1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Nekrashevich & shutterstock.com/New Africa).
Každý, kto pravidelne chodí spať neskôr, ako plánuje, má tendenciu odkladať spánok. V dôsledku toho sa znižuje vaša produktivita a koncentrácia. Ale pozor, môžete sa naučiť chodiť spať presne o 22.30 a bez telefónu v ruke.
Daňové priznanie, test na rakovinu hrubého čreva, záclony, ktoré treba nutne vyprať – podľa tohto princípu sa dá odložiť veľa vecí: „Radšej neskôr ako teraz“. To sa často týka aj nášho spánku.
V súčasnosti dokonca existuje termín pre fenomén odkladania spánku, tzv. pomsta spánkovej prokrastinácie, t. j. pravidelné chodenie spať oveľa neskôr, ako by sme mali, aj keď je na to príležitosť a vieme, že na druhý deň budeme smrteľne unavení,“ vysvetľuje psychologička Anna Höckerová („Dnes naozaj začínam!„).
„Musela som ho presvedčiť, že by sme mali spať oddelene“.
Ľudia si do istej miery klamú o tom, ako dlho spia
Ľudia si do istej miery klamú o tom, ako dlho spia, hovorí Höckerová a zdôrazňuje, že pojem „pomsta“ nepriamo naznačuje, že ide o správanie, ktoré má za cieľ získať večer voľný čas. Problémom je, že mnohí ľudia, ktorí chodia spať neskoro, nestrávia večer čas navyše s dobrou knihou, nevenujú sa svojim koníčkom alebo si nedoprajú relaxačný kúpeľ vo vani. Tento čas najčastejšie vypĺňajú pozeraním do obrazovky. Höckerovú to neprekvapuje: – Konzumácia sociálnych médií a sledovanie televízneho vysielania sú činnosti, ktoré nie sú veľmi vyčerpávajúce, ale majú krátkodobý prínos.
Podľa lekára Alfreda Wiatera, ktorý sa zaoberá témou spánku, pandémia toto správanie ešte zintenzívnila. Kvôli práci v domácnosti, starostlivosti o deti, starostiam a domácim povinnostiam sa zmenšili príležitosti na oddych a relaxáciu. – Preto sa konečne oplatí postarať sa o niečo úplne iné, pokiaľ ide o pokojný večer, hovorí Wiater a zdôrazňuje, že tento večerný čas len pre seba by sa mal skončiť okolo 23.30 h. – Predlžovanie času pred spaním bude mať negatívny vplyv na naše zdravie.
Wiater upozorňuje, že odkladanie spánku rýchlo vedie k ťažkostiam so zaspávaním, čo by sa nemalo podceňovať. Väčšina ľudí z vlastnej skúsenosti vie, že príliš málo spánku môže vážne ovplyvniť schopnosť sústrediť sa a byť produktívny. – V dôsledku nedostatku spánku sa zvyšuje aj riziko chýb a nehôd, pripomína lekár a dodáva, že príliš málo spánku súvisí aj s našou zlou náladou. Okrem toho imunitný systém, kardiovaskulárny systém a metabolizmus potrebujú dostatok spánku, aby mohli dobre a zdravo fungovať. Skutočná starostlivosť o seba je preto nočný odpočinok zameraný na dostatok spánku.
Sme spolu, ale spíme oddelene. „Miláčik, dnes budem spať na pohovke“.
Ako sa len zbaviť prokrastinácie pri spánku?
Dobrá správa je: prokrastinácia – vo všeobecnosti – je správanie, ktoré sa dá odnaučiť. – Len malá časť prokrastinátorov potrebuje profesionálnu terapiu, hovorí Wiater. Každý, kto pociťuje vysokú mieru stresu a má problémy zvládať každodenný život kvôli neustálemu odkladaniu, môže siahnuť po terapii. Všetci ostatní môžu niečo zmeniť, a to aj malými zmenami.
Anna Höckerová vám radí, aby ste sa najprv sami seba opýtali, čo vám odkladanie spánku prinesie. Ide o to, aby ste pre seba získali späť stratený čas? – Ak áno, stojí za to zabezpečiť si počas dňa viac času na drobné radosti, aby ste nemali pocit, že si ich musíte ukradnúť v noci.
Možno však zistíte, že prokrastinácia spánku vás vôbec neovplyvňuje, pretože najlepšie fungujete neskoro večer. V takom prípade by ste sa mohli zamyslieť nad plánovaním svojho každodenného života tak, aby čo najlepšie vyhovoval vášmu biorytmu, napríklad prostredníctvom flexibilného pracovného času.
Každý, kto si všimne problém s odkladaním spánku, môže použiť malé triky na prelomenie tohto zvyku. – Najdôležitejšie je nastaviť si budík,“ hovorí Alfred Wiater.
Ale nie ráno, aby ste vstali včas, ale večer. Zvonček vám pripomenie, že je čas ísť spať, ak sa chcete dobre vyspať.
Aby ste sa vyhli pokušeniu ležať s telefónom v posteli, môžete si stanoviť pravidlo, že 30 minút pred spaním odložíte telefón, notebook, vypnete televízor.
Jasne formulované vety „ak – potom“ vám pomôžu vyhnúť sa rozmazávaniu vlastných plánov. Príklad: „Keď sa skončí tento program alebo keď zazvoní budík, idem spať“.
Znamená spanie oddelene krízu vo vzťahu?
Anna Höckerová verí, že to funguje. – Psychologický výskum ukazuje, že je to účinná metóda na udržanie zmien v správaní a vytvorenie stabilných návykov.
Určite pomáha zaviesť nový večerný rituál. Ak dokážete pasívne scrollovanie na smartfóne nahradiť čítaním, riešením krížoviek, relaxačnými cvičeniami alebo pitím šálky bylinkového čaju, je veľká šanca, že nakoniec začnete chodiť do postele rýchlejšie a viac spať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok
Existuje spôsob, ako si dokonale zdriemnuť! Dodržujte správne poradie a zobudíte sa ako nový človek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.