26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Igor Klyakhin).
Máte v záhrade borievku? Musíte sa mať na pozore, pretože na kríku sa môže objaviť hrdza hrušková: nebezpečné hubové ochorenie, ktoré rastliny napadne náhle a rýchlo sa šíri. Čo je však horšie, ničí okrasné dreviny, ale aj ovocné stromy, čím vás môže účinne pripraviť o úrodu. Navyše nemusíte mať v záhrade borievky, aby sa choroba objavila a následne spôsobila škody. Ako rozpoznáte hrdzu borievky? Ako proti nej bojovať? Poďme sa to dozvedieť.
Ako vyzerá hrdza borievky obyčajnej?
Hrdza hrušková je veľmi výrazná a je naozaj veľmi ťažké ju prehliadnuť, hoci prvé príznaky môžu zostať nepovšimnuté. Najprv, zvyčajne na jar, hoci to nie je pravidlom, sa na vetvách borievky objaví sivý alebo biely povlak. Ak má huba priaznivé podmienky, t. j. je tam vlhkosť, rýchlo sa zmení na želatínový, hnedý a kompaktný povlak. Hoci niekedy hrdza hrušková nie je rovnomerná, ale roztrúsená a môže pripomínať väčšie kvapky. Ak sa borievková hrdza nerozpozná rýchlo, môže sa vyvíjať aj niekoľko rokov a takýmto príznakom sú oranžové, želé pripomínajúce jazykovité výrastky, ktoré silne priťahujú pozornosť.
Hrdza hrušková je nebezpečná choroba!
Mýli sa ten, kto si myslí, že hrdza hrušková ho nepostihuje, pretože túto rastlinu vo svojej záhrade nemá. Na nešťastie sa choroba šíri veľmi rýchlo: aj na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov rozprašovaním mycélia vetrom, ktoré vychádza zo želatínových jazykov. Tu treba spomenúť, že hrdza hrušková napáda aj iné rastliny, najmä: jarabinu, hloh, skalník, dulu a hrušky. Ak má hrdza aj naďalej priaznivé podmienky, zničí nielen stromy v sade alebo záhrade, ale rozšíri sa aj do okolia.
Ako sa chrániť pred hrdzou borievky?
S hrdzou borievky treba nielen bojovať, ale jej aj predchádzať. Aké preventívne opatrenia by sa mali prijať? Ak v záhrade pestujete hrušky, hloh, dulu, jarabiny alebo tisy, je lepšie sa zaobísť bez výsadby borievok. Prípadne možno použiť domáce postreky, t. j. tzv. hnojivá z cibule, cesnaku alebo prasličky. Žiaľ, ako už vieme, hrdza hrušková sa môže šíriť na veľké vzdialenosti, takže priestor na ochranu je obmedzený a niekedy dokonca nemožný.
Ako bojovať proti hrdzi hruškovej?
Hrdza hrušková je invazívne ochorenie a je potrebné konať rozhodne hneď na začiatku. V prvom rade je potrebné odstrániť výhonky napadnuté touto chorobou a zrezať ich pod napadnutými časťami. Rastlina by sa potom mala sledovať, či sa objavujú nové ohniská alebo či sú infikované tie isté výhonky, len nižšie smerom ku koreňom. Ak choroba nezmizne a časom sa objavia nové ohniská, nezostáva nič iné, len použiť špecializované protiplesňové postreky.
A čo by sa malo urobiť s infikovanými výhonkami? V prvom rade sa kategoricky nesmú ukladať do kompostu, pretože choroba sa stále môže šíriť. V tomto prípade sa musia fragmenty rastlín zničiť. Keďže na Slovensku je zakázané spaľovať odpad na pozemku, mal by sa zlikvidovať, alebo sa môže zakopať na jednom mieste v záhrade, ale veľmi hlboko.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnednú vám tuje zvnútra? Tu je miesto, kde ste urobili chybu
Jesenná liečba tuje. Budete prekvapení, aká svieža a hustá bude na jar
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.