Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti, Zdravie, Životný štýl,

Váš mozog sa vám za to nepoďakuje! Pozrite si zoznam škodlivých návykov

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Engin Akyurt Pexels/AnnaShvets). Nezdravá strava a nehygienický životný štýl dokážu náš mozog doslova zničiť. Najviac jej škodia niektoré naše zvyky. Veľa sa hovorí o...

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Engin Akyurt Pexels/AnnaShvets).

Nezdravá strava a nehygienický životný štýl dokážu náš mozog doslova zničiť. Najviac jej škodia niektoré naše zvyky.

Foto: pexels.com/Engin Akyurt

Veľa sa hovorí o prevencii civilizačných chorôb, akými sú cukrovka a ischemická choroba srdca. Málokto si však všíma, že nezdravé návyky majú katastrofálny dopad aj na náš mozog a následne aj na našu schopnosť duševne pracovať či myslieť celkovo. Čoho by sme sa teda mali vzdať, aby nám náš najdôležitejší orgán dobre slúžil do vysokého veku? Tu je niekoľko tipov.

Bláznivý mozog

Nezdravá strava môže mať výrazný vplyv na funkcie a stav nášho mozgu. Konzumácia potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov, cukru a soli môže viesť k zápalu v tele, ktorý následne negatívne ovplyvňuje mozog. Nezdravé stravovanie môže tiež znížiť schopnosť mozgu efektívne sa vysporiadať so stresom a zvýšiť riziko depresie.

Okrem toho strava s nízkym obsahom základných živín, ako sú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály, ktoré sú kľúčové pre zdravie mozgu, môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií. Ľudia, ktorí konzumujú veľa spracovaných potravín a nápojov sladených cukrom, môžu mať tiež vyššie riziko vzniku chorôb, ako je Alzheimerova choroba a iné formy demencie.

Mnohé štúdie potvrdzujú škodlivé účinky vysokosacharidovej stravy na zdravie mozgu, a to z psychologického aj fyzického hľadiska. Niektorí vedci naznačujú, že konzumácia veľkého množstva fruktózy môže urýchliť starnutie buniek vrátane neurónov. Vedci tiež dospeli k záveru, že príliš vysoká hladina glukózy v strave môže zhoršiť pamäť a kognitívne funkcie. Nedávno sa zistilo, že strava s vysokým obsahom cukru môže u postihnutých pacientov zhoršiť príznaky schizofrénie.

Informatívne rýchle občerstvenie

Používanie smartfónov a sociálnych médií sa stalo neoddeliteľnou súčasťou života, no tieto návyky môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie mozgu. Príliš veľa informácií, ku ktorým máme neustále prístup, znamená, že náš mozog nedokáže držať krok s ich správnym spracovaním, čo možno prirovnať k tráviacim ťažkostiam, ktoré zažívame po zjedení veľkého jedla pozostávajúceho z ťažko stráviteľných jedál.

Taktiež neustále prerušovanie pozornosti telefónnymi notifikáciami môže negatívne ovplyvniť koncentráciu a schopnosť udržať pozornosť. V dôsledku toho sa naše mozgy stávajú viac neprítomnými a my sa stávame menej produktívnymi. Nadmerné používanie sociálnych médií navyše zahŕňa neustále porovnávanie sa s ostatnými, čo môže viesť k nízkej sebaúcte alebo dokonca k depresii. Trávenie času pred obrazovkou smartfónu, najmä večer, môže tiež narušiť váš cirkadiánny rytmus, čo vedie k problémom so spánkom.

život pred očami, smrť, mozog
Foto: Pexels/AnnaShvets

Niektorí vedci dokonca hovoria o existencii takzvanej digitálnej demencie – súboru neurologických a kognitívnych symptómov, ktoré sa môžu objaviť u ľudí zneužívajúcich digitálne technológie. Koncept sa spopularizoval najmä v Južnej Kórei, kde sa zvýšil počet mladých ľudí, ktorí majú problémy s krátkodobou pamäťou a iné kognitívne problémy. Nadmerné používanie technologických vychytávok spôsobuje ťažkosti v samostatnom myslení, ochudobnenie komunikačných schopností a abstraktného myslenia, poruchy pamäti, pozornosti a priestorovej orientácie a problémy s učením.

Katastrofálne následky nedostatku spánku

Spánková deprivácia má široké spektrum negatívnych účinkov na mozog a celkové fungovanie človeka. Spánok je kľúčovým obdobím, kedy mozog spracováva informácie z dňa, čistí sa od splodín metabolizmu a regeneruje. Keď svojmu telu nezabezpečíme primeranú dávku spánku, tieto procesy sú narušené.

Nedostatočný spánok môže viesť k kognitívnym poruchám, ako sú problémy so sústredením, ťažkosti so zapamätaním si nových informácií alebo znížená schopnosť riešiť problémy. Môže tiež ovplyvniť našu náladu, čo vedie k zvýšeniu úrovne úzkosti, podráždenosti alebo dokonca depresie.

Chronický nedostatok spánku môže narušiť chemické látky v mozgu a ovplyvniť funkciu neurotransmiterov, čo môže viesť k dlhodobým problémom duševného zdravia. Okrem toho dlhodobý nedostatok spánku zvyšuje riziko mnohých chorôb vrátane kardiovaskulárnych chorôb, obezity a cukrovky.

