25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/thekovtun).
Riadite sa radami svojich susedov a vaše zamiokulky stále nevyzerajú ako tie ich? Rastlina vám chradne pred očami a vy netušíte, čo robiť, aby ste ju oživili? Ak ste ešte nevyskúšali žihľavový spôsob, stojí to za pokus. Tento výživný nálev posilní vaše zamiokulkas.
Zalievanie zamiokulkas žihľavou – prečo to stojí za to?
Ak zamiokulkas nevytvára nové listy, potrebuje primeranú dávku živín. Dusík podporí a urýchli rast rastliny, draslík zabezpečí bohaté kvitnutie, fosfor posilní korene rastliny a horčík zlepší stav listov a kvetov. Ak chcete pripraviť živinu, ktorá posilní zamiokulkas, stojí za to siahnuť po žihľave. Vhodná infúzia pomôže vyriešiť problém.
Prečo žihľava? Je spoľahlivým zdrojom vyššie uvedených živín, vitamínov a cenných enzýmov. Preto nie je bezdôvodné, že sa hojne využíva v záhradníctve. Nielenže stimuluje bujný rast rastlín, ale účinne si poradí aj s chorobami či škodcami.
Živné hnojivo – príprava
Na prípravu výživného nálevu pre zamiokulkas môžeme použiť sušené alebo čerstvé listy žihľavy. Ak sa rozhodnete pre vrecúška, jednoducho uvarte čaj v pomere 1 vrecúško na 1 šálku vody. Potom počkajte, kým vychladne, a vzniknutým odvarom zalejte zamiokulkas. Podľa záhradníkov netreba dlho čakať na výsledky. Z kvetináča rýchlo vyrastú mladé výhonky. Hnojivo možno aplikovať raz za 2 až 3 týždne.
Ako sa inak starať o zamiokulky, aby krásne rástli?
Zoznam základných pravidiel starostlivosti o zamiokulky nie je dlhý. Po prvé, je to rastlina, ktorá má rada polotienisté miesto alebo miesto, kde sú lúče rozptýlené. Po druhé, nesmie stáť na mieste, kde dochádza k náhlym zmenám teploty alebo prievanu. Treba si uvedomiť, že teploty pod 5 stupňov C môžu byť pre ňu smrteľné. Tretím bodom je zalievanie – zamiokulky je lepšie zalievať zriedkavo. Je lepšie ju vysušiť ako preliať.
Zamiokulkas radi rastú v príliš malých kvetináčoch. Pre presadenie sa rozhodnite až vtedy, keď odnož pretrhne nádobu. Pokiaľ ide o hnojenie, túto kúru je najlepšie vykonávať od jari do jesene. Čo so substrátom? Pre zamiokulky je najlepší humusovitý, úrodný a priepustný substrát. Vyhovuje im pôda s mierne kyslým pH 5,5 – 6,5. Na dno nádoby je vhodné umiestniť drenážnu vrstvu, napríklad keramzit.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec nekvitne? Presaďte ho do kvetináča a vykvitne s novými kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.