13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Thirdman).
Založenie aj malého domáceho sadu sa zdá byť pre začínajúcich záhradkárov príliš náročnou úlohou. Ľudia, ktorí to nikdy nerobili sami, sa boja urobiť prvý krok k neskoršej úrode bohatého ovocia. Jeseň je vhodný čas na prekonanie tohto odporu. Ovocné rastliny budú mať pred zimou čas pevne zakoreniť a na jar prinesú bohatú úrodu. Ako vysádzať ovocné stromy? Pozrite si to teraz.
Výsadba ovocných stromov na jeseň – prečo sa to oplatí?
Záhradníci dbajú na to, aby sa k ovocným stromom vysadeným v kvetináčoch správali inak ako k stromom s otvoreným koreňovým systémom. Ako to robiť správne, aby ste rastlinám neublížili a zabezpečili bohatú úrodu v budúcej sezóne?
Odborníci rozptyľujú pochybnosti tvrdením, že druhy vybrané do kvetináčov možno vysádzať od jari do jesene. V tejto oblasti môže byť jediným obmedzením, keď je pôda taká zmrznutá, že sa do nej nedá zaboriť lopatou alebo rýľom. Pokiaľ ide o sadenie ovocných stromov s holými koreňmi do zeme, túto činnosť treba naplánovať na jeseň, najlepšie od začiatku októbra do prvých mrazov, alebo na jar.
Výber a príprava lokalít pre ovocné stromy
Jedného dňa sa zobudíte s plánom vysadiť ovocné stromy a na druhý deň chcete scenár, ktorý ste si v hlave predstavili, zrealizovať. Ukazuje sa, že miesto na výsadbu ovocných stromov je potrebné pripraviť oveľa skôr, najlepšie v auguste. Ak sa však do toho nepustíte počas prázdnin, nič nie je stratené.
Slnečné miesto je vhodným miestom pre zdravý vývoj ovocných stromov. Vyhnite sa priehlbinám v pôde, v ktorých sa môžu vyskytnúť tzv. mrazové jamy, v ktorých sa usadzujú masy studeného vzduchu a spôsobujú zamrznutie rastlín v zime a ohrozujú kvety na jar. Je to dôležité najmä v prípade teplomilných rastlín, ako napr:
- broskyňa,
- marhuľa,
- čerešňa,
- nektárinka.
Určená plocha by sa mala dôkladne zbaviť všetkých burín a potom vykopať. Pôdu je tiež potrebné doplniť organickou hmotou. Okrem iného dobre funguje kompost, hnoj alebo rašelinový substrát. Bude tiež potrebné skontrolovať reakciu pôdy a vyrovnať ju na správnu pre vybrané druhy ovocných stromov.
Ako hlboko mám sadiť plodonosné rastliny?
Pravidlom pri výsadbe ovocných stromov je umiestniť ich do pôdy o 2-3 cm hlbšie, ako rástli v škôlke. Je dôležité, aby sa miesto splynutia púčikov nachádzalo nad povrchom pôdy. Jedinou výnimkou sú ovocné stromy a kríky s bujnou formou, ako sú ríbezle a egreše. Tieto druhy si vyžadujú výsadbu o 5 až 8 cm hlbšie, ako pôvodne rástli.
Výsadba ovocných stromov na jeseň – krok za krokom
- Kopanie diery
Hodinu pred výsadbou umiestnite ovocné stromčeky do vedra s vodou. Počas tejto doby budú mať ich korene možnosť zmäknúť. V záhrade vykopte jamu s priemerom 60 cm a hĺbkou 50 cm, aby sa do nej zmestili korene. Dno jamy zasypte vrstvou úrodnej pôdy, tzv. ornice.
- Uvoľnenie pôdy
Ak ovocnému stromčeku poskytnete vhodné podmienky, zakorení sa rýchlejšie. Preto treba venovať pozornosť tomu, aby ste mu poskytli potrebné živiny. V tejto fáze sa mnohí začiatočníci dopúšťajú chyby, keď používajú čerstvý alebo zhnitý hnoj. Oba typy môžu korene trvalo poškodiť. Skúsení záhradníci neodporúčajú siahnuť po akomkoľvek hnojive, dokonca ani po minerálnom, pretože nevhodná dávka rastlinu spáli.
- Hodnotenie koreňového systému
Pred vložením rastliny do substrátu sa odporúča dôkladne skontrolovať korene. V tejto fáze vyrežeme zlomené a poškodené časti rastliny. Ak vidíme, že sú veľmi zamotané a dlhé, opatrne ich rozpletieme a potom skrátime. Treba vedieť, že hustota koreňového systému je veľmi rozdielna a závisí od zvoleného druhu.
- Trhanie rastliny
Výsadba ovocných stromov pôjde oveľa hladšie, ak vás bude sprevádzať pomocník. Jedna osoba drží rastlinu, zatiaľ čo druhá rozprestiera jej korene na kope a postupne zapĺňa dieru. Pritom sa odporúča jemne potriasať ovocným stromčekom vo zvislej osi a pomaly udupávať pôdu okolo neho. Táto metóda zabezpečí, že sa pôda dostane aj do najmenších zákutí a vzduchových medzier. Len úplne zatiahnutý koreň bude mať dobrú šancu na prijatie na novom mieste.
- Vytvorenie misky a zalievanie
Po dôkladnom ubití substrátu vytvorte okolo ovocného stromčeka misku. Zabránite tak vyliatiu vody počas zalievania. Táto činnosť je kľúčová hneď po výsadbe a vyžaduje si až 10 litrov vody. Niekoľko týždňov po výsadbe by sa mladé sadenice mali veľmi decentne zalievať raz týždenne. Tento krok je dôležitý najmä na jar, keď je pôda ešte pomerne suchá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa zbaviť mravcov z ovocných stromov? Zmiešajte s vodou a nastriekajte na kôru. Už ich neuvidíte
Vyhadzujete kôstky z čerešní? Namiesto toho ich vložte do nádoby a uložte do chladničky na 2 mesiace
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.