01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/oasisamuela).
Priestupný rok je kalendárny rok, ktorý sa predlžuje o 1 deň. Namiesto štandardných 365 dní ich bude 366. Táto udalosť nastáva raz za 4 roky. Ako vypočítať, či je daný rok priestupný a odkiaľ tento názov pochádza? vysvetľujeme.
Čo je to priestupný rok?
Priestupný rok je taký, ktorý trvá 366 dní namiesto 365. Tento 1 špeciálny deň sa vždy pridáva k rovnakému mesiacu, ktorým je február. Je to jediný mesiac s menším počtom dní, ktorý sa mení každé 4 roky. Potom má 29 dní, kým v neprestupných rokoch má 28 dní.
Prestupný rok sa používa na zosúladenie kalendárneho roka s tropickým rokom. Používa sa iba v kalendároch, ktoré sú založené na rotácii Zeme okolo Slnka. Vyskytuje sa aj v tých, ktoré zahŕňajú kombináciu lunárneho a slnečného cyklu.
Je rok 2024 priestupný?
Rok 2024 je priestupným rokom. Posledným predĺženým rokom bol rok 2020. Ďalší bude rok 2028.
Ako vypočítať, či je daný rok priestupný?
Za priestupný rok sa považuje, že nastane každé štyri roky. Ak viete, ktorý rok bol priestupný, môžete k nemu jednoducho pridať príslušný počet rokov. Následne dostaneme informáciu, ktorý rok bude mať viac dní.
V prípade, že by sme to nevedeli, existujú dve pravidlá, ktoré nám pomôžu tento výnimočný rok overiť. Za priestupný rok sa považuje rok, ktorý:
- je deliteľné 4;
- nie je deliteľné 100 (okrem tých, ktoré sú deliteľné 400)
Takže roky 1800, 1900 alebo 2100 neboli/nebudú priestupné roky, pretože ich možno rovnomerne deliť 100. Prestupné roky boli 1600 alebo 2000, pretože ich možno deliť 400.
Prečo máme každé 4 roky priestupný rok?
Prestupný rok nastáva každé 4 roky v dôsledku časového rozdielu medzi tropickým rokom a kalendárnym rokom. Astronomický rok trvá presne 365 dní, 5 hodín 48 minút a 45,989 sekúnd. Kalendárny rok má presne 365 dní a trvá od 1. januára do 31. decembra.
6-hodinový rozdiel medzi tropickým rokom a kalendárnym rokom predstavuje rozdiel 24 hodín každé 4 roky, teda celý deň. Na vyrovnanie času medzi kalendármi je vo februári pridaný ďalší deň.
Odkiaľ pochádza názov prestupný rok?
Názov priestupný rok súvisí so slovesom „prekročiť“, čo znamenalo „prejsť cez niečo“. Postupom času sa z neho vžilo prívlastok „delikvent“, ktorý označoval vyhýbanie sa niečomu.
29.február sa vyhol a začal sa nazývať „prestupný deň“. Názov „prestupný rok“ bol prevzatý z tohto výrazu. K tomu došlo, keď sa v kalendári v druhom mesiaci objavil ďalší, vynechaný deň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sa mení zimný čas? V tento deň meníme hodiny
„Skúška stoličky“ môže zničiť vaše šance zamestnať sa. Náboroví pracovníci používajú tento trik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.