27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nieriss shutterstock/Mostovyi Sergii Igorevich).
Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na sadenice. To sa ukazuje ako úplne zbytočné, pretože si to môžu ľahko rozmnožiť sami. Stačí sa naučiť niekoľko jednoduchých techník. Ako pripraviť sadenice levandule? vysvetľujeme.
Kedy zasadiť levanduľu do záhrady?
Jednou z najobľúbenejších odrôd levandule, ktorá sa dychtivo vyberá do domácich záhrad, je Lavandula angustifolia alebo levanduľa (lekárska) úzkolistá. Počas obdobia kvitnutia je táto trváca rastlina pokrytá kvetmi v odtieňoch modrej a fialovej, čo dodáva šarm dobre upraveným kvetinovým záhonom. Vhodné termíny na výsadbu levandule sú: jar, koniec leta a jeseň. Presunutie levandule do zeme pred prvým mrazom jej pomôže oveľa lepšie zakoreniť.
To má obrovský vplyv na ďalší vývoj rastliny, pretože silný koreňový systém má vplyv na bezpečné prezimovanie mladých jedincov, ktoré sa budú v ďalšej sezóne rozvíjať a bohato kvitnúť a naplniť priestor jemnou vôňou. Kým však začneme s výsadbou, musíme si zaobstarať špeciálne sadenice. Môžeme ich ľahko dostať v obchodoch a dobre vybavených záhradných centrách, ale môže to byť nákladné pre peňaženku. Lacnou alternatívou je rozmnožiť si kríky levandule svojpomocne.Inzercia
Ako pripraviť sadenice levandule?
Mnoho menej skúsených záhradníkov váha, či sa pokúsia sami rozmnožiť záhradné rastliny. V prípade levandule ide o veľmi jednoduchú úlohu, ktorá si nevyžaduje dlhoročné skúsenosti. Ak snívame o pestovaní rastliny vo veľkom množstve, mali by sme zvoliť jej rozmnožovanie odrezkami odobratými z materskej rastliny. Zbierame ich najmä koncom leta alebo až na jar.
Aké pravidlá by ste mali dodržiavať po výbere tejto metódy? Nezabudnite, že výhonky určené na vytváranie sadeníc by mali mať dĺžku približne 8-10 cm. Po ich odrezaní opatrne odstránime listy zo spodnej časti a následne ich vložíme do črepníka naplneného špeciálnym substrátom.
Nad zemou by mala vyčnievať 2 cm dlhá časť rastliny. Pripravenú sadenicu výdatne zalejte a prikryte agrotextíliou. Takto ho ochránime pred nadmerným a príliš rýchlym vyparovaním vody. V ďalšom kroku musíme byť trpezliví 2-3 týždne. Po uplynutí tejto doby sa odrezky výhonkov zakorenia. Počas tohto obdobia bude mimoriadne dôležité zabezpečiť primeranú úroveň vlhkosti v pôde v kvetináči.
Ďalšie patenty na rozmnožovanie rastlín
Spokojnosť s rozmnožovaním levandule na vlastnú päsť prekonáva počiatočný stres a dodáva istotu v záhradkárskych činnostiach. Dôležité je, že sa nemusíme rozhodovať len podľa spôsobu súvisiaceho s prípravou priesad. Záhradkári odporúčajú aj dve alternatívne riešenia.
Prvý zahŕňa reprodukciu výsevom semien. Najprv sa podrobia stratifikácii, t.j. ochladzovaniu. Za týmto účelom ich zmiešajte s vlhkým pieskom, vložte do nádoby a skladujte pri teplote asi 4 stupne Celzia na 2 mesiace. Až po uplynutí tejto doby sa semená vysievajú do kvetináčov naplnených priepustnou pôdou. Na jeseň môžeme semená zasiať aj priamo do zeme a následne chrániť agrotextíliou.
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako získať nové levandule, je jej rozmnožovanie vrstvením. Najlepší čas na to je jar. Vtedy zoberieme dlhý výhonok, odstránime z neho listy a vložíme ho do vopred pripravenej drážky asi 10 cm hlbokej. Fragment rastliny prikryte zeminou a pripevnite na tyč alebo drôt. Začiatkom jesene skontrolujeme, či sa vytvorili korene. Ak áno, výhonok odrežeme a na jar vysadíme na nové miesto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Oživenie vädnúcej levandule. Pôsobte a poteší vás kvitnutím
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.