16.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nito).
Flexitariánska diéta sa popri stredomorskej diéte a diéte Dash zaraďuje medzi najzdravšie diéty. Jej hlavnou zásadou je „viac zeleniny, menej mäsa“. Dobre vyvážená flexitariánska strava zabezpečuje potrebu všetkých základných živín. Čo ešte stojí za to vedieť?
Flexitariánstvo – čo to je
Flexitariánstvo je spôsob stravovania, ktorý zahŕňa obmedzenie konzumácie mäsa a iných živočíšnych produktov, ale nevylučuje ich úplne zo stravy. Pojem „flexitarián“ vznikol spojením dvoch slov: „flexibilný“ a „vegetarián“.
Prečo popularita flexitariánstva stále rastie? Pretože v skutočnosti nevylučuje zo stravy žiadnu skupinu produktov, ale obmedzuje len niektoré z nich. Naznačuje, ktoré výrobky by sa mali konzumovať čo najčastejšie a ktoré čo najmenej, aby sme sa tešili dobrému zdraviu a pohode.
Veľkou výhodou flexitariánstva je aj ochrana životného prostredia. Pri výrobe mäsa, najmä červeného, vzniká značné množstvo skleníkových plynov, ako je metán a oxid uhličitý. Zníženie spotreby mäsa prispieva okrem iného k zníženiu emisií týchto plynov, ale aj k zníženiu spotreby vody.
Flexitarianizmus – pre koho je vhodný?
Táto diéta je vhodná naozaj pre každého, ale odporúča sa najmä ľuďom s inzulínovou rezistenciou, hypertenziou, nadváhou, obezitou, cukrovkou, hypercholesterolémiou alebo srdcovými ochoreniami.
Pri flexitariánskej diéte sú hlavným zdrojom energie rastlinné produkty. Strava by mala obmedziť živočíšne produkty (červené mäso, výrobky bohaté na nasýtené mastné kyseliny), cukry a vysoko spracované výrobky. Odporúčajú sa sezónne a miestne produkty.
Princípy flexitarianizmu
Zníženie spotreby mäsa. Flexitariáni znižujú množstvo mäsa v strave a často ho konzumujú len príležitostne namiesto denne.
Väčší dôraz na rastlinné produkty. Flexitariánska strava obsahuje výrazne viac rastlinných produktov, ako sú zelenina, ovocie, orechy, semená, strukoviny a celozrnné obilné výrobky.
Zdravý životný štýl. Mnohí ľudia sa rozhodujú pre flexitariánstvo zo zdravotných dôvodov, pretože môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení, obezity a iných ochorení spojených s nadmernou konzumáciou mäsa.
Starostlivosť o životné prostredie. Ďalším motívom flexitariánov je starostlivosť o životné prostredie. Zníženie spotreby mäsa pomáha znižovať negatívne vplyvy chovu zvierat na životné prostredie, ako sú emisie skleníkových plynov a spotreba vody.
Flexitariánska diéta: čo jesť
- zelenina a ovocie,
- orechy,
- semená,
- celozrnné výrobky,
- strukoviny (fazuľa, hrach, cícer, šošovica),
- rastlinné tuky (olivový olej, repkový, ľanový a tekvicový olej).
Flexitariánska strava: čo obmedzujeme
- mäso a mäsové výrobky – čím menej, tým lepšie,
- mliečne výrobky.
Keď už siahneme po mäsových výrobkoch, mali by byť v ideálnom prípade:
- ryby,
- hydina,
- morské plody.
Hlavné zásady flexitariánstva
- hlavné produkty sú rastlinného pôvodu: zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, orechy, semená, jadierka,
- zelenina by mala tvoriť základ všetkých jedál a mala by zaberať približne polovicu taniera,
- vyberajte si kvalitné potraviny, najlepšie z overených zdrojov a od miestnych výrobcov,
- nezabúdajte na zdravé tuky, najmä olivový olej, repkový olej, ľanový olej,
- obmedzte konzumáciu mäsa.
Dobre vyvážená flexitariánska strava by mala pokryť dennú potrebu všetkých základných živín. To by však nemalo byť ťažké, pretože je založená najmä na nespracovaných potravinách, ktoré sú pokladnicou vitamínov a minerálov. Vzhľadom na symbolické množstvo mäsa sú hlavnými bielkovinami vo flexitariánskej strave rastlinné bielkoviny pochádzajúce najmä zo strukovín (sója, šošovica, cícer, bôb, hrach).
Flexitariánska strava umožňuje aj konzumáciu mliečnych výrobkov, vajec a rýb – ktoré sú, keďže ide o produkty živočíšneho pôvodu, zdrojom kompletných bielkovín, ako aj potrebného vitamínu B12. Treba však mať na pamäti, že flexitariáni, ktorí obmedzujú príjem rýb, musia svoju stravu obohatiť o výrobky, ktoré sú zdrojom omega-3 kyselín, selénu a jódu, a tí, ktorí vylúčili mliečne výrobky, musia svoju stravu obohatiť o výrobky bohaté na vápnik.
Flexitariánska strava – výhody
Zvýšené množstvo zeleniny, ovocia, strukovín a orechov vo flexitariánskej strave okrem vitamínov a minerálov poskytuje aj vlákninu, čo sa prejavuje väčším pocitom sýtosti pri jedle a lepšou funkciou tráviaceho traktu.
Zníženie spotreby červeného mäsa sa spája so zníženým rizikom vzniku ochorení závislých od stravy. Dodržiavanie rastlinnej stravy u účastníkov štúdie malo okrem iného za následok zníženie krvného tlaku, hladiny glukózy a cholesterolu. Flextariánstvo sa odporúča aj ako súčasť liečby hypertenzie, cukrovky alebo kardiovaskulárnych ochorení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to jedna z najzdravších zelenín. Jedna chyba spôsobí, že príde o všetky vitamíny
Rozhodla sa pre nezvyčajnú diétu. Schudla až 30 kilogramov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.