18.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/J_Koneva).
Na prípravu listovej pôdy používame farebné listy stromov a okrasných a ovocných kríkov, ktoré opadávajú na jeseň. Ide o špecifický druh kompostu, ktorý sa od tradičných hnojív líši obsahom minerálnych látok. Ako získate listovú výživu s ľahkou a kyprou štruktúrou?
- Prebytočné lístie v záhrade sa dá úspešne použiť ako pôdny kryt na ochranu koreňov stromov a kríkov.
- Jesenné lístie je výborným doplnkom bežného kompostu. Namiesto toho, aby chátrali v odpadkových košoch, prispievajú k lepšiemu rastu rastlín.
- Listy rôznych druhov majú rôznu rýchlosť rozkladu. Súvisí to s odlišnou štruktúrou tkaniva a obsahom metabolických látok.
Aké druhy použiť na prípravu listovej pôdy?
Na jeseň sa koruny stromov vyprázdnia a opadané lístie začne vytvárať mäkký koberec na chodníkoch a uliciach. Na prípravu listovej pôdy použijeme prevažnú väčšinu druhov. Výnimkou sú, samozrejme, choré, zhnité alebo viditeľne poškodené listy a tie, ktoré vykazujú známky výskytu škodcov. S takýmito časťami rastlín je bezpodmienečne nutné zaobchádzať ako so zeleným odpadom a ukladať ich do špeciálnych kontajnerov.
Odborníci, ktorí už roky používajú v záhradách prírodné metódy pestovania, neodporúčajú používať gaštanové listy. Uvádzajú, že ide o druh obzvlášť náchylný na zvýšenú aktivitu hmyzu. Medzi zakázané rastliny zaraďujú aj orech vlašský. Listy orecha sa veľmi dlho rozkladajú a obsahujú juglon, škodlivú látku, ktorá bráni správnemu vývoju a rastu iných rastlín. Takisto sa neodporúča zbierať listy vždyzelených rastlín, ktoré sú prirodzene pokryté vrstvou vosku.
Kompostovanie hnojiva – krok za krokom
Na prípravu listovej zeminy / kompostu je najvhodnejší záhradný kompostér. Tradične sa vyrába z dreva alebo kovu. Dôležité je, aby nemal dno, ktoré bráni prístupu k substrátu. Ak sa rozhodnete pripraviť listovú zeminu, počkajte do prvých dažďov. Dokonale sa rozložia len tie časti rastlín, na ktorých sa usadila vlhkosť. Ďalšia fáza si vyžaduje, aby sme nazbierané listy rozdrvili. Môžeme to urobiť ručne alebo pomocou špeciálnych kosačiek.
Do kompostoviska uložíme asi 20 cm hrubé vrstvy lístia a zasypeme ich úrodnou pôdou alebo vhodne vyzretým kompostom. Odporúča sa obohatiť zmes močovinou alebo dusíkatým hnojivom. Celá hromada sa prikryje netkanou textíliou, ktorá zabezpečí, aby si rozkladajúce sa lístie udržalo optimálnu a priaznivú teplotu. Hromada sa nechá niekoľko mesiacov rotovať a potom sa listy jemne obrátia, čím sa zabezpečí konštantný obsah vlhkosti.
Listový kompost vo vreckách – ako ho vyrobiť?
Alternatívny spôsob prípravy listového kompostu si vyžaduje zaobstarať si zásobu vriec z hrubej a čiernej fólie. Pri plnení listov do vriec je dobré z času na čas ich posypať kompostom a pridať časť močovky alebo hnoja. Majte na pamäti, že táto metóda zahŕňa aj použitie mokrého lístia.
Keď sú vrecia úplne plné, zviažte ich na vrchu a potom do nich prepichnite niekoľko otvorov. Tento krok je nevyhnutný, pretože umožňuje výmenu vzduchu. Každých niekoľko týždňov je dobré premiestniť vrecia, aby sa zabránilo zhlukovaniu zabalených listov. Vrecia s listovou zeminou / kompostom sa odporúča skladovať na tienistom a dostatočne vzdušnom mieste. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby bol obsah neustále vlhký. Len tak sa bude správne rozkladať.
Kľúčové aspekty prípravy listovej pôdy
Či už si pripravíte listovú zeminu vo vreciach, alebo sa napriek tomu rozhodnete použiť hnojivo z kompostu, je potrebné mať na pamäti niekoľko pravidiel. Záhradníci zdôrazňujú, že:Reklama
- udržiavať lístie vlhké – ak je príliš suché, navlhčite ho a skontrolujte, či je vo vreciach alebo v kompostovisku stála vlhkosť;
- k listom pridávali zeminu alebo hotový kompost – dobre fungujú domáce alebo v obchode zakúpené zakladače kompostu. Vďaka tomuto obohateniu sa listy rozložia oveľa rýchlejšie;
- zvážte možnosť zmiešania listovej hmoty s hnojom, močovinou alebo dusíkatým hnojivom. Listy ho nemajú veľa a je nevyhnutný pre proces rozkladu. Okrem toho urýchli tvorbu organickej živiny;
- hnojivo pripravujte len z rozdrveného lístia, ktoré sa pomerne účinne rozloží, a nepridávajte do neho žiadny iný odpad, ako sme zvyknutí pri tradičnom komposte.
Na čo použiť listovú zeminu?
Listová zemina sa vyznačuje vysokým obsahom humusu s kyslou alebo neutrálnou reakciou. V jej zložení nájdete veľa uhlíkových zlúčenín. Na druhej strane nie je bohatá na dusík, fosfor ani draslík. Jej použitím možno rastlinám poskytnúť veľmi malú dávku bóru, síry, horčíka, vápnika a železa. Nie je to teda typické hnojivo na obohatenie substrátu o základné minerálne látky.
Záhradníci odporúčajú používať prírodné hnojivo nielen na ľahkých a piesčitých pôdach, ale aj v záhradách založených na ťažkých a ílovitých pôdach. Pred výsevom semien a prípravou sadeníc sa do pôdy pridáva aj domáca listová podstielka. Na jeseň je ideálny ako prírodný mulč.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako využijete opadané lístie? Záhradníci prezradili osvedčený patent. Je neoceniteľný
Listy a pokosenú trávu vložte do vreca a potom ho prepichnite. Ušetríte veľa peňazí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.