4.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Durzan Cirano).
Záhradné helichrysy, ľudovo nazývané slamienky, sú krásne kvety z čeľade Asteraceae, ktoré môžu zdobiť naše záhrady a balkóny až do októbra. Prirodzene sa vyskytujú v Austrálii, ale čoraz viac sú oceňované aj u nás pre svoj krásny vzhľad a okrasné vlastnosti. Tu sa dozviete, ako sa starať o helichrysum.
Záhradné helichrysy potešia oko až do jesene
Záhradné helichrysy sú krásne jednoročné rastliny, ktoré sú známe svojou dlhou trvanlivosťou po rezaní. Z tohto dôvodu sa niekedy označujú ako „sucháre“.
Dorastajú do výšky až 100 centimetrov. Vytvárajú vzpriamené a silne rozvetvené stonky, ktoré zdobia malé a kopijovité listy.
Rastlina kvitne od júla do októbra. Počas tohto obdobia vytvára kvetinové koše s priemerom až 5 cm. Tie majú zvyčajne bielu, žltú, ružovú alebo červenú farbu, ale existujú aj dvojfarebné odrody s farebnými kvetmi.
Záhradné helichrysum – odrody. Ktoré vybrať na záhradu a ktoré na balkón?
Spomedzi záhradných prikrývok môžeme uviesť najrozmanitejšie odrody. Najobľúbenejšie sú vysoké odrody, t. j. tie, ktoré dorastajú do výšky približne 1 m. Tvoria vynikajúcu okrasnú výsadbu a dobre sa hodia k druhom, ako sú rudbekia, monarda, rebríček alebo cínie.
Vysoké odrody helichrysum sú:
- Swiss Giant – s bielymi kvetmi,
- Monster Rose – s veľkými kvetmi v intenzívnych ružových odtieňoch,
- Double White – s plnými, bielymi kvetenstvami.
Nižšie odrody zasa vyzerajú skvele v prednej časti záhonov a na okrajoch, ako aj v terasových nádobách a závesných kvetináčoch. Patria medzi ne:
- Magenta Red – kvety s intenzívnym žltým stredom a fialovými krycími listami,
- Totally Yellow – dorastá do 30 cm, žlté kvety,
- Basket Bon Bon – vyznačuje sa previsnutými stonkami, ktoré vytvárajú kaskády.
Helichrysum – starostlivosť a pestovanie
Kvety sú veľmi nenáročné na pestovanie, a preto sú ideálne pre záhrady a balkóny začínajúcich záhradkárov. Na správny rast však potrebujú veľa slnka. Z tohto dôvodu by sa mali vysádzať na slnečných miestach. Rastlina uprednostňuje priepustnú, piesočnatú pôdu. Mala by byť vlhká alebo aspoň mierne vlhká a bohatá na živiny. Zvyčajne ich netreba hnojiť, ale je dobré ich prihnojiť v období kvitnutia, pretože vtedy sa rastlina predvedie svojimi bujnými kvetmi.
Ďalším opatrením, na ktoré by sa nemalo zabúdať, je odstraňovanie buriny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšia živina pre zamiokulkas. Rastlina sa posype novými listami
Čím oplodniť svokrin jazyk? Nalejte do hrnca po raňajkách. Raz a navždy získa späť svoju vitalitu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.