17.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Ala J Graczyk).
Niektorým pripomína šable, iní ho nazývajú hadím, mačacím alebo svokriným jazykom. Musíte uznať, že sansevieria pôsobí na záhradnícku predstavivosť a vyzerá naozaj elegantne. Niet divu, že sa často objavuje na parapetoch doma aj v kanceláriách. Získala si povesť nebojácnej rastliny, odolnej voči suchu a zanedbávaniu. Najväčším rizikom pri jej pestovaní sú chyby pri zalievaní sansevierie. Zistite, ako sa im vyhnúť.
Sansevieria a požiadavky na vodu
Vo svojom prirodzenom prostredí je svokrin jazyk zvyknutý na suchý a kamenistý substrát. Vďaka hrubému povrchu tuhých, okrasných listov je sansevieria odolná voči suchu. To je dobrá správa najmä pre tých ľudí, ktorí svoje rastliny zabúdajú polievať alebo trávia veľa času mimo domova.
Ako často sansevierie zalievať?
Ak sa rozhodnete pestovať sansevierie v kvetináči, môžete si vydýchnuť. Časté zalievanie jej neprospieva. Dočasné sucho znáša oveľa lepšie ako nadmernú vlhkosť. Nemáte šikovné ruky na kvety? Pozvite si na parapet svokrin jazyk a získate záhradnícku istotu.
Odolný sukulent vydrží bez prísunu vody približne mesiac. Oveľa rizikovejší pre jeho kondíciu je prehnaný prísun vody – preliaty svokrin jazyk sa už nedá obnoviť. Ako často by som mal sansevierie zalievať? Na jar a v lete stačí každých 8 až 10 dní vziať do ruky kanvicu so zálievkou. V zime môžete frekvenciu zalievania ešte znížiť, a to každé 3 – 4 týždne. Substrát v kvetináči musí poriadne vyschnúť.
Čím sansevierie zalievať?
Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na typ vody. To je ďalší argument, prečo je sansevieria ideálna pre začiatočníkov. Na zalievanie sansevierie môžete použiť bežnú vodu priamo z vodovodu. Nemusí byť filtrovaná – svokrin jazyk patrí medzi rastliny, ktoré majú rady vápnik, takže prítomnosť tohto prvku vo vode mu neuškodí.
Tekuté hnojivo pre sansevierie
Nízke nároky svokrinho jazyka neznamenajú, že nemôžeme poskytnúť dodatočnú podporu druhu na našom parapete. Sýtozelené listy budú vyzerať fenomenálne, ak na hnojenie rastliny použijeme kuchynské zvyšky.
Ide o živiny z vaječných škrupín, ktoré sú pre rastlinu vynikajúcim zdrojom vápnika, kremíka a síry. Veľmi dobre bude reagovať na to, keď jej do kvetináča nasypeme jemne rozdrvené alebo pomleté vaječné škrupiny. Z vaječných škrupín môžete pripraviť aj tekuté hnojivo.
- Rozdrvte škrupiny niekoľkých vajec, vložte ich do nádoby a zalejte horúcou vodou.
- Odložte na 10 až 14 dní na tienisté a chladné miesto.
- Po uplynutí tohto času tekutinu preceďte na sitku a raz mesačne ňou zalievajte sansevierie.
Dôležité: Vajíčka, ktorých škrupiny chcete použiť pri starostlivosti o črepníkové rastliny, sa nesmú variť so soľou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čím oplodniť svokrin jazyk? Nalejte do hrnca po raňajkách. Raz a navždy získa späť svoju vitalitu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.