27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vova Shevchuk).
Včelí peľ nie je nič iné ako spracovaný peľ kvetov. Považuje sa za najcennejší včelí produkt a jeho cena je mnohonásobne vyššia ako cena medu. Na jeseň a v zime je hlavnou potravou pre včeliu matku a mladý hmyz. Prečo by po ňom mali rovnako ochotne siahnuť aj ľudia? Overíme si to.
- Peľ zvyšuje vylučovanie inzulínu a podporuje prirodzené znižovanie hladiny cukru v krvi.
- Vitamín A obsiahnutý v peli podporuje boj proti nadmernému stresu a pomáha udržiavať koncentráciu.
- Protirakovinové výskumy a protirakovinové štúdie preukázali cenné účinky peľu. Je to predovšetkým vďaka polyfenolom z peľu brezy a topoľa.
Čo je včelý peľ?
Včelie peľ, poznáme aj ako včelí chlieb, je to úžasná zmes medu, peľu a materskej kašičky. Je to základná potrava včiel. Hmyz zbiera peľ, ukladá ho do včelích buniek a potom ho zabezpečuje medom a slinami.
Vysoká teplota vo vnútri úľa, vlhkosť a rozvíjajúce sa mikroorganizmy rýchlo prispievajú k biochemickým zmenám. V tomto štádiu prebieha mliečne kvasenie, ktorého výsledkom je produkcia peľu. Ten má podobu tmavohnedých hrudiek veľmi nepravidelného tvaru. Tento produkt je odolný voči baktériám a plesniam a je ľahko vstrebateľný pre ľudský organizmus. Treba mať na pamäti, že extrakcia chinínu je časovo veľmi náročná.
Cenné zložky
Spotrebitelia tvrdia, že jeho chuť je menej príjemná ako chuť medu. Zaznamenávajú výraznú živicovú a kyslastú príchuť. Včelí produkt je cenným zdrojom živín. Okrem iného dodáva telu:
- peptidy,
- aminokyseliny,
- kyselinu mliečnu,
- vitamíny skupiny B,
- vitamín A,
- vitamín K,
- vitamín D,
- vitamín H,
- horčík,
- zinok,
- draslík,
- fosfor,
- sodík.
Liečivé vlastnosti
Pri pohľade na pôsobivé mikrobiologické zloženie peľu je ľahké zistiť, že nie je bez vplyvu na fungovanie imunitného systému. Prítomnosť vitamínov skupiny B má priaznivý vplyv na nervový systém, jednoznačne zlepšuje koncentráciu. Odborníci odporúčajú siahnuť po výrobku v prípade problémov s tráviacim systémom. Fermentácia kvasnice prispieva k tvorbe kyseliny mliečnej v nej, ktorá chráni pred vznikom nebezpečných kmeňov baktérií v tenkom čreve.
V prípade pretrvávajúcej zápchy a hnačky je včelý peľ neoceniteľný. Jeho pravidelná konzumácia pomáha zvyšovať hladinu červených krviniek a železa v krvi, čím pôsobí proti anémii. Jeseň a zima sú obdobím, keď ľudia častejšie bojujú s infekciami. Každodenné dopĺňanie peľu pomáha rýchlejšie bojovať proti zúriacim vírusom. Predpokladá sa tiež, že včelý peľ spomaľuje proces starnutia a vyhladzuje prvé vrásky.
Dávkovanie peľu
Pokiaľ ide o dospelých, odporúčaná denná dávka včelieho peľu je približne 30-40 g. Včelý peľ možno úspešne podávať aj deťom, ale lekári odporúčajú počkať, kým nedosiahnu vek aspoň 3 roky. Pred trvalým zavedením včelieho produktu do stravy by sa mali vykonať alergologické testy, aby sa vylúčila prípadná alergia. Je dôležité mať na pamäti, že peľom sa nedá predávkovať. Môže to byť aj značná záťaž pre peňaženku, keďže kilogram výrobku stojí v priemere 30€.
Včelý peľ – recept na posilňujúci nálev
V lekárňach a obchodoch s bylinkami, ako aj na miestnych trhoch so zdravou výživou nájdete sortiment včelieho peľu vo forme granúl a výživových doplnkov. Tí, ktorí ho chcú začať užívať, si môžu vybrať formu výrobku, ktorá im vyhovuje. Podobne ako peľ, aj včelí peľ možno konzumovať pridaním do jogurtov, smoothies, džúsov alebo vody. Samotný produkt je však pomerne tvrdý, preto pred pridaním do jedla nezabudnite včelí peľ vložiť do vody a na niekoľko hodín ho namočiť.
Na základe včelieho peľu pripravujeme obľúbený a veľmi výživný nápoj na imunitu. K hlavnej zložke pridáme ešte 50 g včelieho peľu a 200 ml prírodného medu. Všetky zložky zmiešame v suchej a čistej nádobe, potom ju pevne uzavrieme a necháme 3 – 4 dni odstáť. Ďalším krokom je naliať časť sirupu do pohára a doplniť vodou. Alternatívnou metódou je zaliať polievkovú lyžicu kdoule teplou vodou a nechať ju niekoľko hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby skonzumujte výsledný odvar na lačný žalúdok, najlepšie ráno.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
To je najcennejší produkt z úľa. Vôbec to nie je med…
Čo robiť, ak vás uštipne včela? “Vďaka cibuľovému triku nebola žiadna nemocnica”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.