23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Freepik.com/@freepik).
Téma zložitosti fungovania ľudského tela je vo verejnom priestore čoraz viac diskutovaná. Na to, ako sa každý deň správame a či si užívame zdravie a pohodu, vplýva veľa faktorov. Jedným z nich je spánok. Bohužiaľ, práca v noci znemožňuje dostatočný odpočinok. Riešením môže byť spánok.
Zdriemnutie je spôsob, ako pri práci „chytiť druhý dych“. Ide o pomoc, ktorú môžu využiť ľudia trpiaci problémami so spavosťou najmä medzi 3. a 6. hodinou ráno a tí, ktorí zápasia so stresom. Aby ste však naplno využili jeho potenciál, musíte poznať recept na zdriemnutie.
Podrobnosti o podmienkach, za ktorých by sa mal spánok vykonávať, pravidelne odhaľujú vedci z rôznych častí sveta. Cenné informácie priniesol nedávno, 18. júna 2023, v správe zverejnenej na nature.com prof. Sanae Oriyama.
Vedci vykonali výskum na ľuďoch pracujúcich v nočných zmenách
Práca na nočnej smene, či už šoférovanie, vykonávanie svojich povinností na výrobnej linke alebo služba iným ľuďom (hasiči, lekári, zdravotníci, polícia), je vážna výzva. Telo si z prirodzených dôvodov chce v noci oddýchnuť a je ťažké ho „donútiť“ pracovať na najvyššie obrátky.
Riešením problému ospalosti pri práci v noci môže byť použitie vhodného systému spánku. Výskum v tejto oblasti viedol prof. Sanae Oriyama – odborník v oblasti ošetrovateľských vied na Vysokej škole biomedicíny a zdravotníckych vied na Univerzite v Hirošime.
Ako zdriemnutie ovplyvňuje vašu nočnú prácu?
Sanae Oriyama vyšetroval zdravotníkov v službe medzi 16:00 a 9:00. Navrhol, aby jedna skupina ľudí používala systém s jedným, no 120-minútovým zdriemnutím pred polnocou, a druhá skupina používala formát s jedným zdriemnutím 90 minút pred polnocou a jedným 30-minútovým zdriemnutím pred 3:00.
Výsledky jasne ukázali, že efektívnejším riešením je dať si dva kratšie šlofíky namiesto jedného 2-hodinového spánku. Je pravda, že obe skupiny boli medzi 4:00 a 9:00 ráno extrémne ospalé, no v prípade druhej skupiny bola viditeľná menšia únava. Preto najlepšie riešenie podľa prof. Oryiama’s Sanae je si dať dva krátke šlofíky.
„Stratégia dvoch zdriemnutí: 90- a 30-minútové zdriemnutie vo vyššie uvedených časoch môže byť rozhodujúce pre udržanie produktivity a bezpečnosti práce v skorých ranných hodinách.“
– poznamenal prof. Sanae Oriyama.
Prečo používať šlofíky rádovo 90 a 30 minút?
Poradie spánku nie je náhodné. Prvým je udržať si dlhodobú výkonnosť. Cieľom druhého je znížiť mieru únavy a urýchliť reakciu. Oplatí sa tiež vedieť, že čím neskôr dôjde k druhému odpočinku, tým lepšie bude človek, ktorý je aktívny v noci, pôsobiť proti ospalosti a vyčerpaniu.
Existuje ďalšia skupina ľudí, pre ktorých môžu byť informácie o dĺžke a rozvrhu spánku mimoriadne užitočné. Hovoríme o rodičoch dojčiat, ktorí často musia v noci bdieť, aby sa o svoje dieťa správne postarali. Pre mladých rodičov sa to môže ukázať ako cenné poznanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Suvisiace články:
Ako byť atraktívnejší v očiach ostatných? „Je to kombinácia rôznych faktorov“
Objímte psa k srdcu, vezmite si mačku do lona. Váš miláčik vám pomôže viac, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.