Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Na dva týždne sa vzdajte konzumácie pšeničného chleba. Toto sa stane s vaším telom

11.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Brent Hofacker). Chlieb je na Slovensku stále veľmi obľúbený. Hoci si najviac pochutnávame na výrobkoch z čistej bielej múky, podľa odborníkov na výživu by...

11.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Brent Hofacker).

Chlieb je na Slovensku stále veľmi obľúbený. Hoci si najviac pochutnávame na výrobkoch z čistej bielej múky, podľa odborníkov na výživu by sa mali konzumovať v malých množstvách. Ako sa môže zmeniť váš vzhľad a pohoda po vzdaní sa pšeničného chleba? Výhody sú početné.

Foto: shutterstock/Brent Hofacker

Prečo je dnešný pšeničný chlieb škodlivý?

Teplý, chrumkavý krajec pšeničného chleba s maslom si mnohí spájajú s bezstarostným detstvom. Je však známe, že chlieb a iné výrobky z rafinovanej pšeničnej múky viac škodia ako pomáhajú. Nehovoríme len o priberaní, ale aj o mnohých ďalších ochoreniach, ktorými mnohí ľudia trpia kvôli každodennému príjmu pšenice. Tie sa často podceňujú, ale môžu svedčiť o vážnych poruchách trávenia alebo neznášanlivosti lepku.

Smutnou skutočnosťou je, že moderná pšenica sa už ani nepodobá na pšenicu, ktorú poznali a pestovali naši predkovia. V súčasnosti je jednou z najviac geneticky modifikovaných potravín – obsahuje už 42 chromozómov. To je trikrát viac ako pôvodná odroda. Okrem toho má táto obilnina nespočetné množstvo nových bielkovín, z ktorých mnohé nie sú pre človeka stráviteľné. To je dôvod, prečo dnes toľko ľudí trpí ochoreniami po konzumácii výrobkov z pšeničnej múky. Čoraz viac ľudí sa ich kvôli alergiám a intoleranciám aj úplne vzdáva.

Ak denne siahate po pšeničných výrobkoch, je isté, že ich vysadenie prinesie veľké zmeny. U mnohých ľudí sa môžu prejaviť až po určitom čase, u iných môžu byť badateľné okamžite. Čo sa teda stane s vaším telom, ak prestanete jesť pšeničný chlieb a iné výrobky z bielej múky?

Čo sa môže stať, ak sa vzdáte chleba

  • Schudnete

Pravidelná konzumácia bieleho chleba podporuje priberanie na váhe. Najmä ak okrem chleba na raňajky alebo večeru jeme počas dňa aj iné múčne výrobky. V tele sa hromadí tukové tkanivo, pretože z rafinovanej múky nedostáva dostatočný prísun vitamínov a minerálov potrebných na správne fungovanie. Okrem toho má biele pečivo vysoký glykemický index a nezasýti. Keď sa ho vzdáte, určite si rýchlo všimnete, že vaša telesná hmotnosť začne klesať.

  • Budete mať viac energie

Biely chlieb je zdrojom jednoduchých sacharidov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na emocionálne zdravie. Jeho konzumácia prispieva k prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi, čo môže mať za následok pokles energie a malátnosť. Podľa vedcov tento výrobok tiež negatívne ovplyvňuje chemickú rovnováhu mozgu a zvyšuje pocity chronickej únavy a nespavosti. Hoci by sa mohlo zdať, že výrobky z bielej múky vám dodávajú energiu, opak je v skutočnosti pravdou. Ak si ich odvyknete alebo ich vymeníte za celozrnné výrobky, určite sa budete cítiť energickejší a vaša produktivita sa zvýši.

  • Zlepšite stav svojej pokožky

Chlieb a iné výrobky z rafinovanej múky obsahujú málo vlákniny, a preto na rozdiel od výrobkov z celozrnnej múky nepomáhajú odstraňovať toxíny z tela. Tie majú zase veľmi silný vplyv na tvorbu pupienkov a škvŕn na pokožke. Okrem toho sa mnohí ľudia s alergiou na lepok sťažujú na „vyrážku“ v podobe hnisavých lézií po konzumácii bielej múky. Preto je určite lepšie vymeniť pšeničný chlieb za celozrnný ražný, špaldový alebo pohánkový. Ak bojujete s opakujúcimi sa kožnými léziami, vyradenie pšeničného chleba môže byť veľmi užitočné.

Foto: pexels/Anna Nekrashevich
  • Zlepšite funkciu čriev

Keďže pšeničný chlieb neobsahuje takmer žiadnu vlákninu a cenné živiny, ktoré podporujú tráviace procesy a zabraňujú nepríjemným ťažkostiam, ako je napríklad zápcha, každodenná konzumácia bielej múky môže mať zničujúci vplyv na zdravie čriev. U ľudí, ktorí ju konzumujú pravidelne a vo veľkom množstve, sa veľmi často objavujú zápaly v tele bez toho, aby si to uvedomovali. Okrem toho sa sterilizuje črevná bakteriálna flóra, čo len podporuje problémy s vyprázdňovaním, plynatosť a iné tráviace ťažkosti. Zrieknutie sa bielej múky preto môže priniesť okamžitú úľavu. Ak chcete mať zdravé črevá a zlepšiť peristaltiku, siahnite po celozrnných výrobkoch – chlebe, obilninách, ryži alebo tmavých cestovinách.

