25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/smith371).
Bola manželkou faraóna Achnatona a nevlastnou matkou kráľa Tutanchamóna a jednou z najkrajších žien starovekého Egypta, ktorá bola považovaná za bohyňu. Kto skutočne bola Nefretete, nazývaná aj Nefertiti, a aké je tajomstvo jej busty, ktorú našli o mnoho storočí neskôr v Egypte?
Tajomná postava Nefertiti
Nefertiti bola staroegyptská kráľovná manželka faraóna Achnatona, ktorá bola pravdepodobne aj nevlastnou matkou kráľa Tutanchamona. Mohla vládnuť aj ako nezávislý faraón, ako kráľovná.
Žila v 18. dynastii v 14. storočí pred Kristom, no roky narodenia a smrti Nefertiti sú neisté, rovnako ako jej pôvod. Meno Nefertiti sa prekladá ako „krásna žena [prišla].“ Joyce Tyldesley, profesorka egyptológie na Univerzite v Manchestri vo Veľkej Británii, takto preložila meno egyptskej kráľovnej. Historické záznamy uvádzajú, že Nefertiti mala s Achnatonom šesť dcér, no pár nemal syna. Ak sú špekulácie Joyce Tyldesleyovej správne, znamenalo by to, že Tutanchamon bol Nefertitiin nevlastný syn.
Egyptskí faraóni mali často viacero manželiek a konkubín a Tutanchamonova matka bola pravdepodobne jednou z nich. Nefertiti sa mala tešiť nielen výnimočnej kráse, ale aj úcte poddaných. Dostalo sa jej všetkej pocty, väčšej ako ktorákoľvek egyptská kráľovná pred ňou, a na jej počesť bol postavený chrám. Po jej smrti však bola na stáročia zabudnutá až do roku 1912, keď nemecký archeológ Ludwig Borchardt objavil jej bustu medzi ruinami v Amarne.
Busta, ktorá pohla svetom archeológie
Nefertiti je dnes dobre známa svojim poprsím v životnej veľkosti, na ktorom je vyobrazená, ako nosí zdobenú čelenku. Bustu našiel nemecký tím pod vedením Ludwiga Borchardta v roku 1912 počas vykopávok a socha sa teraz nachádza v Neues Museum v Berlíne.
Busta je väčšinou neporušená, ale chýba časť ľavého oka, čo vedie k diskusii o tom, či chýbajúci kúsok vypadol alebo nebol nikdy vložený. Špekuluje sa, že chýbajúce oko mohlo naznačovať zdravie Nefertiti. Jeho absencia môže podľa Joyce Tyldesle naznačovať, že kráľovná trpela napríklad sivým zákalom. Rovnako nepanuje zhoda v tom, či mala byť busta sochárskym modelom používaným na vyučovanie alebo sochou určenou v konečnom dôsledku na výstavu.
Kontroverzia okolo Nefertiti
Busta Nefertiti nie je jediným dôvodom na diskusiu o nej. Faraónova manželka bola v egyptskom umení zobrazovaná spôsobom, akým sa zvyčajne zobrazujú iba faraóni. Napríklad je zobrazená ako bije (popravuje) nepriateľov, čo by zvyčajne urobil iba faraón. Podľa Elizabeth Carneyovej, emeritnej profesorky histórie na Clemson University v Južnej Karolíne, to vyvoláva otázky, či bola Nefertiti skutočne faraónkou, a nie iba manželkou vládcu.
Jedinečný stav Nefertiti navyše naznačuje jej pokrývka hlavy – typ koruny s prilbou, ktorú Nefertiti nosí na svojom poprsí, bol zvyčajne vyhradený pre faraónov alebo pre bohyne Tefnut alebo Hathor.
V kráľovskej rodine by to bola jedinečná situácia, ale vedci vrátane Friederike Seyfried, riaditeľky Egyptského múzea a zbierky papyrov v Štátnych múzeách v Berlíne, špekulujú, že Nefertiti mohla dosiahnuť svoje postavenie po smrti Achnatona.
Egyptské záznamy spomínajú postavu menom „Neferneferuaten“, ktorá vládla Egyptu na krátky čas a špekuluje sa, že je to vlastne meno Nefertiti na trón. V starovekom Egypte niekedy vládca prijal nové meno, keď sa stal faraónom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ide o jeden z najzáhadnejších obrazov na svete. Aké tajomstvá skrýval da Vinci?
Na nemeckom hrade boli objavené zvyšky nezvyčajných veží. Ich pôvod je prekvapivý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.