24.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/imageBROKER.com.
Počas vykopávok na zámku Neuenburg boli objavené zachovalé zvyšky dvoch osemhranných veží, ktoré boli súčasťou opevnenia vybudovaného okolo roku 1100. Ide o najstaršie známe objekty tohto typu v Európe. Archeológovia majú podozrenie, že ich stavitelia sa inšpirovali opevnením na obranných múroch Konštantínopolu.
Vedcov prekvapil objav na nemeckom zámku
Osemhranná veža objavená na zámku Neuenburg bola podľa webovej stránky „Arkeonews“ postavená okolo roku 1100, teda v prvom období výstavby hradu. Ide o mimoriadny nález, pretože tento typ stavieb bol vo Svätej ríši rímskej, ako sa vtedy nazýval nemecký štát, zriedkavý.
Stopy po veži sa prvýkrát našli pred niekoľkými rokmi pri kladení káblov na nádvorí hradu. Až najnovší výskum, ktorý sa uskutočnil v súvislosti s prípravou územia na stavebné práce, však viedol k objavu stavebných zvyškov veže pri bývalom hlavnom vstupe do hradu, ktorá bola označená ako „stará veža“. “ na troch mapách z 19. a 20. storočia.
Steny tejto impozantnej stavby sú dodnes neporušené až do výšky 2,20 metra. Priemer je asi desať metrov, steny sú hrubé asi 1,70 metra. V kruhovom interiéri veže bolo možné identifikovať zvyšky podláh a porúch schodiska, tým sa však objavy neskončili. Asi o 50 metrov južnejšie sa našli zvyšky druhej podobnej veže. reklama
Tajomná konštrukcia budovy. Aké je jeho spojenie so Svätou zemou?
Oba patrili k opevneniu z prvej fázy výstavby hradu a boli určite dôležitými prvkami vtedajšieho obranného systému. Takmer súčasne sa podľa archeológov vybudoval vápencový násyp a dva múry – vnútorný a vonkajší – prebiehajúce paralelne vo vzdialenosti asi šesť až osem metrov.
Pred ním bola asi desať metrov hlboká priekopa. Mohutné opevnenie s dvoma osemhrannými vežami bolo na svoju dobu impozantné. Polygonálne veže sú oddávna spájané s vládou Fridricha II. a Konráda IV. Hohenstaufa v prvej polovici 13. storočia, najmä s Castel del Monte v Apúlii.
Tie objavené v Neuenburgu však postavili o 150 rokov skôr. Podľa archeológov nemožno vylúčiť, že priamou inšpiráciou pre staviteľov tohto hradu boli veže na hradbách Konštantínopolu, ktoré nezmazateľne zapôsobili na prvých križiakov. Do Svätej zeme sa dostali v posledných rokoch 11. storočia, teda v čase, keď sa staval zámok Neuenburg.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dal na radu svojho lekára a našiel mimoriadny poklad. Fenomén európskeho rozsahu
Ide o jeden z najzáhadnejších obrazov na svete. Aké tajomstvá skrýval da Vinci?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.