  • Znížite riziko vzniku niektorých ochorení

Prejedanie sa múčnymi výrobkami môže viesť nielen k nadváhe alebo tráviacim problémom, ale aj ku kardiovaskulárnym problémom a cukrovke – chorobám, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Pravidelná konzumácia bieleho chleba so škodlivými spracovanými prísadami, ako sú údeniny alebo údeniny, toto riziko ešte zvyšuje.

Oplatí sa úplne vzdať chleba?

Každodenná konzumácia chleba z bielej rafinovanej pšeničnej múky sa môže skutočne podpísať na vašom zdraví. Obsahuje málo živín a obrovské množstvo sacharidov, ktoré prispievajú k priberaniu. Podľa väčšiny odborníkov na výživu by sme sa však chleba nemali úplne vzdať. Najlepšie je konzumovať pšeničné výrobky len príležitostne a len tie, ktoré sú vyrobené z celozrnnej múky – najlepšie zo špaldovej, ovsenej, pohánkovej alebo ražnej. Chleba, cestovín, ryže alebo krúp sa určite netreba vzdávať. Podľa odporúčaní Inštitútu pre potraviny a výživu by sacharidy mali tvoriť základ ľudskej stravy a poskytovať najmenej 55 % dennej energie. Ako by teda mal vyzerať váš každodenný jedálniček? V prvom rade vyvážená a pestrá. Reštriktívna vás môže len vystaviť riziku nedostatku živín a oslabeniu organizmu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozlúčte sa s bruchom ako balón. Zahrňte do svojho jedálnička a pocíťte úľavu

Ideálne pre imunitu. Pôsobí ako liek počas obdobia nachladnutia


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Prečo má balená voda dátum spotreby? Radšej ho neignorujte

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alliance Images). Balená voda sa môže javiť ako ideálne riešenie – je praktická, ľahká a vhodná na každodenné nosenie.…

Slováci túto zeleninu milujú. Ukázalo sa, že pomáha pri depresii

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bogdan Sonjachnyj). Paradajky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny v našej krajine. Čoraz častejšie ich pravidelne kupujeme a konzumujeme…

Káva na chudnutie? Záleží na tom, koľko jej vypijete

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Melica). Ak obľubujete malé čierne espresso a plánujete jarné chudnutie, máme pre Vás dobrú správu – pravidelné pitie kávy…

Najlepšie rastliny na zber na jar. Srdce a kĺby sa Vám poďakujú

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach). V marci a apríli sa oplatí vyraziť na lúku, lesnú čistinu alebo okraj lesa. Nájdete tam čerstvé…

Chcete mať zdravý mozog? Neurológ odporúča 8 produktov. Ochrana pred mozgovou príhodou je na dosah ruky

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/cattalin) To, čo jeme, má veľký vplyv na fungovanie nášho tela. Čo je najlepšie jedlo pre mozog? Neurológ Dr.…

Auto Trendy

Clá zasiahli automobilový priemysel: Automobilka zatvára továrne a tisíce zamestnancov prichádzajú o prácu

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Donald Trump a jeho politika v podobe cel na importované produkty priniesli prvé tvrdé dopady. Automobilka Stellantis už oznámila dočasné pozastavenie výroby vo svojich továrňach…

Zákulisie pneuservisu: 10 najčastejších prešľapov pri výmene kolies!

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Výmene kolies a pneumatík každý vodič dôverne pozná, no táto rutina prináša viac rizík, než si myslíte. Mechanici v zhone často robia chyby, ktoré môžu…

Hybridné Toyoty miznú z ponuky: Nedostatok magnetov predlžuje čakanie na nové autá

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Hybridy od Toyoty sa tešia rekordnému záujmu a stali sa obľúbenou alternatívou k dieselovým motorom. No tento úspech má svoju odvrátenú stránku – nedostatok kľúčových…

Kde mizne prúd? Odhaľujeme tajomstvo vybíjania autobatérií!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Máte pocit, že váš akumulátor stráca šťavu rýchlejšie, ako by ste čakali? Nový akumulátor nepomohol a po pár dňoch nečinnosti auto odmieta poslušnosť? Za týmto…

Nová éra SUV: Dacia Bigster na testovacích trasách Rumunska

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia Bigster nás pozýva na dobrodružstvo, ktoré nepozná hranice. Najväčší a najsofistikovanejší SUV tejto značky si vzali pod lupu na rumunských cestách, aby zistili, čo…

Odpoveď Nemcov je jasná: Elektromobily? Nie, ďakujeme!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Napriek masívnemu marketingu, politickým tlakom a nekončiacim kampaniam si Nemci stále držia zdravý odstup od elektromobilov. Nové prieskumy ukazujú, že väčšina z nich odmieta prechod…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov