1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/matuska).
Biele zvyšky na zemine v kvetináčoch sú bežným javom. Rovnako častý je aj dôvod na obavy, najmä keď sa začneme pýtať, čo je príčinou jeho vzniku. Ako zistíte, či ide o pleseň alebo o neškodnú, ale nevzhľadnú usadeninu?
Biele zvyšky na zemine v kvetináčoch sú pre majiteľov rastlín bežným javom. Príčiny jeho vzniku môžu byť rôzne. Môže ísť o usadeniny z tvrdej vody, ale aj o plesne. Podľa toho, s čím máte do činenia, môžete zvoliť správny postup. Práve preto je identifikácia zdroja taká dôležitá.
Biely porast na zemine v kvetináči. Ako zistíte, či ide o pleseň?
Ako zistíte, že biele zvyšky v kvetináči sú plesne? Pozrite sa na zvyšky a venujte pozornosť tomu, ako vyzerajú.
- Biele alebo žltkasté, tvrdé: ide o zvyšky z tvrdej vody, ktorá obsahuje príliš veľa vápenatých solí. Vápenaté usadeniny sú výsledkom zalievania nesprávnou vodou, ale nepredstavujú nebezpečenstvo pre rastliny, hoci ich nadbytok môže zmeniť pH substrátu.
- Biela, mäkká a pripomínajúca nadýchanú vatu: ide o plesne, v skutočnosti o mycélium húb, ktoré sa zvyčajne vytvorí v dôsledku príliš častého zalievania a príliš veľkej vlhkosti v substráte v kombinácii s vysokou teplotou v miestnosti.
V prípade nahromadenia tvrdej vody je potrebné rastlinu jednoducho presadiť do nového substrátu alebo vymeniť vrchnú vrstvu zeminy za čerstvú. Problém nastáva, keď sa stretávate s plesňou. Čo potom?
Ako odstrániť pleseň v kvetináči? Pridajte do vody a zalejte rastlinu a na problém zabudnete
Nadmerná vlhkosť substrátu, príliš vysoká alebo príliš nízka teplota, málo svetla a nedostatočná drenáž v kvetináči alebo nesprávna cirkulácia vzduchu môžu spôsobiť, že sa v pôde s kvetmi začne tvoriť pleseň. Môže byť nebezpečná, najmä pre mladé alebo oslabené rastliny, a ak sa na ňu rýchlo nezareaguje, môže napokon napadnúť korene. Ako zlikvidovať pleseň v kvetináči? Na začiatok pozbierajte všetky kvety a substrát skarifikujte. Zbavte sa čo najväčšieho množstva zeminy a kvety najlepšie presaďte do čerstvej pôdy. Ak bol problém vážny, dôkladne očistite korene, pričom dbajte na to, aby ste ich nepoškodili. Kvetináč vymeňte za taký, ktorý má odtok. Nezabudnite ich tiež umiestniť do kvetináča o veľkosť väčšieho, aby sa zabezpečila správna cirkulácia vzduchu.
Po vyčistení substrátu alebo presadení rastliny je vhodné vykonať preventívne opatrenia. Jedným z nich je škorica na plesne v kvetináči. Stačí posypať vrch kvetináča trochou korenia a premiešať. Ak chcete predísť problémom, pridajte do dehydrovanej vody peroxid vodíka (1:10) alebo z času na čas postriekajte listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do hrnca vložte plátky uhorky. Tento jednoduchý patent môže zachrániť vaše rastliny
Voľným okom sa dajú len ťažko spozorovať. Pomôže vám domáci test na zemiaky alebo uhorky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.