21.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fantom_rd).
Každý chovateľ domácej mačky sa pravdepodobne viackrát zamýšľal nad tým, čo sa skrýva v chlpatej hlave domáceho miláčika. Čo by nám domáce zvieratá chceli povedať, keby mohli hovoriť? S rozprávaním pravdepodobne nepočítame, preto je také dôležité pozorovať správanie vašej mačky. Prečo vaša mačka predstiera, že zahrabáva jedlo a škrabe labkou vedľa misky? Je to správa, ktorú nemôžete ignorovať.
Zahrabáva vaša mačka jedlo, pretože si robí zásoby?
Všimli ste si, že vaša mačka škriabe podlahu vedľa misky, akoby ju chcela zahrabať? Aj keď tam nie je ani kúsok zeme alebo piesku, uvedomujete si, že to môže byť túžba vášho domáceho maznáčika urobiť si zásoby? Toto vám často napadne ako prvé, ale nemusí mať logické vysvetlenie.
Po prvé, mačka je doma zvyknutá na neustály prísun potravy, takže si je dobre vedomá, že nemusí nič skladovať. Dostávajú sa teda do popredia jej inštinkty? V tomto prípade ide tiež o falošnú stopu. Mačky sa vyhýbajú pokazenému jedlu. Dokonca aj zvieratá žijúce vo voľnej prírode sa rozhodnú jesť zdochliny len v krajnej núdzi a vtedy, keď je ťažké zohnať potravu.
Spoznajte inštinkty svojho miláčika
Dokonca aj v prípade toho najposlušnejšieho domáceho maznáčika, ktorý sa rád vyhrieva doma na pohovke, sa niekedy prejavia inštinkty divokého zvieraťa. Možno v nich nájsť vysvetlenie, prečo mačka predstiera, že zahrabáva jedlo. Ako už bolo spomenuté, nejde však o vytváranie zásob.
Zahrabávanie potravy, aj zdanlivé, môže byť znakom toho, že mačka chce skryť pach potravy pred inými mäsožravcami a predátormi. Vo voľnej prírode by pre ňu mohli predstavovať hrozbu alebo konkurenciu v boji o potravu. Pach zvyškov potravy by mohol upozorniť aj inú potenciálnu korisť na mačku, ktorá si v okolí zháňa potravu. Ich zvýšená ostražitosť by sťažila ulovenie a získanie ďalšej porcie potravy. Hoci naše domáce zvieratá nemusia čeliť takýmto výzvam, prvotné inštinkty sú v nich stále silné.
Chýba vašej mačke lov?
Ďalšie vysvetlenie dôvodov, prečo mačka škriabe vedľa misky, súvisí aj s fenoménom lovu, ktorý napĺňal dni jej predkov. Vystopovanie koristi a jej ulovenie si vyžadovalo značné úsilie. Aj mačka domáca má v sebe dosť energie, takže simulácia zahrabávania potravy môže byť spôsob, ako ju spotrebovať. Je dôležité zabezpečiť, aby mal váš domáci miláčik v byte dostatok zábavy, hračiek a škrabadiel. Snažte sa nájsť si chvíľu na hranie pred jedlom.
Predstiera mačka, že zahrabáva jedlo, pretože mi chce niečo povedať?
Zvieratá nám posielajú odkazy rôznymi spôsobmi. Často sa zameriavame na ich reflexy alebo polohu chvosta. Každý detail je dôležitý na to, aby sme pochopili správanie mačky a vedeli naň primerane reagovať.
Mačky nemajú rady jednotvárnosť v strave. Ak ju kŕmite rovnakým jedlom dlhší čas, škrabanie vedľa misky bude signálom, že vaše zviera potrebuje zmenu chuti aj štruktúry. Reagujte premyslene a krmivo hneď nevyhadzujte. Počkajte 20-30 minút. Vášho maznáčika bude pravdepodobne aj tak lákať navrhované menu. Zmeny vykonajte až pri ďalších jedlách. Nepredkladajte hneď ako náhradu pamlsky. Takto sa váš maznáčik rýchlo naučí, že šantenie pri miske vedie k lepším sústom a bude to bezohľadne využívať.
Kedy je návšteva veterinára nevyhnutná?
Samotné predstieranie, že zahrabáva jedlo vedľa misky, nie je veľkým dôvodom na obavy. Ak je však sprevádzané výrazným nechutenstvom, apatiou a zmenou predchádzajúceho správania vášho mačacieho chránenca, navštívte veterinára. Príčina týchto problémov môže byť vážnejšia a signalizovať ochorenia, ktorých diagnostika a liečba je úlohou špecialistu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na jeseň ho pridajte do krmiva svojej mačky. Takto ju pripravíte na zimu
Pritúľte psa k srdcu, vezmite si mačku do lona. Váš miláčik vám pomôže viac, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.