi krásnymi fialovými kvetnými púčikmi. A hoci sa tejto rastline darí aj na silne zatienených miestach, napriek tomu sa oplatí poznať základné zásady pestovania.
Žerucha obyčajná – vlastnosti
Žerucha obyčajná je ker, teda pomerne nízka rastlina, dosahujúca maximálne 20 cm. Kvitne nepretržite od apríla do augusta a jeho kvety môžu byť modré alebo fialové a majú päť lupienkov. Rastlinu možno pestovať v záhrade, ale často ju možno nájsť aj voľne rastúcu.
Prirodzene sa vyskytuje v Európe a Ázii, najmä v listnatých lesoch. Má silne rozvetvené stonky, ktoré sú v dolnej časti plazivé a v hornej časti stúpajúce. Jej listy môžu byť malé, lesklé, podlhovasté, eliptické a vajcovité.
Žerucha obyčajná – požiadavky a pestovanie
Rastline sa darí v polotieni alebo tieni, najlepšie sa jej darí v úrodnom a humusovom substráte, dobre reaguje na univerzálne hnojivá. Žerucha obyčajná dobre rastie v kyslom aj zásaditom substráte. Pokiaľ ide o zavlažovanie, zabezpečte závlahu najmä počas dlhých suchých období.
Žerucha obyčajná – vlastnosti
V prírodnej medicíne sa používa vďaka svojim liečivým vlastnostiam. Okrem iného obsahuje alkaloidy, flavonoidy, triesloviny a vinkamín. Rastlina sa okrem iného používa na zmiernenie zápalu a počas hojenia rán a popálenín.
Okrem toho sa používa na zlepšenie krvného obehu a pri regulácii hladiny cukru v krvi. Žerucha má protizápalové, antibakteriálne a antiparazitárne vlastnosti.
A hoci má zdraviu prospešné vlastnosti, je klasifikovaný aj ako jedovatá rastlina.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť ovocné stromy – jeseň alebo jar? Poznáme najlepší termín pre nové sadenice
Kedy kosiť trávu pred zimou? Ak tento termín zmeškáte, následky budú katastrofálne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.