13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Caesisus & Foto: shutterstock/veera).
Vedci možno našli najlepší spôsob, ako zavolať mačku. Ukázalo sa, že naše správanie a tón hlasu nie sú bezvýznamné. Ako teda dosiahnuť, aby s nami cudzia mačka chcela komunikovať a dôverovala nám?
Fascinujúci svet mačiek. Ako si získať ich pozornosť?
Francúzski výskumníci pod vedením Charlotte de Mouzon možno objavili najúčinnejší spôsob, ako si privolať neznámu mačku tak, aby s nami zviera chcelo nadviazať kontakt a dôverovalo nám.
Mačky častejšie ako psy prejavujú pomerne veľkú nedôveru a nezáujem o nového cudzinca. Lásku zvieraťa si niekedy treba zaslúžiť a tvrdo na nej pracovať.
Tím výskumníkov však zistil, že mačky žijúce v mačacej kaviarni najrýchlejšie reagovali na cudzinca, keď cudzinec použil hlasové aj vizuálne signály na získanie ich pozornosti. Mačky sa tiež zdali byť viac vystresované, keď ich človek úplne ignoroval, čím dal mačkám priestor na nadviazanie kontaktu.
Štúdiu uskutočnili výskumníci z Laboratória porovnávacej etológie a poznávania na Parížskej univerzite v Nanterre pod vedením Charlotte de Mouzon.
De Mouzon už niekoľko rokov skúma zákutia interakcie medzi mačkou a človekom. V októbri 2022 publikovala prácu, v ktorej naznačila, že domáce mačky dokážu ľahko rozoznať hlas svojho majiteľa od hlasu cudzích ľudí a často dokážu rozpoznať, kedy majiteľ oslovuje priamo len ich.
De Mouzonovej nový výskum nenecháva nikoho na pochybách
Veľká časť výskumu de Mouzonovej spočívala v izolovaní a následnom skúmaní špecifického aspektu komunikácie medzi mačkami a ľuďmi, napríklad hlasových signálov.
Pri svojej najnovšej štúdii, ktorú uverejnil časopis Animals, chcela francúzska výskumníčka lepšie pochopiť, ako mačky reagujú na naše rôzne spôsoby komunikácie s človekom, ktorého predtým nepoznali.
„Keď s nimi komunikujeme, čo je pre ne dôležitejšie? Sú to vizuálne signály alebo hlasové signály? To bola počiatočná otázka nášho výskumu,“ – povedal de Mouzon v rozhovore pre Gizmodo.
Štúdia sa uskutočnila v jednej mačacej kaviarni medzi 12 mačkami. Výskumník testoval rôzne vzorce správania tak, že ich navrhol mačkám pri stretnutí. Rozprávala sa s nimi určitým spôsobom, pozerala sa na ne alebo sa na ne nepozerala vôbec, robila gestá alebo sedela nehybne.
Zistili, že mačky sa k de Mouzonovej priblížili najrýchlejšie, keď použila hlasové a vizuálne signály. Tím však prekvapilo zistenie, že mačky reagovali rýchlejšie len na vizuálne signály ako na hlasové signály.
De Mouzonová poukazuje na to, že majitelia zvyčajne radi dávajú svojim domácim miláčikom „mačací hlas“, preto dospeli k záveru, že kaviarenské mačky budú lepšie reagovať na vokálne podnety. Teraz francúzski výskumníci predkladajú teóriu, že táto preferencia môže byť iná u mačiek pri interakcii s cudzími ľuďmi ako u ich majiteľov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo vaša mačka spí na chrbte? Radšej toto správanie nepodceňujte
Prečo mačky v noci nespia? Zistite, čo robiť, ak vám jej vrčanie nedovolí spať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.