25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Andrea Piacquadio).
Sebavedomie je jednou z tých vlastností, ktoré pomáhajú človeku kráčať životom odvážnejšie. Viera vo vlastné sily, sebaprijatie, sebaúcta, uvedomenie si vlastnej jedinečnosti – to sú len niektoré z faktorov, ktoré sa podieľajú na rozvoji stavu mysle, ktorý nám umožňuje byť sebavedomým človekom. Sú však chvíle, keď všetko naše sebavedomie v zlomku sekundy vyletí. Je potom možné ho rýchlo obnoviť?
Prečo nám chýba sebadôvera?
Hovorí sa, že sebavedomí ľudia to majú v živote jednoduchšie, pretože dokážu robiť rozhodnutia, ktoré im vyhovujú v rôznych oblastiach. Sebavedomie nám umožňuje cítiť sa skvele, vážiť si vlastnú kompetentnosť a primerane reagovať, keď sa niekto alebo niečo snaží ovplyvniť vnímanie nás samých.
Sebavedomie je vlastnosť, ktorá sa u mnohých ľudí môže rozvíjať celý život. Sebavedomie je v nemalej miere ovplyvnené vonkajšími faktormi, s ktorými sme konfrontovaní už v detstve. Proces získavania sebadôvery si vyžaduje, aby ľudia na sebe pravidelne pracovali, ale v niektorých prípadoch sa môže začať až s pomocou odborníkov – psychológa alebo psychiatra. Sebavedomie môže byť ovplyvnené aj hladinou testosterónu a kortizolu v tele.
V živote každého z nás sa niekedy vyskytnú nepredvídateľné a extrémne situácie, keď môže byť vyvinuté sebavedomie oslabené určitými udalosťami alebo správaním iných ľudí. Znamená to, že v takomto okamihu sa stávame úplne bezbrannými a musíme si svoje sebavedomie prácne budovať od základov? Vedci z oblasti psychológie a psychiatrie zastávajú názor, že sebadôvera sa dá vybudovať už za niekoľko minút, ak si to situácia vyžaduje.
Ako si rýchlo vybudovať sebadôveru?
Reč tela
Postavenie nášho tela vypovedá o našej sebadôvere. Je to to, čo neverbálne vyjadruje naše duševné rozpoloženie. Ba čo viac – to, akú polohu tela zaujmeme, priamo ovplyvňuje náš mozog.
Výskum ukázal, že u ľudí, ktorí zaujali sebavedomú polohu tela, v štúdii nazvanú „pozícia sily„, len na dve minúty, sa hladina testosterónu zvýšila o 20 % a hladina kortizolu, hormónu zodpovedného za stres, klesla o 25 %.
Naopak, u osôb, ktoré zaujali „uzavretú polohu tela“, v štúdii nazývanú „pozícia slabosti“, klesla hladina testosterónu o 10 % a hladina kortizolu sa zvýšila o 15 %.
Pri takýchto významných hormonálnych zmenách, ku ktorým dochádza v priebehu 120 sekúnd, nás mozog vďaka správnej polohe tela spúšťa k tomu, aby sme boli asertívnejší, sebavedomejší, ovládali sa a boli odolnejší voči stresu.
Kontrola myšlienok
„Čo ak“ – s touto myšlienkou sa najčastejšie stretávajú ľudia s nízkou sebadôverou. Zahĺbenie sa do negatívnej predstavy o tom, čo by sa mohlo stať v dôsledku nášho rozhodnutia, je brzdou, ktorá nás brzdí pred určitým konaním, a to tiež ovplyvňuje sebadôveru.
Psychológ Jacek Walkiewicz v jednej zo svojich kníh opísal situáciu, keď nám naše obavy bránia urobiť niečo, čo by sme chceli, ale čoho sa bojíme. Walkiewicz uviedol, že ak napríklad chcete niekomu zatelefonovať, ale máte taký strach, že sa vám robí nevoľno, potom…. vyzvracajte sa a zavolajte.
Ide o to, že príliš dlhé analyzovanie, príliš hlboké zahĺbenie sa do negatívnych myšlienok nás odvádza od vytúženého cieľa. Sebavedomie si môžeme vybudovať tým, že budeme konať „tu a teraz“, aj keď sa nás naše telo všemožne snaží zastaviť.
Umlčte vnútorného kritika
V mnohých situáciách sa bojíme prehovoriť, pretože náš vnútorný kritik alebo neurčitý hlas nám hovorí, že sa neoplatí vystúpiť, pretože sa len zosmiešnime. Budovanie sebadôvery okrem iného zahŕňa pravidelné odháňanie „vnútorného kritika„.
Trápenie sa tým, kto a ako nás hodnotí, je cestou nikam. Takto nikdy nepreplávame do šírky, nikdy neprekročíme bariéru, ktorá nám umožňuje mať zo seba dobrý pocit.
Technika „inštalácie“
Bojujete so sebavedomím, ale poznáte niekoho, kto ho má v hojnosti? Pozorne sledujete takého človeka a venujete pozornosť tomu, ako sebavedomo sa správa v situáciách, keď by ste sa najradšej rozplynuli vo vzduchu?
Vo výnimočných situáciách, keď vám chýba sebadôvera, vyskúšajte techniku „inštalácie“. Čo to je? Spomeňte si na to, ako vyzerá osoba, ktorú dobre poznáte a má veľkú sebadôveru, ako sa usmieva, ako sedí, ako hovorí, ako vyzerá.
Vo chvíli, keď chcete nadobudnúť sebavedomie, pretože si to vyžaduje nejaká udalosť, pokúste sa „nainštalovať“ do seba túto osobu. Pokúste sa napodobniť správanie sebavedomej osoby, sústreďte sa natoľko, aby ste vnútorne pocítili, že takouto osobou ste v danom momente vy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môžu zmeniť váš život na nočnú moru. Tu je 9 znakov, že váš šéf je psychopat
Za šesť mesiacov schudla 30 kg. Odhalila svoje tajomstvo. „Žiadne tabletky, žiadna operácia“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.