2.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elizaveta Elesina shutterstock/Ahanov Michael).
Vďaka nízkym nárokom a dekoratívnym listom je zamiokulkas už mnoho rokov obľúbený ako črepníková rastlina. Zvyčajne dorastá do výšky približne jedného metra a každý rok vytvára štyri až sedem nových výhonkov. Čo možno urobiť na podporu rastu zamiokulku a na jeho výživu, keď sa jeho vzhľad zhorší? Akú výživu je najlepšie použiť? Odporúčame.
Zamioculcas zamiifolia je obľúbená bylina patriaca do čeľade áronovité. Vyznačuje sa zhrubnutými, tmavozelenými listami a za priaznivých podmienok kvitne, pričom vytvára koloidné, bielo-krémovo zelené kvetenstvo. Zamiokulkas nemá veľké nároky na pestovanie, preto sa odporúča aj ľuďom, ktorí so starostlivosťou o rastliny ešte len začínajú. Ak však chcete, aby vám zamiokulkas narástol početnými novými výhonkami, musíte ho správne prikrmovať. Čo by ste mali použiť, aby ste dosiahli svoj cieľ?
Zamioculcas zamiifolia – pestovanie a starostlivosť
Pestovanie zamiokuliek je pomerne jednoduché, pretože nepatria medzi náročné ani rozmarné rastliny. Dokonca sa jej hovorí „železná rastlina“, pretože si dokáže poradiť aj bez väčšej pomoci. Má však určité preferencie, ktoré súvisia s pôdou alebo polohou. Čo potrebuje?
- Zamiokulkas by sa mali pestovať v úrodnej, humusovej a priepustnej pôde s kyslým alebo mierne kyslým pH.
- Stojatá voda môže spôsobiť hnilobu koreňov rastliny, preto by sme mali v kvetináči vytvoriť drenážnu vrstvu.
- Zamiokulkas rastie najlepšie pri teplotách 22 až 24 stupňov Celzia.
- Zamiokulkas je sukulent, takže nepotrebuje príliš častú zálievku. Keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči vyschne, je dobré ju zaliať destilovanou vodou izbovej teploty.
- Správne hnojenie zamiokuliek je dôležité najmä počas vegetačného obdobia. Vtedy sa odporúča aplikovať prípravky bohaté na živiny každé 2 – 3 týždne.
- Zamiokulkas by sa mal presádzať až vtedy, keď je preň kvetináč príliš malý a jeho odnože ho začnú „pretrhávať“.
Zamiokulku sa najlepšie darí na tienistom alebo polotienistom mieste. Nedostatok svetla jej škodí menej ako príliš veľa slnka. Miesto musí byť chránené aj pred prievanom, ktorý rastline škodí. Zamiokulkas môže dokonca prestať rásť a prestane vytvárať nové listy.
Zamiokulkas nerastie? Použite výživu stimulujúcu rast
Zamiokulkas nie je náročná rastlina, ale ak jej neposkytnete správne podmienky a starostlivosť, prestane rásť a odumrie. Môže prestať vytvárať nové listy napríklad v dôsledku prievanu, nedostatku svetla alebo príliš malého množstva živín. Našťastie môžete rastline pomôcť tak, že ju prihnojíte prírodnou živinou – žihľavovým nálevom.
Hoci sa žihľava považuje za burinu, jej výživové hodnoty sa cenia už po stáročia. Listy rastliny si môžete natrhať sami a pripraviť si z nich nálev, keď sú čerstvé alebo po usušení. Dávajte však pozor, aby ste sa nepopálili, pretože žihľava je pokrytá pichľavými chĺpkami, ktoré obsahujú dráždivé látky vrátane kyseliny mravčej. Žihľavový čaj sa môže použiť aj na hnojenie zamiokuliek. Stačí jedno čajové vrecúško zaliať pohárom horúcej vody.
Ako vyživujete zamiokulky? Keď nálev vychladne, jednoducho ním rastlinu zalejte. Výživu aplikujte každých štrnásť dní a zamiokulkas čoskoro začne vytvárať množstvo nových listov. Dusík, draslík a fosfor obsiahnuté v žihľave podporia jej rast a posilnia korene.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čaj pre zamiokulkas. Dajte mu napiť a rýchlo vyklíčia nové lístky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.