7.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/patjo).
Hľadáte krásne kvety do záhrady alebo kvetináča, ktoré potešia oko aj v neskorej jeseni? Rozhodnite sa pre nezvyčajné a krásne hebe. Táto rastlina zaujme svojimi drobnými kvetmi a hustými zelenými listami. Ako sa o ňu staráte?
Hebe zaujme drobnými ružovými, bielymi, modrými alebo fialovými kvetmi, ktoré sú zoskupené v strapcoch na koncoch stoniek. V závislosti od kultivaru kvitne už v máji, hoci väčšina odrôd poteší až na jeseň. Má tiež mimoriadne krásne, oválne a tuhé zelené listy, hoci existujú aj také so zlatobielym lemom. Ak teda snívate o krásnej, farebnej záhrade aj na konci roka, oplatí sa do nej vysadiť hebe.
Hľadáte rastlinu, ktorá bude dlhotrvajúcou kvitnúcou ozdobou záhrady? Vyberte si hebe
Hebe je krásna, studenozelená rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje na Novom Zélande, v Novej Guinei a Číne. V správnych podmienkach a pri dobrej starostlivosti môže dosiahnuť výšku až 2 metre, ale v slovenských záhradách zriedkavo presahuje 1 meter. Nenechajte sa však oklamať jej očarujúcim vzhľadom, pretože môže byť náročná na starostlivosť.
Ako sa starať o hebe? Rastlina má špecifické požiadavky
Hebe je najlepšie pestovať na odľahlom, pred vetrom chránenom, teplom a vzdušnom mieste, nie však na priamom slnku. Prípadne môže byť miesto aj mierne zatienené. Uprednostňuje úrodnú, mierne vlhkú a humusovitú pôdu s kyslou reakciou. Dôležité je, že hoci sa hebe dá pestovať aj v kvetináči, mala by sa pestovať vonku alebo priamo pri okne, pretože v hĺbke bytu v krátkom čase odumrie. V lete sa odporúča umiestniť ju na balkón.
Domáce hnojivo pre hebe. Zalejte vodou, počkajte a použite na zalievanie
Hebe vyžaduje neustále vlhký, ale nie premokrený substrát. Z tohto dôvodu by sa mala zalievať mierne, ale pravidelne, aby sa zabránilo jej vysychaniu. V kvetináči je najlepšie naliať vodu priamo do taniera; ak je zasadená v záhrade, najlepšie je naliať vodu do pôdy bez zalievania listov. Okrem toho by sa hebe malo aj hnojiť, najlepšie prípravkami pre kyslomilné rastliny a v lete prípravkami bohatými na draslík. Ak nechcete míňať peniaze na hotové živiny, môžete pridať kávovú usadeninu, ktorá má mierne kyslé pH. Stačí ich primiešať do vrchnej vrstvy pôdy a nechať ich tam. Môžete si pripraviť aj tekutú verziu hnojiva. Do pohára plného vody nasypte 2 polievkové lyžice kávovej usadeniny, počkajte, kým napučia, a potom zmesou zalejte rastlinu. Bude rásť zdravo a sviežo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripomína sedmokrásku a kvitne až do konca novembra. Táto rastlina sa nebojí nízkych teplôt
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.