4.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Traveller70).
Vedeli ste, že smrekovec japonský je druhým najpestovanejším druhom tejto rastliny na Slovensku? Jeho rastúca popularita už nikoho neprekvapuje. Stačí sa pozrieť na jeho zaujímavý porast a počuť od záhradkárov o jeho jednoduchom pestovaní. Zistite, prečo sa oplatí vysadiť japonský smrekovec namiesto tují ako súčasť živého plota a ako sa oň správne starať, aby vyzeral úžasne dlhé roky.
Japonský smrekovec – vlastnosti
Tento ihličnan so širokou a svetlou korunou pozostávajúcou z hrubých a veľmi dlhých konárov pochádza z Japonska a už roky robí reklamu v slovenských záhradách. Konáre japonského smrekovca rastú takmer úplne vodorovne a vytvárajú veľmi pravidelné usporiadanie, ktoré vyzerá ako pomerne široká pyramída. Rastlina rastie veľmi rýchlo a v priaznivých podmienkach je schopná dosiahnuť výšku až 25 metrov.
Kmeň stromu a jeho konáre sú úplne pokryté červenohnedou kôrou a na mladých výrastkoch je ľahko viditeľný voskový povlak. Výhonky smrekovca sú pokryté mäkkým ihličím, ktoré je zhromaždené v hustých zväzkoch.
Na jar a v lete získavajú modrozelenú farbu a na jeseň sa sfarbujú do sýtožlta a postupne začínajú opadávať. Japonský smrekovec sa môže pochváliť šiškami, ktoré sa podobajú malým ružičkám a sú zložené z tenkých šupín usporiadaných do ružíc. Vďaka svojej vysokej odolnosti voči vonkajším vplyvom sa rastlina čoraz častejšie vyskytuje v záhradách ako živý plot.
Úspešné pestovanie rastliny
Ak hľadáte nenáročnú rastlinu, ktorá však v záhrade vyzerá skvele, so smrekovcom japonským sa ťažko pomýlite. Rastlina si dobre poradí s priemernou záhradnou pôdou. Úrodné, mierne vlhké, humusovité, priepustné a kyslé substráty podporia zdravý rast. Smrekovcu japonskému sa nedarí na príliš suchých alebo zamokrených stanovištiach. Neznáša ani prílišné zalievanie. Tieto faktory spôsobujú choroby smrekovca, ktoré prispievajú k jeho chradnutiu.
Prístup k prirodzenému svetlu je niečo, čo japonský smrekovec veľmi potrebuje. Záhradníci odporúčajú, aby sa tento druh pestoval len na silne oslnených miestach. Nadmerné zatienenie a nedostatok slnečného svetla spôsobia, že rastlina nielen stratí svoj vzhľad, ale predovšetkým začne odumierať.
Tí, ktorí plánujú ohradiť svoju záhradu prírodným živým plotom, si na tento účel čoraz častejšie vyberajú japonský smrekovec. Dôvodom je jeho schopnosť rýchlo regenerovať poškodenie vetrom. Ďalšou výhodou je úplná odolnosť tohto druhu voči mrazu a vysoká tolerancia voči znečisteniu.
Strihanie a tvarovanie smrekovcového živého plotu
Smrekovec japonský je rastlina, ktorá bez problémov znáša všetky druhy rezu a tvarovania. Z tohto dôvodu je ideálny na výsadbu ako živý plot a predstavuje zaujímavú náhradu za tuje tradične používané na tento účel.
Nič nebráni tomu, aby sa japonský smrekovec stal bonsajovým stromom. Treba mať na pamäti, že každoročný rez rastliny jednoznačne obmedzuje jej rast, čo na oplátku prispieva k hustejšej korune.
Živý plot z japonského smrekovca je potrebné strihať, aby sa zachoval jeho tvar. Vo všeobecnosti sa ošetrenie vykonáva dvakrát za sezónu – skoro na jar, v marci, a koncom leta, na prelome augusta a septembra.
Nič vám nebráni v tom, aby ste to robili aj na veľmi mladých rastlinách. Týmto spôsobom ich stimulujete k ešte silnejšiemu rastu, ktorý sa v budúcnosti prejaví v hustej a atraktívnej forme živého plota.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto ihličnany do záhrady nie sú dobrou voľbou. V zime z ich ihličia nič nezostane
Ideálna rastlina pre hustý živý plot? Zabudnite na tuje. Tento ker vás ukryje pred očami susedov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.