4.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/jenvit keiwalinsarid).
Tradičný vývar poteší nielen svojím dokonalým vzhľadom, ale aj chuťou a vôňou, ktorá sa šíri po celom dome. Príprava tohto obľúbeného pokrmu pre deti aj dospelých sa začína výberom najkvalitnejšieho mäsa a zeleniny. Ako uvariť nedeľnú klasiku tak, aby zaujala svojou dokonalou čistotou a nevyzerala fádne? Navrhujeme niekoľko jednoduchých trikov.
Prečo sa vývar zakalí?
Slávnostná večera alebo dôležité rodinné stretnutie sa zvyčajne koná pri bohato prestretom stole, na ktorom je v centre pozornosti chutne voňavý vývar v porcelánovej miske. Ak chceme pripraviť lahodný vývar, mali by sme dodržiavať niekoľko pravidiel. Práve vďaka nim sa môžeme vyhnúť príprave zakaleného a nechutného vývaru.
Jednou z príčin straty čírosti vývaru je vkladanie mäsa do horúcej vody, čo spôsobí príliš rýchle zrazenie bielkovín v mäse. Táto reakcia spôsobí, že vývar stratí svoj ušľachtilý vzhľad. Je tiež mimoriadne dôležité kupovať čerstvé mäso. Ak je zatuchnuté, ovplyvní to nielen farbu, ale aj chuť pokrmu. Druhou chybou, ktorá vedie k zakaleniu vývaru, je nezbieranie usadenín, ktoré sa hromadia na povrchu, a poslednou je rýchle varenie na príliš vysokej teplote.
Čírenie vývaru pomocou bielkovín
Jednou z časovo náročnejších činností pri varení vývaru je zber kalu. Časom nás unaví neustále sledovať vývar a necháme ich tam. Tento prístup môže spôsobiť plytvanie polievkou a tiež jej prílišnú mastnotu. Skúsené gazdinky však majú jednoduchý patent, ktorý zabráni kulinárskej katastrofe. Do vriacej polievky jednoducho vlejte jeden alebo dva bielky z kuracieho vajíčka. Pod vplyvom horúcej tekutiny sa začnú zrážať, čím absorbujú zbytočný tuk. Už po niekoľkých minútach môžeme úspešne stiahnuť zrazené bielky z povrchu polievky.
Iný spôsob navrhuje najprv oddeliť bielky od žĺtkov, potom ich vyšľahať do tuhej peny a až potom ich vmiešať do vriaceho vývaru. Predtým však z vývaru odstráňte všetku zeleninu a mäso. Až potom prilejeme penu a varíme na miernom ohni za stáleho miešania. Počas tohto postupu sa bielkoviny zrazia a uzavrú v sebe všetok nežiaduci tuk. Ďalším krokom je stiahnuť vývar z ohňa a počkať niekoľko minút. Vtedy zostávajúce nečistoty klesnú na dno hrnca. V tejto fáze stačí vývar preliať cez sitko do čistej nádoby, aby ste zabudli na zakalený vývar.
Pomôže cibuľa vyčistiť vývar?
Vynikajúci vývar si najlepšie vychutnáte, keď sa varí na základe mnohých druhov mäsa a dobre zvolenej a čerstvej zeleniny. V mnohých domácnostiach je stále veľmi obľúbeným trikom obohatiť polievku cibuľou. Nie každý si však uvedomuje, že vôbec nejde o lúpanú zeleninu, ale o jej lúpanú verziu. Predtým, ako sa cibuľa ocitne v polievke, je však dobré ju spáliť priamo nad plynovým sporákom alebo na to použiť špeciálne náčinie. Alternatívnou možnosťou je opekať ju v predhriatej rúre. Dôležité je, že pridanie cibule nielen zvýrazní chuť vývaru, ale tiež ho vyčíri a dodá mu chutnú farbu.
Kocky ľadu v polievke
Ako poslednú možnosť v prípade zakaleného, mastného a nechutného vývaru môžete pridať kocky ľadu. Jednoducho ich niekoľko vhoďte do hrnca, potom buďte trpezliví a počkajte, kým vývar úplne vychladne. teraz ho stačí opatrne nabrať lyžicou a vychutnať si priezračnú esenciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto polievka im zabezpečila dlhú životnosť. Najstaršia rodina na svete sa podelila o cenný recept
Túto polievku musíte na jeseň vyskúšať. Krémová, hrejivá a rýchla na prípravu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.