28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Birgit Bierschenk).
Kútovkovité mušky sú muchy, ktoré môžeme stretnúť v kúpeľni. Napriek ich malej veľkosti môžu byť pre naše zdravie nebezpečné, preto je dôležité, aby ste ihneď, ako ich zbadáte, začali konať. Čo budete potrebovať, aby ste sa ich raz a navždy zbavili?
Mušky trochu pripomínajú mole, ale veľkosťou sú určite bližšie k ovocným muškám, pretože dosahujú dĺžku až 5 mm. Najčastejšie majú sivohnedú farbu, hoci v závislosti od druhu môže byť aj čierna, a ich telo a okraje krídel sú pokryté krátkymi chĺpkami. Vyznačujú sa aj pruhovanými tykadlami, ktoré sú na svoju veľkosť pomerne veľké. Keďže ich prirodzeným biotopom sú mokrade, najviac sa cítia v blízkosti stojatej, znečistenej vody alebo kalu. Niekedy obsadia aj kúpeľne. Hoci nehryzú, môžu prenášať nebezpečné zárodky.
Odkiaľ sa v domácnosti berú tieto mušky? Priťahuje ich svetlo
Kútovkovité mušky tiež nazývané drenážne muchy, ponorné muchy, filtračné muchy, stokové muchy alebo stokové mušky, sú čeľaďou skutočných mušiek. Sú to nočné živočíchy a do domu ich najčastejšie priťahuje svetlo. Ak nájdu vhodné podmienky, je pravdepodobné, že zostanú dlhšie. Môžu hniezdiť v umývadlách a vedrách na mopy, ktoré neboli istý čas čistené, ale aj v sprchách a toaletách, preto je dôležité ich pravidelne čistiť. Hniezdia pod vodou, z ktorej prijímajú aj potravu v podobe organických zvyškov.
Ako sa zbaviť mušiek? Začnite s čistením
Prítomnosť mušiek svedčí o probléme so znečistenou vodou, či už v už spomínaných oblastiach alebo v kanalizácii. To znamená, že bez ohľadu na to, aké opatrenia podniknete, bez odstránenia zdroja problému sa hmyz bude stále objavovať. O to viac, že hoci v dospelom stave žijú len päť dní, veľmi rýchlo sa množia. Preto svoj boj proti nim začnite dôkladným vyčistením a vyčistením a odkalením všetkých potrubí a odtokov.
Domáce prostriedky proti muškam. Vytvorte spoľahlivú zmes
Larvy mušiek sú mimoriadne odolné, preto samotná dezinfekcia potrubia a kanalizácie málokedy stačí. Hoci to nie je veľmi príjemná úloha, nesmiete zabudnúť ani na mechanické čistenie pomocou kefy, aby ste sa zbavili vrstvy organických zvyškov. Práve ňou sa najčastejšie živia škodcovia. Až po tomto úkone môžete vyčistené plochy dodatočne dezinfikovať. Tu postačia osvedčené domáce metódy sódy bikarbóny alebo octu zriedeného vo vode.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Voľným okom sa dajú len ťažko spozorovať. Pomôže vám domáci test na zemiaky alebo uhorky
Ničí roztočec opäť vaše rastliny? Táto zmes zlikviduje tohto nenásytného parazita
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.