27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/jeffy11390).
Helicobacter pyroli je baktéria, ktorá vedie k vzniku zápalu žalúdočnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredov a dokonca rakoviny žalúdka. Odhaduje sa, že jej nositeľom je približne 70 % obyvateľov našej krajiny. Infekcia však často prebieha bez príznakov. Z tohto dôvodu k odhaleniu lézií spôsobených týmto patogénom dochádza zvyčajne v neskorých štádiách. Ako zistiť, či máte Helicobactera? Na trhu sú dostupné domáce testy. Tu je to, čo by ste o nich mali vedieť.
Čo je Helikobakter?
Helicobacter pylori je baktéria, ktorá žije v žalúdku. Infikovať sa ňou je veľmi jednoduché. Baktéria sa prenáša orálne, napríklad pitím priamo z tej istej fľaše ako infikovaná osoba alebo požitím jedla či pitnej vody kontaminovanej fekáliami. Riziko nákazy je vždy prítomné pri nedostatočnej osobnej hygiene. Môže k nej dôjsť aj bozkávaním, pitím z rovnakej nádoby alebo používaním rovnakého príboru.
Neliečený helicobacter pylori je jednou z najčastejších príčin rakoviny žalúdka. Až 80 % prípadov je spôsobených touto baktériou. V žalúdočnej sliznici dokáže napriek nepriaznivým podmienkam dlhodobo pretrvávať a tvoriť toxíny, z ktorých sa vyvíjajú nádorové bunky.
Ako zistím, či mám Helikobaktera?
Helicobacter pylori sa môže vyvíjať asymptomaticky počas dlhého obdobia. Z tohto dôvodu je často ťažké rozpoznať, že niečo nie je v poriadku. Keď sa patogén vyvíja dlhší čas, môžu sa objaviť zmeny, ako sú okrem iného zápal alebo vredy.
Tieto lézie môžu spôsobovať špecifické ťažkosti. Za príznaky prítomnosti helikobaktera sa považujú:
- bolesti brucha;
- hnačka a nevoľnosť;
- pocit plnosti po jedle;
- plynatosť;
- znížená chuť do jedla.
Ak často bojujete s takýmito ťažkosťami, stojí za to zistiť, či nie ste nositeľom helikobaktera. Dá sa to urobiť rôznymi spôsobmi. Najodporúčanejším – a najspoľahlivejším – je vykonanie gastroskopie alebo dychových testov. Pomocou nich je detekcia patogénu najúčinnejšia.
Domáce testy na detekciu Helicobactera pylori však získavajú na popularite. Ich vykonanie je rýchle a jednoduché. Stačí zájsť do lekárne a potom postupovať podľa pokynov. Výhodou tejto voľby je aj nízka cena. Môžete si vybrať medzi krvným testom alebo testom stolice.
Ako si urobiť test na Helikobaktera doma?
Testovanie na prítomnosť Helicobactera pylori v domácich podmienkach možno vykonať dvoma spôsobmi. Na výber sú testy, pri ktorých sa odoberá stolica alebo krv.
Domáci krvný test na helikobaktera sa vykonáva tak, že sa na začiatku vydezinfikuje vybraná špička prsta. Do špičky prsta sa potom pichne dodaným sterilizovaným pichačom. Pomocou pipety odoberieme z končeka prsta trochu krvi.
Keď je pipeta naplnená, krv sa prenesie do testovacieho okienka – napustí sa asi 3 kvapkami. Potom počkáme na výsledky, ktoré sa dajú odčítať už po 5 až 15 minútach. Stanovený čas sa môže líšiť v závislosti od výrobcu testu na Helikobakter.
Domáci test na Helikobaktera zo stolice sa vykonáva odberom vzorky stolice. To by sa malo vykonať „naskrutkovaním“ priloženého aplikátora do troch rôznych miest stolice, ktoré sa majú testovať. Vzorka sa potom spojí s priloženou tekutinou. Celok sa potom prenesie na testovaciu platňu. Výsledok sa dá odčítať približne po 10 minútach, ale čakacia doba sa môže líšiť v závislosti od výrobcu.
Je domáci test na Helicobacter pylori spoľahlivý?
Domáci test na Helicobacter pylori je len úvodným diagnostickým krokom. Jeho výsledok by sa nemal považovať za 100 % spoľahlivý. Bez ohľadu na to, či vyšiel pozitívne alebo negatívne, je vhodné navštíviť lekára. Ten nariadi účinnejšie testy, ktoré nám umožnia uistiť sa o prítomnosti patogénu v našom organizme.
Výsledky domáceho testu na Helicobacter pylori sa môžu líšiť v závislosti od toho, aký test sme vykonali. Je to spôsobené najmä rozdielom v odobratej vzorke, ale aj povahou testu.
Test na Helikobaktera zo stolice zisťuje aktívnu infekciu spôsobenú týmto patogénom. Na druhej strane test z krvi ukazuje, či baktéria bola niekedy prítomná v tele. Nevypovedá však o aktuálnej infekcii.
Koľko stojí test na Helicobactera v lekárni?
Helikobakterový test v lekárni stojí od 5 do 10 eur. Cena sa môže líšiť v závislosti od toho, či si vyberiete test z krvi alebo zo stolice. Zmenu ceny ovplyvní aj výrobca.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nikdy s nimi nezapíjajte lieky. Zoznam nápojov je dlhý
Správa WHO uvádza, že len jeden z piatich ľudí s hypertenziou je adekvátne liečený
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.