13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin Pixabay).
Pri varení sa cibuľové šupky zvyčajne považujú za odpad a vyhadzujú sa do koša. Ak pestujete rastliny, oplatí sa zmeniť svoje návyky, pretože si z nich môžete vyrobiť domáce hnojivo, ktoré ich posilní a účinne ochráni pred chorobami a škodcami. Čo presne budete potrebovať?
Domáce rastlinné prípravky sú výborným, zvyčajne lacným a efektívnym riešením pri hľadaní prírodných a ekologických produktov. Nielenže sa s nimi dobre pracuje a ľahko sa používajú, ale sú aj neškodné pre naše zdravie a životné prostredie. Pomocou zvyškov alebo obľúbených kuchynských produktov môžete pripraviť skutočne úžasné živiny, vďaka ktorým vaša záhrada rozkvitne, kríky budú plné plodín a rastliny v kvetináčoch budú rásť bujne a zdravo. Zo zvyškov si môžete urobiť efektívny prípravok.
Domáce cibuľové hnojivo na špeciálne účely. Ideálne pre črepníkové rastliny a záhradu
Hnojivo na cibuľové šupky je výborným prípravkom na starostlivosť o črepníkové a záhradné rastliny. Jeho výroba je neuveriteľne jednoduchá a funguje rovnako ako najlepší produkt zakúpený v obchode, až na to, že je úplne bezpečný pre vás aj pre životné prostredie. Fantasticky pôsobí na stav pôdy a vyživuje rastliny od korienkov až po končeky výhonkov. Ako to spraviť?
- Do hrnca dáme asi 50 g cibuľových šupiek (bežná, jarná, červená) a zalejeme 2 litrami vody.
- Priveďte do varu a keď začne vrieť, varte ďalších 7-8 minút.
- Zmes nalejte do pohára, uzavrite a odložte na noc na chladné a tmavé miesto.
- Po uplynutí tejto doby nálev sceďte a používajte raz týždenne na zalievanie rastlín v kvetináčoch alebo v záhrade. Môžete ho tiež zriediť vodou, aj keď to nie je potrebné.
Vlastnosti hnojiva na cibuľové šupky. Prečo sa oplatí používať?
Cibuľové šupky obsahujú okrem iného: fosfor, meď, železo a horčík, ako aj vitamíny skupiny B, vitamín C a E, karotén, kyselinu nikotínovú a fytoncídy. Toto bohatstvo ingrediencií znamená, že po použití domáceho hnojiva sa rastliny rýchlejšie regenerujú, rastú bujne a zdravo a sú menej vystavené chorobám vrátane baktérií a húb.
Intenzívna vôňa cibule účinne odpudzuje škodcov, ako sú vošky a roztočce. To všetko z neho robí všestranný produkt, ktorý sa oplatí používať na rastliny v kvetináčoch vrátane orchideí a tých, ktoré sa pestujú v záhrade. Hovoríme o kvetoch, zelenine (paradajky, uhorky), ako aj o ovocných stromoch a kríkoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to koncom októbra a tuje prežijú zimu bez úhony
Kedy kopať georgíny? Nešetrí to len vašu peňaženku. Takto vydržia roky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.