20.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galina Sharapova).
Tu sú niektoré z najobľúbenejších a najkrajších kvetov, ktorými zdobíme balkóny, terasy a verandy. Begónie kvitnú od júna a svojimi farebnými okvetnými lístkami dokážu potešiť oko až do septembra, niekedy dokonca až do októbra. Čo však robiť, keď začnú kvitnúť? Čo robiť s begóniami na zimu? Nepovažujte ich za jednoročné rastliny. Stačí im trochu starostlivosti, aby nasledujúci rok rozprávkovo kvitli.

Môžu begónie prezimovať?
Odpoveď na túto otázku je áno, ale za určitých podmienok. Nie všetky druhy sú schopné prežiť nízke teploty. Begónia hľuznatá, ktorá je jedným z najobľúbenejších druhov na našich balkónoch, znáša zimu najlepšie. Máte trvalo kvitnúcu begóniu v črepníku? Bohužiaľ, na jeseň sa s ňou musíte rozlúčiť – nie je odolná voči chladu a podmienkam, ktoré u nás panujú počas zimných mesiacov.
Ako prezimovať begónie? Kedy začať s prípravou?
S prípravou rastlín v kvetináčoch na zimu začnite koncom septembra a začiatkom októbra. Zvyčajne sa hľuznatá begónia zazimuje hneď po prvých mrazoch. Musíte vedieť, že počas najchladnejších týždňov bude potrebné hľuzy begónie vykopať a riadne uskladniť. Určite by sa nemali nechávať vonku.
Begónia hľuznatá – prezimovanie krok za krokom
Táto záležitosť nie je zložitá, ale vyžaduje si určitú pozornosť.
- Ak chcete begóniu pripraviť na prezimovanie, najprv opatrne vyberte rastlinu z kvetináča.
- Hľuzu jemne posypte zeminou. Orežte nadzemné časti rastliny dva centimetre nad hľuzou.
- Vykonajte dôkladnú prehliadku. Na uskladnenie počas zimy sú vhodné len zdravé druhy. Hľuzy, ktoré vykazujú známky poškodenia, hniloby alebo zmeny farby, vyhoďte.
- Odložte na teplé miesto, aby mohli vyschnúť.
Toto je prvá fáza prípravy hľuznatej begónie na zimu. Ak sa budete držať týchto pokynov, rastliny budú v nasledujúcom roku opäť rásť a nádherne kvitnúť.
Ako skladovať begónie počas zimy?
Na umiestnenie hľúz budete potrebovať otvorenú debničku naplnenú pieskom alebo rašelinou. V žiadnom prípade ich neskladujte vonku. Begónie sú citlivé na nízke teploty a rýchlo zmrznú.
Krabicu s hľuzami umiestnite do chladnej miestnosti. Optimálna teplota pre prezimovanie begónií je 5 až 10 °C. Prístup svetla nie je potrebný, takže dobre poslúži chladná pivnica alebo garáž.
Begónie vysádzajte do kvetináčov vo februári, najneskôr v marci. Nájdite im miesto v svetlej a teplejšej miestnosti. Teplota by sa mala pohybovať okolo 18 °C. Von sa rastliny môžu preniesť až koncom mája.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
S týmto domácim kondicionérom sa begóniám darí až do jesene. Stojí menej ako 2 eurá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.