29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/cottonbro studio).
S cukrom, s medom, s citrónom, so šťavou, so zázvorom, s klinčekmi a dokonca aj s mliekom – možností pitia čaju je naozaj veľa. Niekto uprednostňuje horký a silný čaj bez prísad, pre iného musí mať kyslo-sladkú chuť. Sú všetky tieto možnosti bezpečné pre zdravie? Ukazuje sa, že mnohé z najobľúbenejších zvýrazňovačov chuti majú v kombinácii s čajom katastrofálne účinky na organizmus. Následky môžu byť z dlhodobého hľadiska zničujúce.
Je čierny čaj zdravý?
Čaj je popri káve najobľúbenejším teplým nápojom. Najtradičnejší – čierny – je obľúbený najmä na jeseň a v zime, s aromatickými, hrejivými prísadami. Hoci mnohí tvrdia, že nemá žiadne zdravotné výhody a že jeho jedinou prednosťou je chuť, v skutočnosti môže byť „liekom“ na mnohé ochorenia a má pozitívny vplyv na organizmus.
- vďaka obsahu antioxidantov spomaľuje proces starnutia organizmu a ničí voľné radikály,
- dokáže pôsobiť proti množeniu rakovinových buniek,
- posilňuje cievy,
- znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi,
- chráni pred aterosklerózou,
- má protizápalový a antiseptický účinok,
- vďaka teínu zmierňuje príznaky otravy jedlom a tráviacich ťažkostí,
- dokáže povzbudiť ako káva a znížiť pocit únavy.
Okrem chuti ponúka čierny čaj aj cenné zdravotné účinky – za predpokladu, že sa správne varí a podáva.
Kedy môže byť čaj škodlivý pre zdravie?
Čaj môže byť liekom na tráviace ťažkosti, zlepšovať celkovú pohodu a prospievať telu, ak jeho zdraviu prospešné zložky nie sú „zatienené“ používaním bežných, škodlivých prísad.
Preto skôr, ako sa ho rozhodnete piť, dávajte pozor na to, čo do neho pridávate. Vzhľadom na to, že ho na jeseň a v zime pijeme každý deň veľa, veľké množstvo škodlivých zlúčenín môže spôsobiť priberanie na váhe a dokonca aj zdravotné problémy. Čo je teda lepšie do čaju príliš často nepridávať?
Škodlivé prísady do čaju. Radšej sa im vyhnite
- Cukor, sirupy, umelé sladidlá
Mnohým ľuďom horký čaj nechutí, preto doň pridávajú cukor…. veľa cukru.
Podľa odborníkov na výživu je sladený čaj – bez ohľadu na jeho druh – najhoršou možnou voľbou. Je známe, že sacharóza je vysoko návyková látka, ktorá ničí zdravie a postavu. Ak si niekoľkokrát denne sladíme čaj cukrom alebo džús glukózovo-fruktózovým sirupom a k tomu si chrumkáme sušienky alebo čokoládu, vystavujeme sa riziku aterosklerózy, kardiovaskulárnych problémov, obezity, vysokého krvného tlaku a dokonca rakoviny. S čím teda piť čaj, ak horký neprichádza do úvahy? Zdravšou voľbou by bol napríklad brezový cukor (xylitol), stévia alebo med v primeranom množstve. Dobrý nápad je tiež pridať do čaju sušené ovocie, kvety, citrón, škoricu alebo vanilku, aby ste zvýraznili jeho chuť.
Predovšetkým by ste sa mali vyhnúť sirupom na báze cukru a umelým dochucovadlám.
- Mlieko
Na Slovensku sa „čaj – mlieko“ pije oveľa menej často ako pred rokmi – určite preto, že čoraz viac ľudí má problémy s trávením mliečnych výrobkov. Keďže mlieko v kombinácii s čajom znižuje svoje cenné antioxidačné vlastnosti a zvyšuje svoju kalorickú hodnotu, neodporúča sa piť ho príliš často – určite nie každý deň. Okrem toho môže niektorým ľuďom spôsobiť tráviace problémy – nadúvanie, plynatosť a iné črevné ťažkosti. Okrem toho netreba zabúdať, že kravské mlieko má na organizmus prekysľujúci účinok a jeho prílišné množstvo v strave môže mať fatálne zdravotné následky – vrátane odvápňovania kostí, endokrinných porúch a kožných zmien.
- Citrón
Citrón je potenciálne bezpečný prídavok do čaju, ale niekedy môže aj uškodiť. Prečo? V čajových lístkoch sa nachádza hliník (aluminium). Keď sa zalejú horúcou vodou, približne 25 % tejto zlúčeniny sa dostane do nálevu. Ľudský organizmus ju nedokáže absorbovať, pokiaľ do nej nepridáme… citrón. Pri kombinácii čierneho čaju a citrónu vzniká chemická reakcia, ktorej výsledkom je vstrebávanie citrátu hlinitého – podľa vedcov ide o zdraviu nebezpečnú zlúčeninu. Pri pravidelnej konzumácii môže poškodiť mozog a viesť k vzniku Alzheimerovej choroby. Znamená to, že pitie čaju s citrónom je jednoznačne škodlivé? Našťastie nie – ak si ho správne pripravíte.
Nežiaducim interakciám, ktoré sa vyskytujú pri príprave citrónovej infúzie, možno predísť uplatnením nasledujúcich odporúčaní.
- Citrón do čaju pridávajte až po odstránení čajovej usadeniny alebo čajového vrecúška
- Pred pridaním citrónu je potrebné nálev ochladiť na približne 45 stupňov Celzia
- Vyberajte kvalitné, „špičkové“ čaje – Tie majú zvyčajne nižší obsah hliníka – vyhýbajte sa instantným čajom, častejšie si vyberajte listové čaje
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ani káva, ani čaj. Odborníci určili, čo by ste mali ráno piť
Potravinové poklady plné vlákniny. Ich prítomnosť na tanieri rýchlo obšťastní vaše črevá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.