11.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JADEZMITH).
Papradie: každý ich pozná, pretože s nimi pravdepodobne prišiel do kontaktu buď v byte svojej babičky, alebo na školských parapetoch. Navyše práve tam vyzerali najúžasnejšie, hoci ich majitelia tvrdili, že s nimi nijako špeciálne nepracujú. Ale čo naše domáce paprade? Ak sú úplným opakom: sú úbohé a zhadzujú listy, je čas ich upratať. Naučme sa triky pre najkrajšie a najbujnejšie paprade v dome.
Papradie doma: začnite od základov!
Je papradie vo vašom dome na míle vzdialené tomu, ktoré si pamätáte z návštev u babičky? Je zakrpatená, zúbožená, opadávajú jej listy a rýchlo žltne? Je čas urobiť si výčitky svedomia, pretože pravdepodobne robíte niečo, čo jej bráni v správnom raste. Začnite tým, kde je najlepšie umiestniť vašu papraď. Papraď uprednostňuje svetlé miesto, ale nie vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Môže úspešne stáť na okennom parapete, ale za predpokladu, že okno smeruje na sever. Papraď možno umiestniť aj tam, kde je menej slnka, ale treba si uvedomiť jednu vec: neznáša prítomnosť stáleho tieňa.
Papraď doma nechce rásť? Skontrolujte, či má správny substrát. Musí byť úrodný, najlepšie humusový a priepustný.
Voda: papraď ju veľmi potrebuje
Paprade vo svojom prirodzenom prostredí potrebujú veľké množstvo vlhkosti, ale to neznamená, že ich korene milujú neustály kúpeľ. Preto ak sa má papraď usadiť v našom dome a má ten najlepší substrát, je potrebné použiť drenážnu vrstvu. Čo to je? Je to jednoducho vrstva drobných kamienkov, štrku, rozbitej keramiky alebo keramzitu, ktorá je na samom dne kvetináča; práve prostredníctvom nej sa môžete zbaviť prebytočnej vody, ktorá môže byť pre rastlinu škodlivá. Samozrejme, nádoba musí mať na dne otvory: bez nich je drenážna vrstva zbytočná.
Zalievanie papradia? Aj tu musíte byť opatrní. Stabilná dávka vody v rovnomerných intervaloch je pre papraď prioritou. Nezabúdajte na to, aby ste rastlinu nenechali vyschnúť, pretože vtedy sa prejaví zhadzovaním listov a nadmerné zaprášenie nás môže zbytočne obťažovať.
Ako dodať papradiu potrebnú vlhkosť? V tomto prípade sa nám kropenie musí dostať do krvi a zahmlievanie jej listov bude pôsobiť len v jej prospech.
Upozornenie: Počas vykurovacej sezóny sa hladina vlhkosti v miestnosti prudko znižuje, preto je potrebné zvýšiť frekvenciu kropenia. Ak je to možné, premiestnite kvetináč ďalej od zdrojov tepla.
Lektvary pre paprade: vyrastú nové stonky
Papraď nebude krásna a zdravá, ak bude rásť v neúrodnej pôde, preto ju treba aspoň raz za mesiac prihnojiť. Samozrejme, hnojív pre paprade je v záhradkárskych obchodoch dostatok, ale oplatí sa poznať patenty našich mám a starých mám na to, aby rastlina krásne rástla. Čo sa oplatí používať?
- Káva: absolútna nevyhnutnosť, ak máte doma papradie. Z čierneho nápoja si môžete ľahko pripraviť domáci kondicionér. Stačí rozpustiť šálku nálevu v litri vody a zaliať ním papradie.
- Kávová usadenina: ďalšia vec, ktorú sa neoplatí vyhadzovať do koša. Kávovú usadeninu môžete primiešať priamo do vrchnej vrstvy pôdy alebo pridať jej pevnú časť do pôdy pri presádzaní papradia.
- Čaj: ak nie sme milovníkmi kávy, dôstojnou náhradou bude čierny čaj. Šálka nálevu zmiešaná s litrom vody je skvelou výživou pre paprade.
- Bylinky: harmanček a šalvia sú bylinky, ktoré sa určite nachádzajú v každej domácej špajze. Oplatí sa ich uvariť a pri zalievaní postupovať ako pri čiernom čaji.
- Citrón: do vody, ktorou budete papradie zalievať, pridajte niekoľko kvapiek šťavy z ovocia. Citrón vodu jemne okyslí a to má rastlina veľmi rada.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Týmto prípravkom nasýtite lopatkovce a paprade. Svieže zelené listy zaručené
Pred príchodom zimy ju vyberte z kvetináča. Častá chyba pri jesennom pestovaní orchideí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.