26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Dodržiavanie pokynov lekára a všetkých pokynov uvedených v príbalovom letáku nestačí na zabezpečenie správneho užívania liekov. Dôležité je aj to, čím sa tablety zapíjajú. Pitie nápoja po ruke nie je dobrý nápad. Má to veľký význam z hľadiska vstrebávania lieku aj možných vedľajších účinkov. Aký je najlepší spôsob zapíjania liekov?
Lieky na zapitie – ide len o vodu
To, s čím sa liek, ktorý užívate, zapíja, môže mať významný vplyv na to, ako pôsobí a ako sa v tele rozkladá. Pred jeho užitím sa odporúča prečítať si všetky pokyny uvedené v príbalovom letáku a dodržiavať pokyny lekára.
Odporúča sa užívať tablety alebo kapsuly len s vodou. Tá by mala byť prednostne nesýtená, izbovej teploty a s nízkym obsahom minerálov. Nič nebráni tomu, aby sa na tento účel použila prevarená, vlažná voda.
Použitie iného nápoja na zapíjanie tabliet môže spôsobiť nežiaduce reakcie v dôsledku interakcie s účinnou látkou. To môže zvýšiť alebo znížiť účinok lieku alebo spomaliť metabolizmus. Mnohí pacienti si neuvedomujú, že pitie zdanlivo bežného nápoja môže spôsobiť značné problémy.
Lieky a alkohol
Skutočnosť, že kombinácia liekov s alkoholom je nebezpečná, je známa už dlho. Je však vhodné pripomenúť, prečo by sa malo vyhýbať zapíjaniu tabletiek, ako aj ich konzumácii po užití. Alkohol má negatívny vplyv na zdravie a je škodlivý v akomkoľvek množstve, a to napriek dlhoročnému presvedčeniu, že okrem iného pohár vína k večeri zlepšuje trávenie.
Súbežné užívanie liekov a alkoholu prináša riziko nebezpečných vedľajších účinkov, ako aj zhoršenie účinkov liekov, čo má tiež negatívny vplyv na zdravie. Obe látky sú metabolizované enzýmami, ktoré sa po aktivácii alkoholom môžu premeniť na zlúčeniny, ktoré majú toxický charakter. To následne môže viesť okrem iného k poškodeniu pečene.
Môžete lieky zapíjať kávou alebo čajom?
Káva a čaj sú ďalšie nápoje zakázané na zapíjanie liekov. Dôvodom je riziko reakcie s účinnou látkou, a teda negatívny vplyv na účinok lieku. To všetko kvôli teínu obsiahnutému v čaji a kofeínu v káve.
To isté platí aj pre pitie bylinných nálevov, ako je napríklad ľubovník bodkovaný. Jedným z takýchto príkladov je odporúčanie nekonzumovať tento nápoj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Existuje riziko, že sa môže znížiť účinnosť tabletiek. To platí pre jednozložkové aj dvojzložkové prípravky.
Citrusové šťavy na zapíjanie liekov
Citrusovým šťavám na zapíjanie liekov hovoríme nie, rovnako ako vyššie uvedeným nápojom. Aj v tomto prípade môže dôjsť k nebezpečnej interakcii a vzniku vedľajších účinkov. Najhoršou možnosťou sa ukazuje použitie grapefruitovej šťavy. Zlúčeniny v ňom môžu neutralizovať pečeňové enzýmy, ktoré metabolizujú lieky. Výsledkom môže byť dokonca otrava spôsobená zvýšením koncentrácie lieku v tele.
Čo by ste nemali piť spolu s liekmi?
Zoznam zakázaných nápojov na zapíjanie liekov sa nekončí alkoholom, kávou, čajom a citrusovými šťavami. Okrem toho je tam mlieko a všetky mliečne výrobky. S tabletami a kapsulami tiež nie je vhodná kombinácia. Všetko kvôli vápniku, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje vstrebávanie liekov, najmä antibiotík. Okrem toho môže spôsobiť, že niektoré lieky sa rozpustia už v žalúdku namiesto toho, aby sa nakoniec v črevách.
Okrem toho by sme sa mali za každú cenu vyhýbať energetickým nápojom. Obsahujú veľké množstvo kofeínu, ktorý môže zhoršiť alebo potlačiť účinky niektorých liekov.
Okrem toho sa neodporúča zapiť tablety so sýtenými nápojmi. Potom existuje riziko interakcie kyseliny uhličitej s účinnou látkou lieku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najzdravší nápoj na svete chráni pred infarktom a mŕtvicou. Z čoho sa vyrába?
Zázvorovo-kurkumový elixír. Posilňuje imunitu a je skvelý pre krásu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.