07.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Pavel Danilyuk instagram.com/theoxgod pexels/Anni Roenkae).
Optické ilúzie nie sú nič iné ako nesprávna interpretácia obrazu, ktorý vidíme naším mozgom. Nie nadarmo takéto hádanky mnohých z nás fascinujú. Niekedy to, čo na nich vidíme, môže veľa povedať o fungovaní nášho mozgu.
Na sociálnych sieťach sa objavilo virálne video kráčajúceho koňa. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby v tom nebolo každému vidieť to isté. Niektorí komentátori ubezpečujú, že kôň zobrazený na videu sa pohybuje dopredu, iní sú presvedčení, že sa pohybuje dozadu. Ako to naozaj je?
Virálne puzzle s koňom. Ktorým smerom ide zviera?
Poďme sa pozrieť na spomínaný film. Akým smerom ide kôň?
Ukazuje sa, že odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoznačná. Tvorca tejto ilúzie tvrdí, že ak si myslíme, že zviera ide dopredu, dominuje ľavá hemisféra mozgu. Ak však ide kôň dozadu – dominuje pravá.
Optické puzzle s kráčajúcim koňom. Čo to o nás hovorí?
Podľa známej hypotézy u ľudí dominuje pravá alebo ľavá hemisféra mozgu. Ak teda uvažujeme analytickým a metodickým spôsobom, pravdepodobne dominuje ľavá hemisféra mozgu. Ak však máme tendenciu byť kreatívni a umeleckí, môžeme sa považovať za „pravomozgových“.
„Ľavá hemisféra mozgu je viac verbálna, analytickejšia a štruktúrovanejšia ako pravá. Niekedy sa tomu hovorí digitálny mozog„
– čítame v príspevku.
Podľa tejto hypotézy je ľavá hemisféra mozgu spojená s:
- logikou
- poradím
- lineárnym myslením
- matematikou
- faktami
„Pravá hemisféra mozgu je viac vizuálna a intuitívna. Niekedy sa nazýva analógový mozog. Má kreatívnejší a menej organizovaný spôsob myslenia„
– píše autor príspevku.
Súvisí to s:
- predstavivosťou
- intuíciou
- holistickým myslením
- neverbálnymi signálmi
Dominantná hemisféra – dôveryhodná teória alebo psychologický mýtus?
Tento typ optických ilúzií by sa však mal považovať za zábavu a nič iné ako zábavu. Psychológovia opakovane vyvrátili teóriu dominantnej hemisféry a označili ju za jeden z najbežnejších psychologických mýtov. V skutočnosti veda ešte neposkytla žiadny presvedčivý výskum na podporu platnosti tejto hypotézy. Samozrejme, je fakt, že ľudia majú dve hemisféry mozgu.
Sú rozdielne štrukturálne aj funkčne – každý z nich inak spracováva informácie a špecializuje sa na vykonávanie iných úloh. Táto teória je však príliš zjednodušená. Napríklad za emócie je podľa nej zodpovedná pravá hemisféra. V skutočnosti obe hemisféry podporujú svoje pocity. Pravá je zodpovedná za negatívne emocionálne stavy, zatiaľ čo ľavá podporuje pozitívne emócie. Neexistujú žiadne zložité kognitívne funkcie reprezentované výlučne jednou hemisférou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najkratší inteligenčný test na svete. 80 percent ľudí nepozná odpoveď
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.