28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gabor Tinz).
Účinný a zriedkavo poruchový vykurovací systém závisí do veľkej miery od úrovne čistoty komína. Odstránenie nahromadených zvyškov spaľovania z komína umožňuje majiteľom domov pokojný spánok bez toho, aby museli žiť s neustálym pocitom ohrozenia života a zdravia. Je na odstránenie nežiaducich látok potrebný kominár? Ukazuje sa, že ho nemusíte volať zakaždým. Stačí použiť zvyšky z varenia večere.
Preventívne čistenie komínov
Pri poruche komína prestane správne fungovať celý vykurovací systém. Ak chcete zachovať jeho dlhšiu životnosť, nezabudnite ho pravidelne čistiť.
Komín zohráva dôležitú úlohu v celom dome. V prvom rade umožňuje odvádzanie produktov spaľovania paliva do ovzdušia vo forme dymu. Spolu s tým cez komín prechádzajú aj decht a sadze, ktoré sa časom usadzujú na vnútorných stenách. Medzi najčastejšie príčiny expresného upchatia komína patria nasledujúce:
- nedostatočný prívod vzduchu,
- nesprávny spôsob spaľovania, používanie vlhkého paliva,
- príliš nízka teplota vody v kotle.
V dôsledku horenia vzniká kreozot, ktorého nadbytok je najčastejšou príčinou komínových požiarov.
Ako často by sa mal komín čistiť?
V domácnostiach sa najčastejšie vyskytujú dva typy dymovodov, a to dymovody a odvetrávacie rúry. Každý z nich podlieha dôkladnému čisteniu, ale s úplne odlišnou frekvenciou:
- 1-krát ročne alebo každé 2 roky – čistíme vetracie dymovody;
- 4-krát ročne, najlepšie každé tri mesiace – čistíme dymovody pripojené k sporáku na pevné palivo;
- 2-krát ročne, s intervalom približne 6 mesiacov – čistíme dymovody odvádzajúce spaliny zo sporáku na kvapalné alebo plynné palivo.
Samostatné čistenie komína
Treba mať na pamäti, že v rodinnom dome vám nič nebráni v tom, aby ste si komín vyčistili sami. V prípade obytných domov s viacerými rodinami je však nevyhnutné, aby ste túto prácu zverili kominárovi s kvalifikáciou majstra kominára. Skúsený kominár dokáže veľmi rýchlo posúdiť priechodnosť dymovodov.
Zemiakové šupky – záchrana pre špinavý komín
Je možné vyčistiť komín napriek strachu z výšok alebo nechuti liezť po rebríku priamo na strmú strechu? Ukazuje sa, že áno, a riešenie je nielen mimoriadne jednoduché, ale nevyžaduje si ani použitie náročného vybavenia či drahých výrobkov. Jednou z najtradičnejších metód, ktorá je obľúbená už po celé generácie, je spaľovanie zemiakových šupiek. Treba však mať na pamäti, že nenahradia službu, ktorú vykoná skúsený kominár.
Ako sa pripraviť na vykonanie ľudového patentu vo vlastnom komíne? Začneme tým, že zemiakové šupky uložíme na plech na pečenie. Je dôležité, aby boli v bezpečnej vzdialenosti od detí, domácich zvierat, zdrojov tepla a svetla. Takto pripravené zeleninové zvyšky necháme schnúť 24-48 hodín.
Počas tejto doby sa všetka vlhkosť odparí, vďaka čomu budú lepšie horieť. V ďalšom kroku zapálime oheň v krbe a šupky doň vhodíme. Táto časť zemiakov horí s veľkou energiou, čím expresne vytláča nahromadené sadze a kreozot z komína. Čistenie uvoľňuje komín a navyše zvyšuje účinnosť spaľovacieho procesu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pred vykurovacou sezónou urobte jednu vec s radiátorom. Vaše účty za vykurovanie budú nižšie
Je finančne výhodné vypnúť radiátory pred odchodom z domu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.