Nedostatok spánku ovplyvňuje aj schopnosť sebaregulácie mozgu, čo môže viesť k problémom s impulzivitou a rozhodovaním. Bez dostatočného spánku je schopnosť mozgu zvládať stres obmedzená, čo môže viesť k zvýšeným pocitom preťaženia a vyhorenia.

Mozog si neoddýchne pred televízorom

Unavení po práci a domácich prácach radi relaxujeme na pohovke pred televízorom. Náš mozog však nemôže takto odpočívať s nami. Najradšej by mal prechádzku do lesa alebo tenis, pretože takéto aktivity priaznivo vplývajú na jeho regeneráciu.

Fyzická nečinnosť je často spojená s negatívnymi účinkami na fyzické zdravie, ako je riziko kardiovaskulárnych ochorení, obezity a cukrovky. Napriek tomu sú jeho účinky na zdravie mozgu rovnako významné. Fyzická aktivita zohráva kľúčovú úlohu pri stimulácii mozgu a podpore jeho zdravia a regenerácie.

Fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi do mozgu, dodáva mu základné živiny a kyslík. V dôsledku toho to pomáha produkovať neurotrofíny, ktoré podporujú funkciu a rast neurónov. Keď je úroveň fyzickej aktivity nízka, mozog môže zažiť menšiu stimuláciu, čo môže viesť k zníženiu kognitívnych funkcií.

Dlhodobá fyzická nečinnosť môže preto zvýšiť riziko depresie a úzkosti. Cvičenie, najmä mierna intenzita, stimuluje uvoľňovanie endorfínov – prirodzených hormónov tlmiacich bolesť produkovaných mozgom, ktoré zlepšujú náladu a pocity pohody. Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity môže navyše viesť k zníženiu objemu určitých oblastí mozgu, najmä hipokampu, ktorý je kľúčový pre pamäť a učenie. Z dlhodobého hľadiska to môže zvýšiť riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Dobrého človeka spoznáte v sekunde. Všimnite si jednu časť tváre

5 znakov, že sa mužovi páčite. Je to viditeľné voľným okom!


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Len 25 kcal na 100 g. Toto ovocie je skvelou alternatívou sladkostí pri diéte. Podporuje tiež imunitu

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dennis Wildberger). Má nízky obsah kalórií, vysoký obsah vlákniny a výborne sa hodí pri redukčnej diéte. Prečo jesť melón…

Zmiešajte dve šálky s vodou. Z dlažby zmizne mach a škvrny

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lukasz Pawel Szczepanski). Keďže jar je v plnom prúde, mnohí ľudia sa vo svojich záhradách a domácnostiach venujú veľkému…

Sprchujete sa ráno alebo večer? Jeden čas je pre vaše telo určite lepší

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fongbeerredhot). Je nesporné, že každodenné sprchovanie je nevyhnutné na udržanie hygieny a pohody. Preto sa zameriame na čas kúpania.…

Šokujúci objav: Vedci odhalili, kedy sa starnutie dramaticky zrýchľuje!

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/popcorner). Myslíte si, že starnutie prichádza postupne? Omyl! Najnovší výskum odhalil dva kritické vekové medzníky, kedy naše telo začína…

Kde hľadať úkryt, ak vypukne tretia svetová vojna? Slovensko na zozname nenájdete

06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wirestock Creators). Ktoré krajiny sú v prípade svetovej vojny bezpečné? Britské noviny „Daily Mail“ zverejnili zoznam miest, ktoré majú…

Auto Trendy

Vzduch z klimatizácie ako z pivnice? Prestaň to ignorovať, tvoje zdravie je v ohrození!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Každý motorista miluje komfort, ktorý prináša klimatizácia v aute, no mnohí z nás prehliadajú, že jej údržba je rovnako dôležitá ako pravidelný servis vozidla. Zanedbaná…

Divoký pick-up, ktorý sa chce popasovať s Fordom Raptor!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kórejská automobilka Kia sa nebojí riskovať a dokazuje to aj svojim modelom Tasman. Tento terénny pick-up, predstavený minulý rok, ihneď zaujal kontroverzným dizajnom, ktorý si…

Svetový objav odkrýva poklad v zemi: Zásoby vzácnych kovov prekonali aj Rusko!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kazachstan sa dostáva do popredia svetového záujmu! Miestni geológovia objavili masívne ložiská vzácnych kovov, ktoré svojím objemom predčia aj ruské zásoby. Ak sa potvrdí ich…

Odhaľte tajomstvo jasných okien: Ako jednoducho zabrániť zahmlievaniu skiel vo vašom aute!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Zahmlené sklá v aute môžu znepríjemniť jazdu, no ešte horšie, môžu ohroziť vašu bezpečnosť. S jednoduchým trikom, ktorý využíva princíp "teploty rosného bodu", však môžete…

Nová technológia, nový zvuk, nový zážitok!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Švédska automobilka Polestar opäť posúva hranice elektromobility. Najdostupnejší model Polestar 2 prichádza s radom vylepšení, ktoré ohromia každého motoristu. Zrýchlený procesor, špičkový zvukový systém od…

Podvod na kolesách? Ako odhaliť, že auto bolo v minulosti havarované

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kúpa ojazdeného auta môže byť veľkým krokom, no zároveň aj riskantnou voľbou. Mnohé vozidlá, ktoré vidíme v bazároch, skrývajú temnú minulosť – od menších škrabancov…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov