22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Khosro).
Ľudia, ktorí majú vlastnosti toxického narcistu, dokážu svojim blízkym poriadne sťažiť život a zvyčajne spôsobia, že ich obete zostanú v neustálom strachu a psychickom napätí. Sú však situácie, ktorým sa toxickí ľudia budú vyhýbať, ako len môžu.
Toxický narcis hlboko skrýva svoje obavy
Ľudia s narcistickou poruchou osobnosti vytvárajú peklo pre svoje obete. Toxickí ľudia s týmto špecifickým typom osobnosti potrebujú k životu druhých, ale nejde o to, byť s inými ľuďmi milí, ale o to, aby sa im to znepríjemnilo, „živili“ sa ich strachom a nedostatkom sebavedomia a pomaly sa stali na vás závislými, potvrdzovaním vo viere, že si sami nedokážu poradiť a sú bezcenní.
S toxickým narcisom sa môžeme stretnúť vo vzťahu, v práci alebo v našej najbližšej či širšej rodine. Niekedy je ťažké vymaniť sa z takéhoto vzťahu, no ak je to možné, najlepšie je radikálne prerušiť kontakt s niekým, kto má na nás taký negatívny a deštruktívny vplyv.
Často sa stáva, že samotná myšlienka odísť od narcistu jeho obeť vydesí, no ukáže sa, že to nie je nemožné. Sú situácie, ktorých sa samotný narcista bojí a ktoré ho otupujú a panikária.
Poznanie jeho slabých stránok a toho, čo ho najviac desí, uľahčuje obeti rozhodnúť sa odísť a predvídať svoje možné kroky.
Strach z toho, že ťa obeť opustí
Paradoxne, narcista tým, že svoju obeť utvrdzuje v tom, že je bez neho bezcenná a v živote si bez neho nevie poradiť, chce túto osobu udržať pri sebe čo najdlhšie, pretože sa… bojí opustenia.
Narcista zaobchádza so svojou obeťou ako s majetkom, ako s vecou. Keď túto vlastnosť stratí, a vlastne stratí kontrolu nad daným človekom, spanikári.
Narcista verí, že je najdôležitejšou osobou v živote svojej obete, takže jeho sebaúcta je v konečnom dôsledku zničená. Sú to ľudia úplne pohltení túžbou po moci a zotročení iných. Keď im to vezmete, vezmete im všetku moc, ktorú majú.
Nedostatok emócií u obete? Narcista sa zblázni
To, čím sa narcista živí, sú emócie. Keď sú preč, toxická osoba začne byť úzkostná. Narcisti potrebujú pozornosť. Nezáleží na tom, či ide o pozitívny alebo negatívny komentár. Neznesú, keď ich ľudia ignorujú alebo si ich nevšímajú. Chcú byť v centre všetkého. Keď sa im toto odoberie, ich strach sa zvýši a v dôsledku toho sa stanú agresívnejšími.
Technika „šedej skaly“, t. j. neprejavovať narcistovi žiadne emócie a prípadne mu dávať veľmi krátke odpovede ako „áno“, „nie“, „neviem“, znamená, že narcista nevie, ako správať a ako zo svojich obetí vydolovať emócie.
Zbraň mu vyrazila z ruky. „Viem, že si narcista“
Narcisti sa obávajú odhalenia svojich činov. Vyhliadka, že ľudia uvidia, akí nebezpeční a toxickí v skutočnosti sú, sa rovná koncu pohodlného života, na ktorom tak tvrdo pracovali klamstvami a manipuláciou.
Keď si páchatelia uvedomia, že boli odhalení, pravdepodobne ovládnu svoje manipulatívne správanie a zmiernia emocionálne násilie, ale ide o zjavný čin, ktorý má obeť zmiasť. Tento náhly obrat však nebude vyplývať z pochopenia jeho správania, ale z toho, že narcista vie, že svoju obeť nemôže odstrašiť a dokázať jej, že sa mýli.
Kritika. Narcista to nenávidí
Narcista verí, že všetko robí dokonale, je najkrajší a nikto nie je múdrejší ako on. Pravidelným podkopávaním svojej sebaúcty môže obeť spôsobiť, že sa narcista bude cítiť čoraz menej sebavedomý a frustrovaný.
Narcistickí ľudia často prezentujú pôsobivý obraz a prehnaný pocit vlastnej hodnoty, no v skutočnosti je to zvyčajne veľmi krehké. Keď je ich obraz v očiach druhých ohrozený alebo spochybňovaný, môžu prehnane reagovať paranoidným spôsobom, aby sa ochránili pred možným poškodením ega.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Objímte psa k srdcu, vezmite si mačku do lona. Váš miláčik vám pomôže viac, ako si myslíte
Môžu zmeniť váš život na nočnú moru. Tu je 9 znakov, že váš šéf je psychopat
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.