19.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Zamani Sahudi pexels/Cats Coming pexels/MART PRODUCTION).
Ceníme si ju pre jej jedinečnú chuť a zaujímavú farbu. Počas sezóny často končí na našich tanieroch a vo výsledku pôsobí blahodarne aj na naše zdravie. Brokolica obsahujúca množstvo nutričných hodnôt je označovaná za jednu z najzdravších zelenín na svete. Jedna jednoduchá chyba pri príprave ju však rýchlo pripraví o všetky zdraviu prospešné vlastnosti. Varíte brokolicu týmto spôsobom? Buďte opatrný!
Prečo je brokolica zdravá? Najzdravšia zelenina na svete
Brokolica, nazývaná aj zelený karfiol, je odroda zeleninovej kapusty, ktorá sa pestovala v starovekom Grécku a Ríme. Sú to tesne usporiadané kvietky vyrastajúce na hrubej krátkej stonke. V skutočnosti ruže, ktoré končia na našich tanieroch, sú kvety, ktoré ešte nestihli rozkvitnúť. Na ich mieste, ak by sa brokolica nezobrala, by sa objavili žlté kvety.
Brokolica je na Slovensku známa už od 16. storočia. Rozhodne by sa však mala na našich tanieroch objavovať čo najčastejšie. Zelenina je označovaná za jednu z najzdravších na svete. Má nízky glykemický index a nízky obsah kalórií, pričom poskytuje veľké množstvo vlákniny a draslíka, kyseliny listovej, vitamínu A a vitamínu C. Má tiež silné antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým účinne vychytáva voľné radikály. Je to skutočná zdravotná bomba.
Surová brokolica: vlastnosti. Pokladnica vitamínov, ale len na chvíľu
Brokolica je jednou z najčastejšie odporúčaných druhov zeleniny pre ľudí na diéte. Jej pravidelná konzumácia môže priaznivo pôsobiť na peristaltiku čriev a vďaka vysokému obsahu vitamínu A, môže navyše podporovať zrak, spevniť kosti a zlepšiť stav pokožky.
Ľudia, ktorí bojujú s hypertenziou, by tiež mali častejšie konzumovať brokolicu. Draslík obsiahnutý v zelenine uvoľňuje krvné cievy, vďaka čomu krv voľnejšie cirkuluje. Výsledkom je pokles tlaku.
Okrem toho výskum amerických vedcov z University of Illinois ukázal, že sulforafan nachádzajúci sa v brokolici výrazne znižuje riziko obzvlášť nebezpečných rakovín:
- prostaty
- hrubého čreva
- prsníka
- kože
- pľúc
Aby sa tak však stalo, kľúčom je správna príprava zeleniny – blanšírovanie, presnejšie povedané.
Aký je najlepší spôsob varenia brokolice? Tu je návod, ako pripraviť brokolicu na večeru
Brokolica sa dá ľahko konzumovať surová ako prídavok do šalátov alebo šalátov. Po zomletí sa dajú aj blanšírovať alebo uvariť vo vriacej vode alebo na pare. V opačnom prípade sa zbavíme cenných vlastností zeleniny.
Ak si chceme vychutnať zdraviu prospešné vlastnosti brokolice, mali by sme ju jesť surovú alebo naparenú maximálne 3-4 minúty. Jednou zo základných chýb je varenie brokolice vo vode do úplného zmäknutia. Brokolica potom stratí vitamíny rozpustné vo vode, vrátane vitamínu C a kyseliny listovej, ako aj bielkoviny a chlorofyl, pigment nachádzajúci sa v zelenej zelenine, ktorý podporuje imunitný systém a regeneruje organizmus. Neurobte tú chybu znova.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Potravinové poklady plné vlákniny. Ich prítomnosť na tanieri rýchlo obšťastní vaše črevá
Vedci už vedia – tu je najzdravšie ovocie na svete. Obrovská polemika
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.