20.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/DimaBerlin).
Obťažuje vás klepanie a syčanie radiátora? Hoci problém môže byť spôsobený vážnou poruchou, nemusí to tak byť vždy. S niektorými problémami si môžete poradiť sami bez toho, aby ste museli volať odborníka. Čomu sa oplatí venovať pozornosť?
Na mnohých miestach sa už začala vykurovacia sezóna. Niet sa čomu čudovať – za oknami je čoraz chladnejšie a nálada mnohých Slovákov vyvoláva chuť oddýchnuť si pod teplou dekou s obľúbenou knihou alebo televíznym seriálom a hrnčekom horúceho jesenného čaju. Ukazuje sa však, že odpočinok môže byť narušený. Všetko kvôli zvláštnym zvukom, ako je syčanie a bzučanie, ktoré vychádzajú z radiátora. Ak ste sa s tým stretli, nenechávajte túto záležitosť na pokoji. Rýchlo konajte, pretože by mohlo ísť o príčinu vážnej poruchy radiátora.
Prečo radiátor vydáva zvláštne zvuky? Príčinou môže byť vážna porucha
Syčanie, ktoré môžeme počuť z radiátora, často spôsobujú plyny alebo príliš veľa vody vo vykurovacom systéme. Takýto problém zvyčajne dokážeme vyriešiť sami, bez toho, aby sme museli volať odborníka. Zavzdušnený radiátor môžete odvzdušniť sami. Ak sú príčinou plyny, malo by to pomôcť. Ak potrebujete zmeniť rýchlosť vody, oplatí sa zaobstarať si obehové čerpadlo ústredného kúrenia. Až ak nič nepomôže, zavolajte odborníka. Venujte pozornosť aj tomu, či z radiátora kvapká voda. Potom konajte rýchlo, skôr ako sa prietok začne zvyšovať.
Čo znamená klepanie v radiátore? Radšej tomu venujte pozornosť
Príčin klepania v radiátoroch môže byť niekoľko. Našťastie väčšinou nejde o závažné poruchy a problému sa môžeme zbaviť sami. Čomu by ste mali venovať pozornosť?
- Tlak v systéme. Znížený alebo zvýšený tlak môže spôsobiť klepanie.
- Cudzí predmet v systéme. Ak sa v systéme niečo nachádza, zavolajte odborníka. Tento problém nemôžete vyriešiť sami.
- Uvoľnenie upevňovacích prvkov. Vtedy hluk vychádza z ich okolia.
Ako odvzdušňujete chladiče? Nie je na tom nič zložité
Ak chcete radiátor odvzdušniť sami, otočte ventilom čo najviac a nájdite odvzdušňovač, ktorý by mal byť v hornej časti radiátora Umiestnite misku, aby mohla odtekať prebytočná voda. Opatrne odskrutkujte odvzdušňovací ventil pomocou skrutkovača alebo kľúča a keď tlak klesne, vypnite ho. Uistite sa, že voda nekvapká, a zaskrutkujte ventil.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozložte obľúbené korenie na radiátor. Rozlúčte sa s nepríjemným problémom
Má zmysel vypínať kúrenie v noci? Slováci si neuvedomujú dôsledky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.