19.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Romolo Tavani).
Október/november je čas, keď tradične navštevujeme hroby svojich blízkych. Mnohí ľudia však nevedia alebo si nepamätajú, že na cintoríne platia určité pravidlá. Ich nedodržiavanie sa pre nás môže skončiť zle. Čo nesmiete robiť na mieste svojho večného odpočinku? Zoznam zákazov je pomerne dlhý a niektoré vás možno prekvapia.
Čo sa nedá robiť na cintoríne? Mnoho ľudí to nevie
Možno sa tomu nechce veriť, ale návšteva cintorína sa pre niektorých končí pokutou. A nejde len o porušenie pravidiel cestnej premávky pri snahe dostať sa k hrobom. Dopravné zápchy, davy vodičov a problémy s parkovaním sú počas Sviatku všetkých svätých veľkým problémom, ale príležitostí na porušenie zákona pri návšteve mŕtvych je oveľa viac. Do areálu cintorína napríklad nemôžete vodiť psov. To platí aj pre domáce zvieratá malých plemien, na vodítku a s náhubkom. Návšteva so zvieraťom tam nie je najlepší nápad. Na niektorých cintorínoch je zakázané vnášať akékoľvek zvieratá vôbec.
Cintorín je verejným miestom a je na ňom zakázané fajčiť a konzumovať alkohol. Je dobré si to uvedomiť, najmä teraz pred blížiacimi sa oslavami Sviatku všetkých svätých. Za fajčenie nad hrobom môžete dostať pokutu. Mnohí ľudia majú vo zvyku dať si so zosnulým symbolický pohárik. Podľa zákona je to zakázané. Okrem toho je tiež zakázané zdržiavať sa na cintoríne pod vplyvom alkoholu alebo iných látok ovplyvňujúcich vedomie.
Je potrebné vedieť, že okrem všeobecných zákonov má každý cintorín svoje vlastné pravidlá a predpisy, v ktorých sú uvedené všetky zákazy. Zvyčajne je zakázané zdržiavať sa na pohrebisku po zatváracích hodinách. Často je tiež zakázané jazdiť tam na bicykli alebo kolobežke. Čo ešte nesmiete robiť pri návšteve hrobov? Overili sme si, čo o tom hovoria predpisy.
Svojvoľné vysádzanie a odstraňovanie stromov a kríkov je na mnohých miestach zakázané. Takisto je zakázané vykonávať renovačné práce, inštalovať lavičky alebo klásť dlažobné kocky vedľa hrobu bez vedomia a súhlasu správcu. Samozrejme, nie je dovolené znečisťovanie odpadkami, ako aj robenie hluku a rušenie pokoja a poriadku. Niektoré cintoríny majú vo svojom prevádzkovom poriadku časť, ktorá zakazuje vstup deťom bez dospelého sprievodu. Do určitého veku musí byť maloletý s dospelou osobou.
Ďalšie zákazy sa týkajú napríklad žobrania, podomového predaja a, čo nie je prekvapujúce, uspokojovania fyziologických potrieb mimo toaliet. Bez príslušného súhlasu správcu nesmiete vykonávať ani komerčné alebo zárobkové činnosti. Zakázané môže byť aj vylepovanie alebo rozširovanie letákov.
Rodina zosnulého je povinná starať sa o hrob a jeho okolie a ľudia na cintoríne sú povinní zachovávať ticho, vážnosť a úctu k zosnulému.
Mali by sme si uvedomiť, že na cintoríne sa okrem dodržiavania pravidiel oplatí prejaviť aj empatiu, zmysel pre rozum a dobré mravy. Naša prítomnosť a správanie na hroboch by nemali nikoho rušiť ani urážať. Pri návšteve zosnulých by sme sa mali obliekať skromne a elegantne. Vyzývavé oblečenie nie je na mieste. Rovnako ako príliš hlasné správanie, nadávanie alebo prehnaná veselosť. Cintorín nie je miestom na vtipkovanie alebo fotenie.
Ak patríte medzi poverčivých ľudí, pozrite si aj to, čo podľa povier nesmiete robiť na cintoríne. Niektoré z nich sú málo známe a dosť desivé.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Idete na cintorín? Nezabudnite si vziať cestoviny. Možno ich budeš potrebovať
Ako si vybrať dobré sviečky v obchode? Málokto tomu venuje pozornosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.