29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Polina Tankilevitch).
Jeseň je ročné obdobie, keď v záhrade nechýba suché lístie, zvyšky po pestovaní zeleniny a ovocia alebo výhonky a konáre po orezávaní kríkov. Čo však s nimi, ak nemáte kompostér a ceny za likvidáciu zeleného odpadu sú privysoké?
Ešte donedávna bolo možné vidieť majiteľov záhrad, ako na jeseň spaľujú zelený odpad vo svojich záhradách. Predpisy sa však zmenili a teraz sa to trestá pokutou. Likvidácia tohto druhu odpadu môže byť aj nákladná. Čo by ste s ním teda mali robiť? Namiesto toho, aby ste zaň minuli celé bohatstvo, môžete ešte ušetriť. Ako?
Čo robiť so zeleným odpadom? Za jeho spálenie môžete dostať vysokú pokutu
Po sezóne v záhrade nechýba takzvaný zelený odpad, čo je najmä lístie, ktoré opadáva s príchodom jesene, ale aj pokosená tráva, zvyšky plodín, konáre a výhonky. Čo by sme s nimi mali robiť? Podľa predpisov by sme ich mali zbierať do vriec a v určenom čase ich nechať pred domom na odvoz. Žiaľ, mnohé obce majú stanovené kvóty, napr. dve vrecia na nehnuteľnosť, čo je často nedostatočné.
V minulosti sa prebytočný odpad jednoducho spaľoval, ale v súčasnosti je to zakázané zákonom, okrem iného aj kvôli dráždivému dymu. Ako sa môžeme dočítať v zákone o priestupkoch, takéto konanie sa trestá pokutou. Namiesto preplácania alebo riskovania môžete nadbytočný zelený odpad zlikvidovať iným, jednoduchým spôsobom. Navyše na tom zarobíte.
Zbavte sa odpadu a získajte ekologické hnojivo. Čo potrebujete?
Jednoduchým spôsobom, ako sa zbaviť prebytočného zeleného odpadu, je premeniť ho na hnojivo. Môžete to urobiť aj bez kompostéra. Ako? Jednoducho zozbierajte všetko lístie, vetvičky, pokosenú trávu, zvyšky ovocia a zeleniny a vložte ich do plastových vriec v dostatočnom množstve, aby ste ich neskôr mohli pokojne zviazať. Je dôležité, aby boli premiešané, pretože vďaka rozmanitosti pôjde kompostovanie rýchlejšie. Z tohto dôvodu sa neoplatí zbierať len lístie, pretože celý proces potom môže trvať až rok. Naplnené a zviazané vrecia premiestnite na odľahlé miesto a na niekoľkých miestach ich prepichnite vidličkou, palicou alebo iným ostrým nástrojom, aby sa do nich dostal kyslík. Raz za mesiac ich dôkladne pretrepte a otočte hore dnom, aby sa všetko rovnomerne kompostovalo. Vďaka tomu budete mať v budúcej sezóne k dispozícii účinné, všestranné a plne organické hnojivo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vyrobiť kompost z listov? Ide o osvedčený trik záhradkárov. Môže zachrániť rastliny
Čo nedávať na kompost? Týmito zvyškami môžete rozšíriť nákazu po celej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.